Oltean incepator

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
t_A_v007
Membru al forumului
Membru al forumului
Oltean incepator

Post by t_A_v007 » 12 Jan 2013, 14:37

Salutare sunt nou pe acest forum si in acest hobby!

Sunt din Craiova, iar aici nu a mai ramas nici o urma de arcas de la care pot invata cate ceva. Detin de 2 luni jumate un arc pentru incepatori SF Optimo+ de 26 lbs forta, ceea ce este foarte usor pentru mine avand 83 de kg si o inaltime de 1,78 . Ce arc imi puteti recomanda avand in vedere ca sunt dreptaci (undeva la 700-800 roni)? Mie mi-a placut foarte mult din review-uri Samick Leopard II. La ce forta ar trebui sa il achizitionez avand in vedere ca sunt un tip sportiv.

Va multumesc pentru atentie si ma scuzati daca nu m-am exprimat foarte bine in ceea ce priveste termenii de specialitate.

Numai bine si salutari de la Craiova

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Oltean incepator

Post by ovidius » 12 Jan 2013, 17:39

salut,
ce arc iti recomandam ?...hmmmm e o intrebare foooarte grea...cel mai usor ar fi sa ai niste''batrani ''pe langa tine sa tragi cu arcurile lor ...si dupa aceea iti dadeai seama ce ti place...asa fiecare it recomanda arcul care i place lui....intadevar Samick au arcuri bune ....raportul calitate pret e ok.Daca nu ma insel Dediu000 avea leopard si am mai vazut Samick la BERETELE VERZI :d ei pot sa ti spuna mai multe despre arcurille de la Samick...
avem si in tara constructori care fac arcuri bune(pe la Suceava)pt. S.U.A....cat despre tarie,, la fizicul tau eu zic ca de la 50 live...e bine...
asaaa...si mai sunt si arcurile asiatice.... :d :d
sfatul meu e sa nu te grabesti in alegere ca nu ti cumperi toata ziua arc...

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Oltean incepator

Post by KMLeon » 12 Jan 2013, 19:04

Salut.
Sunt si eu posesor de Samick si pot sa-ti spun ca-s arcuri de nadejde. Un arc la vreo 50 de livre cum spunea si colegul mai sus, ti-ar fi numai bun. Nu-i slab deloc insa nici nu obosesti cu el dupa prima suta de sageti trase.
Acuma depinde.... nici Kassai nu face arcuri rele, daca preferi un arc cu aspect cat mai traditional. Coreenele iar is faine...

PS : ia-ti Samick :d

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: Oltean incepator

Post by horica » 12 Jan 2013, 19:51

Samick din cate stiu eu are probleme. Am cauta in decembrie niste brate si mi s-a spus sa sunt in ... lichidare :| . Nu isi mai onorasera comenzi si garantii de ceva vreme :(

Nu vreau sa fiu negativist, dar e o chestie care trebe avuta in vedere. Dar asta mi-au raspuns cluburile straine/magazinele straine cu care am vb.

Dar inainte de probleme erau buni!!!
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Oltean incepator

Post by baloghbela00_HD » 12 Jan 2013, 20:16

Salut.Asa cum ti-a zis si Ovidiu, incearca sa ajungi la o intalnire d arcasi,unde vei vedea multe arcuri,poti sa tragi cu ele,iar apoi sa iti cumperi unul .Daca te grabesti patesti ca si cu arcul actual .Plus e bine sa te antrenezi cu un arc slab ,pt a putea invata technica de tragere ,cu un arc puternic te vei grabi sa eliberezi sageata neputand stapanii arcul pt multa vreme (secunde).Cu stima .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Oltean incepator

Post by florinarnaut » 12 Jan 2013, 21:51

t_A_v007 wrote:Salutare sunt nou pe acest forum si in acest hobby!
Ce arc imi puteti recomanda
Salut ,
nu zici nimic despre ce vrei sa faci cu arcul, pentru agrement, pentru concurs indoor,pentru concurs 3D, pentru etc
Daca esti pasionat de acest sport si nu ai minim doua arcuri ,.... aventura e deschisa..... :d
(musai sa ai minim doua arcuri! altfel nu poti face comparatii :) )
Recomand un recurve 40 - 48lbs(are un comportament exceptional pentru aceasta forta) si un longbow R/D 50 - 55(e super)
Firma producatoare , e decizia TA
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

t_A_v007
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Oltean incepator

Post by t_A_v007 » 12 Jan 2013, 23:14

Multumesc pentru sfaturi! Problema e ca in Craiova nu am de la cine sa invat. Cei de la Suceava ce tipuri de arcuri fac? Imi puteti recomanda un site ?


Multumesc inca o data ,
Tav

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Oltean incepator

Post by ovidius » 13 Jan 2013, 01:05


User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Oltean incepator

Post by deceneus » 13 Jan 2013, 14:28

Daca vrei un arc la comanda facut de domnul Liviu Hunca din Suceava ai aici datele de contact: mobil 0755035628,fix 0230895380
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply