Short bow

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
sabaualek
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:29 Mar 2010, 20:57
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:20
Contact:
Short bow

Post by sabaualek » 14 Dec 2012, 17:32

Salutare! As dori ceva informatii/detalii/sugestii daca se poate!
Ceea ce vreau sa achizitionez un short bow. In ultima vreme m-am tot uitat la Arrow! Probabil multi dintre voi ati facut la fel! Ati vazut arcul pe care il foloseste Oliver? Acesta:
PHntHYzkWi5grn_1_m.jpg
Tin sa precizez ca nu e primul arc pe care vreau sa-l achizitionez! Mai am unu Sebastien Flute Optimo+ de 32 livre 70inch! achizitionat pe la inceputul anului si ceva handmade care a luat set (mai lunga povestea)! Cu Sebastien Flute Optimo+ m-am obisnuit repede numai ca parca sunt mai atras de ceva mai traditional/hunting. Adica un model de acesta mai scurt. Nu m-as indrepta catre un hwarang deoarece nu ma prea atrag la aspect!
Stiu ca arcul lui Oliver e tot takedown da nu mi-as lua neaparat inca un takedown!

Ca si forta cel de 32 de livre mi se pare usurel! Am tras cateva sute de sageti anul asta si am cam vazut de ce-i in stare dar nu ma prea atrage lungimea si finisajele lui! Asa ca m-am gandit sa fac un pas inainte la ceva mai special!
M-am gandit ca as putea sa incerc sa-mi confectionez eu ceva dar nu dispun nici de timp nici de skill (laminare+altele)
Asa ca am ajus din nou la voi pe forum cautand informatii! Daca se poate ma ajutati si pe mine?
PS: nu-mi permit nici ceva cu pret fabulos! Sunt doar un student cu fonduri restranse momentan! Dar vreau sa-mi gasec ceva pt care sa-mi strang bani daca merita!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Short bow

Post by morometeb » 14 Dec 2012, 18:02

Salut!
E destul de complicata problema ta. Din ce am inteles eu, tu ai deja doua arcuri, dar ti-ai dat seama ca vrei altceva. Problema nu intervine aici ci acolo unde incepi sa iti doresti un arc vazut in filme. Nu ai nicio garantie ca vei fi multumit de noua achizitie. Sfatul meu ar fi sa nu te grabesti ci sa tragi cu mai multe arcuri, pana vezi ce ti se potriveste.
Intr-adevar, 32 de livre e destul de slabut si intr-adevar, informatiile de pe acest forum te-ar ajuta mai mult sa-ti construiesti tu un arc. Pana rezolvi problema, poti sa ne spui povestea cea lunga cu arcul care are set. ;)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
sabaualek
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:29 Mar 2010, 20:57
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:20
Contact:

Re: Short bow

Post by sabaualek » 14 Dec 2012, 18:11

Pai nu se mai poate numi arc! este doar ornament! practic mai am doar un singur arc!
Acela l-am facut acum vreo 5 ani! din ceva lemn de alun! A fost numai asa o joaca de copil la 15 ani! Problema a fost ca l-am tinut un timp cu coarda pusa si a luat set! Atunci nu stiam de forumuri de tehnici de nimic! A fost doar asa din distractie peste vara! Nu se mai ia in calcul!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Short bow

Post by domide » 14 Dec 2012, 18:21

sabaualek wrote: .........
Tin sa precizez ca nu e primul arc pe care vreau sa-l achizitionez! Mai am unu Sebastien Flute Optimo+ de 32 livre 70inch! achizitionat pe la inceputul anului si ceva handmade care a luat set (mai lunga povestea)! Cu Sebastien Flute Optimo+ m-am obisnuit repede numai ca parca sunt mai atras de ceva mai traditional/hunting. Adica un model de acesta mai scurt. Nu m-as indrepta catre un hwarang deoarece nu ma prea atrag la aspect!
Stiu ca arcul lui Oliver e tot takedown da nu mi-as lua neaparat inca un takedown!
.........
Salutare,

este putin ambigua rugamintea... Daca am inteles bine, nu doresti un takedown... dar vrei un arc scurt, sa fie aprospe de traditional...

Iti recomand un arc Falco Storm - http://www.falcoarchery.com/

Este un arc de tip longbow, model mai scurt. La cerere poate sa fie intarit cu carbon. Pretul este decent...

Sunt distribuitori in Romania, un search pe net si te mai informezi despre produs.

SAU

Iti faci timp, experimentezi, si poate reusesti un selfbow. Apoi treci la laminate...

Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
sabaualek
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:29 Mar 2010, 20:57
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:20
Contact:

Re: Short bow

Post by sabaualek » 14 Dec 2012, 18:28

A da am uitat sa spun asta! imi plac mai mult modelele recurve!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Short bow

Post by domide » 14 Dec 2012, 18:56

Recurve....

Poate iti place asa ceva:
http://www.ragim.org/blackbear.htm

Dar te sfatuiesc, inainte de achizitie, sa cauti unul prin zona, si sa pui mana pe el. Eventual sa tragi cateva sageti si apoi te mai gandesti....

Asta este avantajul "home made", nu-ti place - iti faci altul... :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Short bow

Post by NIMROD » 14 Dec 2012, 19:01

da, eu sint de parere cu Mircea FALCO STORM este un arc scurt cu o aroma de recurve.La sibiu tre sa ai sansa de atrage cu un FALCO----------? pret calitate este ok (arcul tre sa fie accesibil ptr tine ca si Putere sa l simti )

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Short bow

Post by Nittaku » 14 Dec 2012, 20:35

As recomanda Samick mind 50; e scurt, recurv, are carbon, poti trage si cu trei degete si cu inel...Este arcul meu actual si sunt multumit de el. Si cred ca se incadreaza si in pretul dorit de tine!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Short bow

Post by AlinAndreica » 14 Dec 2012, 21:13

Tocmai ma pregateam sa recomand si eu Samick pentru recurve.Ofera un raport excelent pret/calitate.La Cluj folosesc mai multi (Ioana,Tudor,Vlad) si sunt multumiti de ele.Gasesti pe net diverse modele si oferte.Pentru longbow Falco cred ca este solutia pt pret/calitate.

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: Short bow

Post by horica » 14 Dec 2012, 21:40

nu vreau sa fiu Gica Contra... dar in urma discutiilor care le-am avut cu cei de la un clubul/magazinul de arcasie din viena, pe unde am ajuns trag <):) , mi-au spus ca Samick nu a mai preluat comenzi, raspuns la garantii sau executat livrari de ceva vreme (cca 3 luni). Deci grija mare! :)

inafara de asta ...subscriu la ideile date pana acum :))
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

Post Reply