Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42
Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by aztec » 11 Apr 2012, 15:55

Buna,
In copilarie cutreieram padurile din apropiere de casa (Floresti-Cluj) in locuri numai de unii stiute in cautare de lemn de sanger pentru a ne construi arcuri care uneori erau lungi cat inaltimea noastra.Faceam sageti din trestie sau uneori din lemn de brad de la o tamplarie.In ultimul timp mi-am dorit tot mai mult sa am un arc de tir iar acum a venit vremea sa il achizitionez.

Am citit pe diferite site-uri sa imi dau seama cum se alege un arc.Dar parerea celor cu experienta este foarte importanta. Intentionez sa merg la un instructaj la Cluj dar urmatorul e organizat luna viitoare si nu cred ca am rabdare pana atunci.

Iata datele de intrare:
- Buget alocat: 700-750 LEI ( aici trebuie sa includem si accesorii necesare)

<<Eu>>
- Varsta 41 ani ( sper sa nu fie prea tarziu )
- Inaltimea:1.74m
- Greutate: 60Kg
- Ochi dominant: stangul
- Lungime intindere arc: 23.6" (luam 24")

<<Arcul>>
Doresc sa aleg un arc Recurve take down pentru a-l putea tine in portbagaj.Trebuie sa aleg arc pentru stangaci ( desi eu sunt dreptaci - ce implicatii are?).Lungimea recomandata la inaltimea mea este de 64".

La un magazin online am gasit un arc Sebastien Flute Axium la un pret care pare rezonabil 550LEI.
Am creat un cos acolo si am mai adaugat:
- sprijin sageata Hoyt
- protectie antebrat model Spiderman
- sistem de ochire Sebastien Flute Junior
- cinci sageti
- o tinta de hartie

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra referitor la alegerea arcului, accesoriilor si la marea intrebare... cum aleg forta de intindere la crose? Mentionez ca lucrez la birou, si nu merg la sala de fitnes.

Merci,
Cristi

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by AlinAndreica » 11 Apr 2012, 19:29

Eu cred ca solutia e sa mai astepti un pic si sa vii cand ne intanim mai multi arcasi din Cluj.Pana nu incerci e greu sa-ti spuna cineva ce forta a bratelor e necesara.O sa vezi mai multe tipuri de arcuri (longbow,recurve,olimpic,asiatic.etc) de diferite puteri si s-ar putea sa nu vrei olimpic,caz in care nu ai nevoie de sistem de ochire si sprijin de sageata.Esti dreptaci cu ochiul dominant stang, eu iti recomand sa vii sa tragi si pe urma sa-ti comanzi ceva.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by Mugurbb » 11 Apr 2012, 20:04

Salut aztec!
In primul rand bine ai venit pe forum.
Banuiesc ca am discutat la telefon despre cursuri, teambuilding si arcuri (nu mai am nr. tau de telefon :( ). Daca da, imi pare rau ca nu am reusit sa ne intalnim... inca.

Ca sa raspund la intrebarile tale imi permit urmatoarea situatie:

Am gasit un joc pe PC pe care vreau sa-l joc neaparat. Am nevoie de un PC dar colegii care se pricep nu ma pot ajuta decat peste cateva saptamani si "si nu cred ca am rabdare pana atunci". Nu ma prea cunosc subiectul dar am citit in stanga si dreapta pe forumuri si site-uri despre calculatoare si imi cumpar maine unul. Dupa ce il am, ma joc cateva zile, imi dau seama ca NU am luat calculatorul potrivit (componente si accesorii nepotrivite) si ca am nevoie de un altul. Trebuie sa-l vand pe primul la un pret cu 20% mai mic desi e aproape nou si sa-mi cumpar altul. S-ar putea sa nu mai am destui bani si, dezamagit, sa trebuiasca sa renunt la acest hobby. Hobby care de fapt este foarte frumos, sanatos, placut etc. Vorbesc acum de trasul cu arcul si multe alte activitati conexe.

Ca sa te ajut: dupa Pasti vom mai iesi sa ne antrenam si daca imi lasi nr de telefon prin mesaj privat, te chemam.

Rabdare si succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by Dediu00ro » 11 Apr 2012, 20:24

Salutare Aztec bine ai venit pe forum, e foarte bine ca ai intrat in contact cu noi inainte sa iti cumperi ceva. Eu am fost in aceias situatie ca si tine dreptaci cu ochiul dominant stang, si eu cred ca am facut alegerea buna in privinta arcului trag cu arcuri de stanga.
- Varsta 41 ani ( sper sa nu fie prea tarziu )
- Inaltimea:1.74m
- Greutate: 60Kg
- Ochi dominant: stangul
- Lungime intindere arc: 23.6" (luam 24")

Ochiul dominant e important in tragere, atat instinctiva cat si tintita(GAP) asta se va observa in special la distante mai mari peste 15 metri, sunt foarte multi care ar spune ca nu conteaza ochiul dominant.... la distante mici nu sunt diferente prea mari dar pe la 30-60 de metri este o diferenta foarte mare. Dar si invers sunt contra exemple de oameni care au reusit sa traga pe dreapta desi ochiul lor dominant este stangul, Deceneus este un exemplu daca ai probleme cu trasu pe stanga nu ar fi rau sa incerci si pe partea dreapta.
Intinderea pe care o spui tu 24" e foarte mica pentru inaltimea ta, sunt sigur ca la o extensie completa ai intinde un jur de 26-28".

