Short bow

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia
Re: Short bow

Post by carcalete » 15 Dec 2012, 10:15

Un arc bun si fain e Samick Stingray. E scurt, recurve, si arata excelent. De probleme de livrare nu stiam nimic, dar mai bine vorbeste la un magazin de profil!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Short bow

Post by Mugurbb » 15 Dec 2012, 12:15

Salut,

Ma gandesc la urmatorul aspect: daca vrei un arc scurt sa verifici inainte pina la ce intindere este recomandat sa intinzi arcul ca sa nu depasesti cumva specificatiile lui.


Se pare ca firma Samick are ceva probleme cu productia si gasesti numai modele care erau pe stocul distribuitorilor.

Despre Ragim iti pot spune, ca posesor de Ragim Impala (take-down), ca mi s-au delaminat 2 perechi de brate de 45 livre. Trag de cativa ani cu o pereche de 50 livre fara probleme...

Din pacate, in România, nu prea ai unde sa testezi arcuri inainte de a le cumpara... Asa ca trebuie sa te documentezi mai mult inainte de a cumpara pe N.V.
Iti doresc succes in aventura de a-ti gasi arcul dorit.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Short bow

Post by Dediu00ro » 15 Dec 2012, 12:29

Ai cateva variante.... Samick Mind50, Kaya KTB, Samick Equus, variante economice. Arcuri scurte de calitate cu fereastra, doar bear as putea sa recomand cu caldura, dar au si ceva pret pe ele.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Short bow

Post by carcalete » 15 Dec 2012, 14:11

Ar mai fi o varianta! In romanica se pot face arcuri la comanda la pret rezonabil, doar trebuie sa te hotarasti asupra formei. Eu asa am facut! Detalii pe PM, sa nu se considere reclama!

User avatar
sabaualek
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:29 Mar 2010, 20:57
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:20
Contact:

Re: Short bow

Post by sabaualek » 15 Dec 2012, 19:43

Deci acum daca am auzit ca se pot face si la comanda m-am hotarat ca asta vreau! Asa ma incadrez in pretul meu si pot sa-mi caut un model care-mi place si am sa-mi comand unul! ca si forta trebuie sa mai vad sa ma hotarasc pe cat sa fie! avand in vedere ca acela e de 32lbs nu stiu la cat sa urc...! poate mai astept pana se mai face o iesire aici la cluj si sa mai vad ceva forte!

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Short bow

Post by carcalete » 15 Dec 2012, 20:12

Un arc de 45 pana la 55 de livre e ok pentru un barbat! Parerea mea! Chiar daca pare tare la inceput, te obisnuiesti!

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Short bow

Post by KMLeon » 15 Dec 2012, 23:59

Da, corect! La inceput credeam ca Samick-ul de 50 o sa-mi fie dificil de intins insa m-am obisnuit cu el din prima repriza de sageti. Un 45-55 poate fi stapanit fara prea mari cerinte fizice.

Post Reply