Primul arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca
Primul arc

Post by popaoandrei » 22 Feb 2013, 12:35

Buna, dupa indelungate cautari pe site-uri straine(inainte sa gasesc aceasta minunata comunitate) si cateva ore de gandit si regandit , m-am hotarat sa incep sa construiesc primul meu arc.
Arcul doresc sa fie tri-l-am, undeva la 45-50 kgf(categoria warbow).Inteleg ca este mai dificil sa incep cu un arc asa greu dar incercarea moarte nu are.
Tehnicile folosite de catre prietenii nostrii de peste hotare le inteleg si le pot reproduce, dar majoritatea materialelor care le folosesc nu cred sau nu stiu daca le-as putea gasi in timp util si pe la noi.Dupa ce am studiat cateva tabele de dimensiuni si altele de rezistentele lemnului si cateva intrebari puse , am reusit sa imi fac o idee din ce si cum sa arete arcul.Deoarece este primul meu arc, nu stiu daca ceea ce am ales este bun sau rau.
Am ajuns la urmatoarele materiale:backing de frasin, core de nuc ,si belly de stejar alb. (daca credeti/stiti materiale mai bune ce se pot gasi in zona Sibiu/Cluj as aprecia orice informatie). Atasez si o poza cu schema arcului si dimensiunile sale.Rog pe cei cu experienta sa imi spuna daca e valabil design-ul si daca nu cum pot sa il modific sa il duc la realizare.Va multumesc.

PS:sunt constient ce inseamna 50kgf.Dar nu doresc sa il fac pentru mine neaparat :)

Image
Last edited by IT_support on 22 Feb 2013, 18:54, edited 1 time in total.
Reason: editat la cererea lui Andrei

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Primul arc

Post by Dediu00ro » 22 Feb 2013, 16:30

Salutare bine ai venit printre noi! este un proiect ambitios si interesant.
Sunt in schimb putin curios cum ai ales materialele, si de ce vrei sa il faci trilam in configuratia actuala nu e chiar cel mai bun trilam.
Frasin gasesti pe la noi la fel si nucul in schimb stejarul alb ceva mai greu de gasit un lemn exceptional.
Se poate vorbi cu cei de aici pentru el http://www.dlh-Romania.com/Produse/Prof ... rican.aspx .
Tabelul cu dimensiuni de unde lai luat, si daca lai luat de undeva e posibil sa nu coincida cu esentele alese de tine.
Frasinul nu las recomanda in tensiune la forta asta, mai bine bambus o sa fie si mai usor pentru tine daca nu ai urmarit ceva inele.
Zic si eu de la mine in felul urmator:
Clasic....
Bambus 5 mm Spate.
Frasin 5 mm Miez.
Stejar Alb 25 mm sa ai de unde tilleri si reduce arcu la forta dorita.

Sau varianta mai putin clasica dar mai interesanta:
Bambus 10 mm
Frasin 7 mm
Stejar alb 20-25 mm

Pentru un trilam sa lucreze la randamentul maxim ii trebuie un miez usor si pe spate material care sa lucreze in tensiune foarte bine, iar pe burta in compresie foarte bine. Si bineinteles sa existe si eceva echilibru intre tensiune si compresie.
Bambusul e bun in tensiune
Frasinul e usor si bun ca miez, desi ar fi multe variante.
Stejarul alb din ce am inteles ii place sa fie ceva mai lat in profil si nu e chiar cel mai excelent in tensiune la profilul D.
Stejarii din Romania se consider ca sunt unii din cei mai de calitate din europa, si e posibil sa se gaseasca si pe la noi stejar de calitate mare.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca

Re: Primul arc

Post by popaoandrei » 22 Feb 2013, 19:01

In primul rand multumesc pentru raspuns.
Dimensiunile le-am luat dupa tabele dedicate arcurilor warbow-selfbow.Si mi s-a speculat/spus ca ar fi ok si in cazul tri-l-am doar ca nu au sa fie la fel de precise,acestea fiind orientative oricum.Materialele ,dupa cum am menionat am incercat sa le aleg in functie de ceea ce credeam/cred ca se pot procura mai usor la noi(zona SIBIU-CLUJ),sunt constient ca nu se numara printre cele mai bune alegeri,pentru backing bambus sau hicori ar fi cele mai bune dar nu stiu de unde sa il procur.
Si in cazul materialului de belly daca nu gasesc calitate superioara de stejar,cu ce as putea sa il inlocuiesc si de unde l-as putea procura?
Am ales tri-l-am deoarece vreau sa fac un warbow(longbow) si tri-l-am mi se pare mai elegant si mai usor de realizat decat un self-bow,deoarece sunt novice in ale tamplaritului si cred ca urmaritul inelelor si alegerea stave-ului potrivit e cam mult pentru cunostiintele mele actuale de baza.
De asemenea daca credeti ca nu sunt buen dimensiunile sau daca trebuie doar modificate as aprecia orice sfat.Mentionez ca doresc sa fie in jur la 45-50 kgf sau 100-110 lbs(dupa cum ati spus:ambitios si poate destul de imposibil dar doresc sa il duc la reazilare sau macar sa incerc odata ce totul e facut corect)
Tabelele sunt la baza paginii aici: http://www.norwegianwarbows.com/makeyourownwarbow.htm\
Aici am avut un exemplu de warbow-longbow din frasin si nuc: http://www.primitivearcher.com/smf/inde ... pic=7310.0
Va multumesc.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Primul arc

