Tabel dimensiuni ?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
tanagaroa
Membru al forumului
Membru al forumului
Tabel dimensiuni ?

Post by tanagaroa » 06 Jan 2013, 07:39

Salutare!
In mai multe randuri, in diferite topicuri se face referire la un tabel cu dimensiuni orientative pentru construirea unui longbow; sunt nou pe forum, il frecventez de cam o luna si jumatate, am tot citit, dar n-am reusit sa dau de tabelul asta... ma poate cineva redirectiona catre topicul respectiv? As vrea sa incerc sa-mi construiesc si eu un arc mai in primavara cand da caldura, pana atunci incerc sa citesc, sa invat, imi fac planuri :)
Va multumesc!

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by morometeb » 06 Jan 2013, 10:57

Salut!
Eu am un tabel mai vechi care s-ar putea sa-ti fie de ajutor. Daca te apuci de lucru nu te sfii sa ceri ajutor. Nici sa faci poze ;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by domide » 06 Jan 2013, 14:02

Pe linga dimensiuni, mai este important profilul bratelor.

Citeste aici:
viewtopic.php?f=48&t=2069

La sectiunea "ghid de constructie", gasiti mai multe informatii despre diferite modele...

Bafta!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

tanagaroa
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by tanagaroa » 17 Jan 2013, 10:02

Va multumesc inca o data ptr. promptitudinea raspunsului si ptr. informatii! Din greseala primul raspuns l-am dat pe topicul cu ghidul de constructie la care facea trimitere "domide".
Tot asteptand sa vina primavara sa vad ce salcam pot taia din curte (nu ma certati... stiu ca e mai bine sa-l tai iarna, cand nu are multa seva, dar nu pot intra iarna pe propriul teren din cauza zapezii si oricum trebuia sa-i mai raresc in primavara asta ca m-au invadat cu totul), am tot cautat pe net un arc care sa fie usor de transportat, rezistent si care sa se intinda pana la 32" si tot cautand iata ce am gasit:

http://www.goprimalnow.com/Compact_Fold ... cfsb-1.htm

http://www.youtube.com/watch?v=zDxnEv5IgX0

Am luat legatura cu tipul si mi-a zis ca se intinde fara probleme la 32" dar ca acolo va avea cam 80-85#; la sfarsitul lunii acesteia vor avea un nou model de lame care vor incepe de la 50# la 28"..... iar la 32" undeva la 70-75#.
Am fost si la vama sa vad daca sunt necesare ceva aprobari sau notificari la politie pentru import (si NU, nu sunt necesare), iar taxa e de 121 lei

Si acuma va intreb si eu ca si cunoscatori, ce parere aveti? merita investitia? raport calitate pret?

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by AlinAndreica » 17 Jan 2013, 18:27

tanagaroa wrote: Si acuma va intreb si eu ca si cunoscatori, ce parere aveti? merita investitia? raport calitate pret?
Mie personal nu-mi da senzatia de arc.Nu e nici traditional nici compound.Doar interesant...Pretul e corect,zic eu.Un longbow cu raport foarte bun pret/calitate e Falco Legend -170 Euro,deci mai scump cu vreo 200 lei.Dar daca te-ai lipit de el si iti place trebuie sa-l cumperi :d Orice argument pro sau contra e in zadar.

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by KMLeon » 17 Jan 2013, 18:44

E fain arcul asta pliabil. Pentru situatii de survival e nemaipomenit.
1. E foarte compact, ocupa putin spatiu.
2. Se moneaza si demonteaza rapid.
3. La 50# cat are, in situatii nasoale de supravietuire dobori cu lejeritate chiar lup.
4. Nu ai emotii la fluctuatii mari de temperatura datorita materialului din care e conceput.
5. Pretul e foarte ok avand in vedere avantajele enumerate mai sus.
Eu m-as baga la un asemenea arc. Daca optezi sa achizitionezi unul, da-mi de stire, poate facem transportul la comun :d

Varianta sugerata mai sus - Falco e iarasi o optiune foarte buna. Am tras cu Falco si iti da senzatie de arc de la tata lui.

tanagaroa
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by tanagaroa » 18 Jan 2013, 00:04

Exact la situatii de survival m-am gandit! De altfel, tot ce incerc sa achizitionez ca si echipament "pentru orice eventualitate" trebuie sa indeplineasca aceleasi cerinte: sa fie practic, solid, multifunctional, util si nu in ultimul rand, accesibil ca pret; dealtfel sunt un fan inrait al magazinelor de profil militar, surplus militar, etc. Initial ma gandeam la un "Avar bow" de la Grozer, sau chiar la un longbow de la Falco, dar m-am gandit apoi la transport si am ezitat. Imi voi construi cu siguranta cel putin un arc propriu, si sunt suficient de nebun sa-mi cresc chiar si copacul pentru asta.... ma gandeam sa incerc cu liliac si pawlonia elongata, sa vedem ce iese. Pana peste vreo 2 ani cand o sa creasca astia doi, o sa incerc sa imi "fac mâna" pe salcam (gladita) ca-i plina curtea.....doar ca pana incep lucrul la salcam, as vrea sa-mi cumpar un arc propriu (pe care sa-l tin si pe mai tarziu).
@KMLeon: d-na de la vama zicea ca daca valoarea coletului nu depaseste 150 EUR nu platesc decat TVA, adica 121 lei, nu se platesc taxe de vama. Cat despre shipping, pentru un toc de pistol am platit 19 USD din USA-Buc./RO, asa ca ma astept undeva la 30-40 USD, coletul fiind mai greu. Sa inteleg ca ai fi si tu interesat?

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by deceneus » 18 Jan 2013, 10:16

Nu prea e un motiv de bucurie sa platesti doar TVA-ul pentru ca TVA-ul e cel care mareste pretul. Taxele vamale sunt doar 3,2% si sunt aplicate ,cum bine ti-a spus doamna,pentru coletele ce depaseste valoarea de 150 de euro. Oricum la 150 de euro taxe vamale ar fi doar vreo 5 euro,ceea ce e nesemnificativ.
In cazul tau transportul cel mai lesne este asta: Priority Mail® International Max. length 42", max. length plus girth combined 79" $44.10

Datoria la vama se socoteste asa: 129$ +44.10$ = 173.10 $ (valoare colet) = 129.5 Euro TVA la valoarea asta este 134.73 RON .
Daca reusesti sa te intelegi cu vanzatorul sa-l bifeze ca si cadou si sa-i dea o valoare care cumulata cu transportul sa nu depaseasca 100$ nu platesti nimic.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by KMLeon » 18 Jan 2013, 14:08

Ouch.... la ce pret ar ajunge, m-am dezumflat imediat. Cu pretul asta imi pot lua ar nou de aici, fara batai de cap cu vama....
Urate taxele astea!
Deceneus, multam fain pentru calcul.

tanagaroa
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tabel dimensiuni ?

Post by tanagaroa » 18 Jan 2013, 20:05

Multumesc deceneus pentru calcul!
La 130 EUR cu tot cu transport si 135 ron taxe, mi se pare destul de ok. Vanzatorul a fost foarte amabil si ok dar il vinde prin firma, nu ca persoana fizica... ma indoiesc ca-l pot convinge sa-l inscrie ca si cadou si sa-l subevalueze ;;) ...dar as fi curios sa aflu si parerea ta vis-a-vis de produsul asta... ;)

Post Reply