Arc Junior

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42
Arc Junior

Post by aztec » 27 Feb 2013, 16:09

Buna,

Doresc sa costruiesc un arc pentru juniorul meu care are 5 ani. Isi doreste foarte mult un inlocuitor demn la jucaria cu elastic pe care o are acum.
Sunt nou pe forum asa ca am decis sa pun topicul aici in loc de "Arcuri construite de membrii".

M-am gandit la un arc similar cu cele asiatice, mai ales pentru ca pot sa-l fac laminat. Arcul va fi 100cm lung conform cu desenul atasat ( copilul are 1.1m inaltime).

Ca si tehnologie, pentru ca am instalatie de vacuum ma gandesc sa pun 3 fasii de frasin de 2mm (si/sau eventual una de stejar ) , pe spate una de fibra de sticla (tesatura, ca asa ceva am) si sa le laminez folosind rasina epoxidica. Le dau la vacuum pentru 24h si apoi le decupez si finisez in forma finala.

In acest moment am toate materialele dar inainte de a incepe as vrea sa primesc cateva pareri referitor la materiale, tehnologie si sanse de reusita.

Mersi,
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc Junior

Post by cipri » 27 Feb 2013, 16:25

nu sunt cel mai in masura sa dau cu parerea asupra acestui tip de arc dar cu atitea fisii de lemn ce vrei sa pui cred ca o sa fie prea puternic .asteapta alte pareri mai avizate

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc Junior

Post by deceneus » 27 Feb 2013, 18:56

Nici eu nu am experienta in arcuri laminate dar cu trei fasii de frasin de 2 mm si o fasie de fibra banuiesc ca arcul o sa ajunga cel putin pe la 30 de livre.Apoi la 100 cm arcul o sa fie prea lung pentru el si nu o sa mai fie distractie sa traga pentru el ci un chin. Arcul meu asiatic are 117 cm si eu am 176 inaltime. Respectand proportiile ,arcul micutului ar trebui sa aiba vreo 75 de cm. Ai putea sa-i faci un selfbow dintr-o bucata de bambus si atat.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Junior

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2013, 19:03

Din orice bucata de lemn, fasie de lemn uscat poti sa faci un arc de 10-15 livre pentru copil, rotunjesti toate colturile si gata. La fortele astea mici si intinderile mici nu prea conteaza mult tehnica de constructie.

Planul e interesant dar foarte posibil o sa iasa peste 20# sau poate chiar mai mult, din cauza ca e asa scurt.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 27 Feb 2013, 21:18

Mesajul e clar - trebuie sa il fac mai subtire. Bambus nu am. As putea sa fac o incercare cu doua fasii de frasin. Fibra de sticla ma gandeam sa o pun pe spate ca sa il ajute sa nu crape - fibra este tesatura de 80g/mp. Daca ziceti ca e scurt, pot sa scurtez crosa la 150mm. In felul acesta bratele vor fi mai lungi.

Din pacate aceste fasii sunt de numai 800mm lungime ceea ce pentru un selfbow ar fi prea scurt. Ar mai fi varianta sa-l fac din doua fasii adaugate pe lungime la nivelul crosei - dar nu stiu daca e o idee buna.

Laminatul, pentru mine e simplu. Trebuie doar sa intind rasina, sa fixez laminatul pe un suport drept si sa-l bag la vacuum. Dupa 24h iese piesa cu o calitate foarte buna.
Mersi,

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc Junior

Post by florinarnaut » 27 Feb 2013, 21:29

Salut,
daca esti la prima incercare de acest gen(arc asiatic) va fi greu sa controlezi capete cu lungimea de 150mm......
pare naspa.... dar iti sugerez sa incerci capete de 70 - 90mm :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 27 Feb 2013, 23:25

Multumesc pentru sfaturi. Urmand sfaturile, arcul ar fi asa ( vezi poza scanata):
- crosa de 150mm
- lungime totala brate (incluzand crosa) 800mm
- capete de 80mm
- 2 fasii de frasin - vedem cat de tare iese arcul si dupa aceea pot sa-l ingustez pe latime ca sa obtin ce doresc.
- 1 fasie de fibra de sticla pe spate ca sa il protejam.

Daca nu sunt alte comentarii negative, maine dupa amiaza, am sa pregatesc bratele si crosa si am sa le dau la vacuum.

@florinarnaut, ce va fi greu sa controlez la capete? Este cumva alinierea?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc Junior

Post by deceneus » 28 Feb 2013, 07:18

Am si eu o intrebare,cum laminezi cu vacuum?
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 28 Feb 2013, 16:29

Am o instalatie formata din o pompa de vacuum, in cazul meu de 50l/min dotata cu ventil de separare si manometru, un rezervor de 20l ca si tampon si o iesire unde ma racordez cu un furtun de aer. In poza nu se vede instalatia, dar se vede cum am facut o proba cu o fisie de furnir pe o bucata de lemn.A iesit excelent. Aceeasi tehnica pot sa o folosesc ca sa laminez bratele arcului Junior. Poate in viitor voi incerca si un arc la scara 1:1.

Mai jos un link. E o instalatie profesionala, probabil scumpa. Ce am eu m-a costat vreo 500 lei, rezervorul de 20l l-am avut de la un compresor si nu am facut decat sa-l leg la pompa si sa-i pun un racord pentru furtun . Eu am facut instalatia in alte scopuri insa merge si la laminarea cu lemn, forta de apasare la 1 bar daca nu ma insel e de 1tf/mp din egal distribuita - acesta e defapt avantajul.

http://www.youtube.com/watch?v=XEFa9TwX0AY

Daca vrei mai multe detalii te rog sa-mi spui.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc Junior

Post by cipri » 28 Feb 2013, 20:49

foarte ,foarte interesant trebuie facuta o proba pentru laminarea unui arc de putere pentru un adult.o singura nelamurire ,oare presind cu vacum excesul de lipici iese dintre laminele de lemn?

Post Reply