Arcul are o putere data la o intindere de 28" deci la o intindere mai mica va avea o putere mai mica, la o intindere peste 28" va avea o putere mai mare.

Pana atunci ar fi bine sa te intalnesti cu Mugur si Alin si vei trage cu mai multe tipuri de arc, si vei alege dupa inima :).

Modelul pe care ai pus ochii este un arc de tip Olimpic, si eu sugerez sa cumperi doar arcul fara sageti sau alte accesorii, foarte des la aceste pachete ai sa primesti niste lucruri care foarte rapid ai sa le lasi intr-un colt, ca pe urma sa cumperi ceva mai potrivit pentru tine si arcul tau. Cel mai des e vorba de sageti de fibra de sticla.......groaznice, pur si simplu pleaca din arc unde vor ele nu le recomand.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by cipri » 11 Apr 2012, 21:51

bine ai venit in aceasta lume . cei din fata mea au spus totul, asa ca nu te pripi si ai rabdare pentru ca daca nu o sa-ti para rau. sunt multe treburi care trebuie sa ti le spuna cineva cu experienta si daca ai ocazia ar trebui sa profiti si inainte de a te decide la un anumit tip de arc ,sa probezi cit mai multe tipuri de arc. sper ca nu te-am incurcat mai mult decit te-am ajutat

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by aztec » 11 Apr 2012, 23:19

Am primit mai multe raspunsuri decat ma asteptam intr-un timp atat de scurt.
Dupa ce le-am citit am decis ca cel mai bine e sa astept.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by aztec » 12 Apr 2012, 20:15

maestro wrote:Sau poti sa nu astepti prea mult venind la Trg.Mures ;)
Maestro, apreciez mult oferta ,insa Mugur spune ca se iese dupa Pasti. Fara suparare dar de aceasta data aleg propunerea lui Mugur.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by florinarnaut » 14 Apr 2012, 10:25

aztec wrote:Buna,

<<Arcul>>
Doresc sa aleg un arc Recurve take down pentru a-l putea tine in portbagaj.
In general se face portbagajul (sau se muta)dupa arc :)
Un arc din aceasta clasa cu ceva pretentii, costa, complet echipat intre 400,0 si 1000,0 euro.
Bugetul tau nu depaseste 800,0 roni; Eu zic ca ar fi bine ca intreaga suma sa o cheltui doar pe crosa si arc.In acest fel te alegi cu un arc mai bun!Accesotiile: sistem ochire, stabilizatori etc la o "tura"urmatoare.
aztec wrote:Va rog sa-mi spuneti parerea voastra referitor la alegerea arcului, accesoriilor si la marea intrebare... cum aleg forta de intindere la crose?
Cred ca ai vrut sa te referi la brate...Crosele difera ca lungime , priza, echilibru, greutate si posibilitati de reglare a bratelor, ...de forta de intindere nu am auzit(nu inseamna ca nu exista)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by aztec » 14 Apr 2012, 13:54

@florinarnaut
Sunt de acord cu dimensionarea portbagajului dupa arc :)

Bugetul este asa cum e si poate mai reusesc sa adaug ceva dar 1000EUR acum, pare cam mult pentru un biet incepator.

Este adevarat ca ma refeream la bratele arcului si nu la crose.M-am incurcat in tereni.
Cel mai bine este totusi sa merg sa probez, mai ales ca am aceasta sansa.

Cat despre accesorii ce sa zic...parea logic sa fie acolo, dar nu stiu prea mult despre utilitatea lor.Cred ca am sa ma lamuresc cat de cat dupa ce vorbesc cu cei care se pricep.

User avatar
sabaualek
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:29 Mar 2010, 20:57
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:20
Contact:

Re: Doresc sa achizitionez primul meu arc recurve

Post by sabaualek » 26 May 2012, 15:48

Daca se va face o intrunire in zona Clujului ma puteti anunta si pe mine? va rog frumos! M-am tot interesat si eu pe aici dar e club doar la Dej asa ca doresc si eu sa fiu initiat si sa vad cam cu ce sa incep! Nu-mi place sa ma arunc si sa cumpar ceva care sa se dovedeasca apoi a nu fi prea potrivit mie!
Daca se stabileste ceva contactati-ma! Va rog frumos!
Detalii pe PM!

Post Reply