IPE SAU MASSARANDUBA?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by ArrowsMaker » 28 Aug 2012, 14:42

Salutare!
Vineri merg la Holver si inca nu m-am hotarat daca sa cumpar ipe sau massaranduba pentru RD-uri cu backing de bambus.
A sesizat cineva pana acum ceva diferente demne de luat in seama?
In caz ca are importanta, forta vizata este de 50# la 28".

Recunostinta vesnica oricui se deranjeaza sa-mi raspunda!
:)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by domide » 28 Aug 2012, 18:20

Din ce am mai citit, recomand IPE. Nu este varianta garantata, au fost probleme si cu ipe, dar mai putine decat cu masarabuba... Ipe-le este mai dens, masaraduba se aschiaza. Important este si felul in care formezi fasiile, recomandat este sa fie cu inelele oblice (greu de vazut inelele).

Orice cumperi: Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by ArrowsMaker » 28 Aug 2012, 21:23

Da, si mie mi-a placut foarte mult ipe, dar am zis sa intreb, ca am posibilitatea sa aleg. Sincer, as fi vrut sa incerc massaranduba mai mult pentru culoare, insa daca nu are aceeasi calitate ca ipe nu mai risc, pentru ca e destul de scump si nu imi permit sa le iau pe amandoua.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by Arthelad » 28 Aug 2012, 21:35

Ia ipe. Si la arcusele de vioara e aceeasi discutie, de cand lemnul traditional (pernambuc) e interzis acu la taiere si toti cauta lemne inlocuitoare. Din ce am vazut Ipe e considerat mult superior masarandubei.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by domide » 30 Dec 2012, 18:33

Ipe, sau Macaraduba? buna intrebarea.

La ultimul arc la care lucrez, am gasit raspunsul (deocamdata). IPE!

Am prelucrat mai multe fasii din macarauba decat ipe, si am observat urmatoarele: La formarea curburii in zona manerului trebuia sa incalzesc bine fasia de macaraduba, cu multa grija o indoi si o fixez pe o matrita, sa ramana curbata dupa racire. La ipe, am incercat aceeasi figura, dar surpriza: ipe are memorie. Am incalzit bine fasia, curbat, fixat pe matrita, iar dupa ce am desfacut-o a revenit aproape la initial. Este clar, ipe este mult mai elastic. Oricum nu risc sa-l curbez prea tare fara incalzire. Dupa minima curbare, am strans cu presele pe maner - fara incalzire si am reusit sa nu rup fasia.

Deocamdata atat, daca mai descopar diferente majore, va anunt.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by Dediu00ro » 30 Dec 2012, 20:39

Massaranduba daca are calitatea de revenire nu inseamna neaparat un lucru rau, ci unu bun avind in vedere ca daca e folosit pe burta arcului isi pastreaza forma mai bine deca ipele. Si hai sa pun si niste statistici mecanice sa arat o mica diferenta intre ele doua.

Massaranduba
Average Dried Weight: 66 lbs/ft3 (1,060 kg/m3)- Mai usor decat ipele care da un avantaj clar in constructia de arcuri.
Janka Hardness: 3,190 lbf (14,190 N) - Duritatea de multe ori nu face mare diferenta in constructia de arcuri.
Modulus of Rupture: 29,690 lbf/in2 (204.8 MPa) - Mai rezistent mecanic decat ipele.
Crushing Strength: 13,380 lbf/in2 (92.3 MPa)

Ipele
Average Dried Weight: 73 lbs/ft3 (1,175 kg/m3)
Janka Hardness: 3,680 lbf (16,370 N)
Modulus of Rupture: 26,190 lbf/in2 (180.6 MPa)
Crushing Strength: 13,510 lbf/in2 (93.1 MPa)

Bineinteles acuma depinde si de calitatea celor doua materiale, si cum sunt asejate pe fibra. Noi in Romania avem o selectie foarte limitata de selectie.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by domide » 30 Dec 2012, 20:50

Dediu00ro wrote:Massaranduba daca are calitatea de revenire nu inseamna neaparat un lucru rau, ci unu bun avind in vedere ca daca e folosit pe burta arcului isi pastreaza forma mai bine deca ipele.....

Sorine, cred ca ai inceput sarbatoarea de anul nou prea devreme :))

Eu am observat exact invers, ipe are calitatea de revenire mai mare, l-am incalzit, format, si degeaba, a revenit aproape la forma initiala... iar macaraduba nu isi mai revine decat ff putin.

Oricum datele scrise de tine sunt interesante, arata cat de asemanatoare sunt cele doua esente. Faptul ca ipe se prelucreaza mai usor este un avantaj. Iar diferenta de greutate la o fasie lata de 3cm (medie) lunga de 1m si groasa de 2mm este infima sa fie luata in calcul. Mai repede conteaza daca miezul este din frasin sau salcam
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: IPE SAU MASSARANDUBA?

Post by Dediu00ro » 30 Dec 2012, 21:49

Ma scuzi ai dreptate posibil sa fi inceput cam devreme, dar ce am zis mai jos e la fel de adevarat si folositor in lucru cu laminate. Mai ales cind tu faci modele R/D ai nevoie de materiale cu memorie, asta in combinatie cu stratul de epoxy face o combinatie perfecta de inbinare/forma si iti da posibilitatea sa aduci bratul la o curbura agresiva care iti da ceva perfomanta in plus.
Ar fi misto sa gasesti fasii de ipe deja in reflex, atunci ai avea un avantaj dar nu cred ca ai scapa fara scrysale.
In afara arcarii astia cauta prin stoc cele mai bune fasii, care nu provin din furnir.....
Show without showing what u know without knowing

Post Reply