Curbare Ipe

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Curbare Ipe

Post by ArrowsMaker » 30 Jun 2012, 09:42

Poate cineva sa imi spuna daca lemnul de ipe se poate curba inainte de laminare pentru minimizarea tensiunii suportate de adeziv?
Si daca da, care e cea mai buna metoda, cu aer cald, sau la aburi?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Curbare Ipe

Post by ArrowsMaker » 01 Jul 2012, 10:58

Multzam fain!
Eu am incercat cu 2 lame de 3 mm la aburi, dar , in afara de faptul ca nu am obtinut rezultatul dorit, una dintre ele s-a mai si curbat invers, adica transversal, la capatul respectiv :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Curbare Ipe

Post by domide » 01 Jul 2012, 21:02

Poti incerca si cu pistolul cu aer cald. Incalzesti treptat fara arzi materialul, poti sa folosesti o matrita, sau cu presele, strangi si incalzesti succesiv. Conteaza si grosimea fasiei. Nu incalzesti doar zona de indoit, trebuie sa depasesti stanga/dreapta o portiune mai mare, in asa fel da se "destinda" lemnul. Oricum, pentru rezultate bune la o astfel de lipitura, recomand o buna incalzire inainte de aplicarea adezivului, strans bine cu benzi elastice, si apoi prese in zona "critica". Este destul de greu, deoarece nu vezi ce se intampla sub infasurare. Cea mai sigura metoda este cea cu furtunul de pompieri - ai control de la inceput pana la sfarsit. Inainte de lipire, fa cateva probe fara adeziv, verifica sa se aseze bine piesele, si cand esti sigur, aplica adezivul.

Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Curbare Ipe

Post by ArrowsMaker » 03 Jul 2012, 22:05

Cu tisa am folosit metoda asta si a functionat de minune; nu stiam , insa, daca Ipe are ceva caracteristici aparte, ca la cat am de putin, m-ar durea sufletul sa stric vreo bucata :)
BTW, am reusit sa despic bucata de ipe pe care mi-a trimis-o Florin intr-un mod rezonabil cu un ferastrau vertical Einhell destul de slabut (240 W). Cu un banzic bun, probabil ca as fi reusit sa scot 6 fasii, dar... sunt bune si 4 :)

Post Reply