Post by Dediu00ro » 22 Feb 2013, 20:16

In primu rind, Hickory = lemn american in europa nu se gaseste deci clar trebuie importat sau gasit prin comert.
Stejarul alb iarasi este = lemn american, in europa e posibil sa creasca.....dar nu stiu exact pe unde.

Pai hai sa o luam mai usor atunci, arcul pe care l-ai prezentat este un bilam Frasin/Nuc o combinatie ok, dar cum spune si constructorul bratu de sus deja incepuse sa aiva niste probleme deci nu e ok. Frasinul in cazul asta a fost pus pe arc cu fibra invers, adica verticala ca sa scape de ceva munca de a urmari inelul de crestere.
Greutatea arcului e 724 de grame, am vazut arcuri la aceias greutate de o forta superioara 120-140 livre cea ce imi spune ca nucul nu a facut fata in compresie si sa inmuiat de la set.



Cred ca vrei tu sa construiesti este putin peste nivelul tau actual, spun asta ca sa te salvez de ceva munca si materiale stricate. Un warbow se poate rupe imediat fata de un arc normal la o greaseala de tiller care e cea mai mare problema e ta. Nu e foarte greu sa lipesti doua bucati de lemn inpreuna cu niste epoxy, dar cea ce este foarte greu e sa le faci arc dupa aia.

Incearca sa o iei treptat mai citeste de pe forum, poate vii o la o intalnire doua si vezi ce si cum.
viewtopic.php?f=78&t=1467
Mai bine faci rostu de niste salcam/stejar/prun/ulm/frasin/dud/corn/tisa/salcam galben/liliac si faci niste experimente din care o sa inveti multe. Iti recomand dudul pentru un warbow, e destul de usor de gasit pe la noi. Salcamul prefera o forma mai lata a bratului si ar fi foarte greu sa faci un warbow profil D din el.

Spor la cautat lemn si la ciopleala.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Primul arc

Post by carcalete » 22 Feb 2013, 21:39

Salut! Daca vi la o intalnire, poate la Cluj, eu i-ti aduc ddoua fasii de bambus, plata o bere!!

User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca

Re: Primul arc

Post by popaoandrei » 22 Feb 2013, 23:08

Va multumesc pentru raspunsuri.
PS: dau si doua :))
It's the job that's never started as takes longest to finish.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Primul arc

Post by Dediu00ro » 23 Feb 2013, 10:45

12-14 APRILIE La Cluj este prima intalnire ar fi pacat sa nu vii, si poate aduc si un arculet mai puternic sa vezi ce fel te descurci cu el daca ajung pe acolo.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca

Re: Primul arc

Post by popaoandrei » 23 Feb 2013, 12:48

Am sa incerc sa ajung , sunt plecat din tara in jurul perioadei pe care ati mentionat-o.As mai avea totusi o intrebare,ce adeziv mi-ati putea recomanda sau de unde pot sa il procur pentru viitor?
It's the job that's never started as takes longest to finish.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Primul arc

Post by domide » 23 Feb 2013, 17:19

Cel mai la indemana si usor de procurat - Bison epoxi bicomponent 24ore - doua seringi - albastru... Praktiker, Ambient, OBI, "Lantul", si orice magazin de specialitate, pret ~ intre 17 si 19RON cutia.......

Iti recomand sa mai citesti forumul pentru modul de pregatire a lemnelor, cum sa le presezi, cu sau fara tratament termic...

Si eu iti recomand sa-ti faci mana la tiller pe un bilam, si am o idee, daca tu ai materialele. Pe spate o fasie cu minim 4 inele (sau 5) sa nu fie mai groasa de 7mm taiata paralel cu fibra. Pe burta - dud sau nuc, indiferent de cum il tai (pe fibra sau oblic). Ideea este ca dupa laminare, cureti frumos si lasi un inel intreg pe spatele arcului. Apoi profilezi arcul la dimensiuni apropiate de forma finala, si incepi echilibrare (doar pe burta).

Eu asa incerca, dar nu imi place sa curat inelele.... Dediu stie mai bine.... :)

Nu stiu ce poate sa iasa, dar merita incercat. Arcul minim 1800mm, profil "D", sa lucreze prin maner...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply