Matrita recurve

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Matrita recurve

Post by ArrowsMaker » 26 Feb 2013, 18:11

Salutare!
Am inceput sa imi pregatesc materialele pentru un recurve.
Am proiectat forma si am construit-o din 3 placi de PAL taiate cu un ferastrau pendular. Am reusit sa o indrept cat de cat cu o rindea electrica si cu flexul cu disc abraziv, insa e departe de perfectiune.
Are cineva experienta in problema asta?
Sa incerc sa imprumut de undeva o masina de slefuit cu banda? (Nu prea ma indur sa cumpar una doar pentru asta).
Sau... alte idei?

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Matrita recurve

Post by cipri » 26 Feb 2013, 21:49

eu am facut-o asa: faci un sablon din ceva mai subtire cam de 0.5 cm iti va fi mult mai usor sa ii dai forma dorita iar apoi cu o freza de mina cu un cutit cu rullment pui pe rind cite una din placi si copiezi dupa sablon ,iar apoi unesti toate placile .daca poti face sablonul dintr-un material ceva mai dur mai bine pentru ca daca e moale dupa mai multe treceri cu rulmentul pe el sar putea sa se marcheze si sa se modifice forma de la o placa la urmatoarea.eu asa am facut , sper sa te fi ajutat.un salut CIpri.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Matrita recurve

Post by ArrowsMaker » 26 Feb 2013, 23:55

cipri wrote:eu am facut-o asa: faci un sablon din ceva mai subtire cam de 0.5 cm iti va fi mult mai usor sa ii dai forma dorita iar apoi cu o freza de mina cu un cutit cu rullment pui pe rind cite una din placi si copiezi dupa sablon ,iar apoi unesti toate placile .
Da, pare buna ideea ta, iar daca o sa-mi mai fac vreo matrita chiar o sa o incerc. Doar ca eu am taiat deja fiecare placa si le-am imbinat. De aici incolo m-ar interesa ce as putea face sa le mai indrept.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Matrita recurve

Post by cipri » 27 Feb 2013, 10:04

daca e vreo timplarie la care sa poti merge poti face la fel ce ti-am zis eu dar la o freza mare din timplarie sigur au freze cu rulment.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Matrita recurve

Post by florinarnaut » 27 Feb 2013, 21:43

....o alta metoda de "frezare prin copiere" este sablonul.
Probabil "freza cu rulment" se refera la o freza ce are montat dispozitiv de lucrare prin copiere.
.....................
Piesa de prelucrat(matrita) se fixeaza pe sablon astfel incat aschierea sa fie ok(din aprope in aproape) :) si nu mai e necesar decat sa te "plimbi " cu ansamblul pe copier.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply