arc alun- incepator

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30
arc alun- incepator

Post by Nittaku » 03 Oct 2012, 15:27

In primul rand: Bine v-am gasit!

Sunt nou in ale trasului cu arcul, am un arc de aproape 2 saptamani, un Nimrod de la Toth, putere 54 lbs. Cam tare pt. mine ca si incepator dar cred ca il pun deoparte si imi fac un selfbow mai "domol". Citesc forumul cam de doua saptamani si desi am multe intrebari voi incepe cu ce am momentan in proiect. Am cules duminica trecuta un lemn de alun de 4 cm diametru, 195 cm, este deja uscat. Am citit cateva topicuri de pe forum despre lemnul de alun dar intrebarea mea este daca nu e prea subtire in diametru? Nu as vrea sa pun bambus pe burta pt. ca nu ma pricep inca si nici nu am de unde face rost, intrebarea este daca se meritra sa incep lucrul sau este batul prea subtire si nu are rost sa-l stric? Daca ar merge totusi,stiu ca trebuie sa-i las spatele neatins(inelul) si doar coaja sa o dau jos iar burta sa o indrept, dar ce lungime sa fie? Daca il fac mai scurt este mai trainic si mai puternic, sau este indicat sa-l las mai lung, poate la 195 cm cati deja are? Multumesc pentru rabdare, poate in timp voi pune si intrebari mai "destepte", dar momentan mananc domeniul acesta cu betisoarele chinezesti. :')

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc alun- incepator

Post by domide » 04 Oct 2012, 12:19

Unii ar spune ca este subtire la 4mm, dar daca esti la inceput, este bun. Alunul este bun sa-ti faci mana la cioplit si echilibrat. Fa un arc lung, profil "D" - citeste despre longbow... minim 1700mm. lucreaza incet, nu lua mult din apropierea manerului la inceput, pune poze si intrebari. poti sa lasi coaja pe spatele arcului, si burta sa fie putin rotunjita. ce sa spun, acum alunul tau este inca verde, nu va iesi un arc performant, dar daca reusesti sa-l echilibrezi bine, fara sa faca cute si sa ia set prea mare, te apropii de urmatorul arc dintr-un lemn mai bun ca esenta si umiditate...

Spor la treaba!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply