Arc Junior

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42
Re: Arc Junior

Post by aztec » 28 Feb 2013, 23:22

@cipri, ca sa iti dai seama... daca am modelul din polistiren (extrudat - cel expandat nu poate fi folosit), si vreau sa fac o piesa din fibra de sticla, trebuie un vacuum controlat pentru ca se comprima polistirenul. Am sa fac o poza cu un aparat mai bun cand o sa scot maine de la vacuum sa vedem daca a dat ceva rasina pe-afara :) . Oricum, va trebui sa faci cateva probe/teste ca sa vezi cum se obtin rezultatele cele mai bune.

Cat despre arcul junior, am respectat planul din postul de ieri. Latimea bratelor e acum de 40mm dar am lasat intentionat mai mult ca sa pot ingusta pana cand obtin forta de intindere dorita. Din pacate, nu am sters liniile facute cu creionul pe lemn asa incat va trebui ca la final sa vopsesc arcul sau sa-l invelesc cu ceva :(
Mai jos progresele de azi.. ( scuze pt. calitatea slaba a imaginii )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 01 Mar 2013, 13:05

Greuceanu wrote:Creionul iese lejer cu o radiera mai elastica.Pe urma curati totul cu alcool tehnic si gata. Faine progrese, se pare ca merge si la arcuri mai tari... :-? Spor la tot ce faci!
Hmm, ridic stratul de rasina, dau cu radiera si apoi pun rasina la loc .. bun planul. Glumesc. Din pacate nu se poate folosi radiera pentru ca am dat cu rasina pe toate suprafetele - e drept ca stratul e foarte subtire.
Dar poate ca ar merge asa - slefuiesc rasina cu smirghel ( rasina e ca lacul de parchet) si apoi mai bag odata la vacuum daca e nevoie. Mai vedem dupa amiaza.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 01 Mar 2013, 14:34

Imi dau seama ca am o problema!
Vor trebui si cateva sageti pentru acest arc .. Sincer mi-ar place sa fie din lemn dar pentru Arcul Junior cred ca diametrul de 8mm e cam mult.
Ce ma sfatuiti?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc Junior

Post by domide » 01 Mar 2013, 21:32

Salutare,

Pentru sageti mai usoare, poti folosi dibluri de fag de 6mm de la Praktiker, OBI, sau ca magazin de profil ai in zona. Primele sageti facute de mine pentru fiul meu, la un arc slabut, au mers foarte bine. Problema este ca, fie faci o coarda subtire, fie pui nock-uri de plastic de 5mm. Mai simplu, gasesti la Decathlon si nock-uri si pene de plastic (vane) de 2" numai bune pentru asa ceva. Singura problema ramane cu varfurile, si cu faptul ca, daca pui pene de plastic, acestea fiind mai grele, sageata nu va fi chiar conforma cu STAS-urile :))

Spor la lucru...

Si apropo's, am ramas uimit ce putere are "presa". Ce top de folie folosesti? In videoclip, apare o "piesa", o banda alba, in dreptul valvei - ce este si ce rol are?

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 01 Mar 2013, 22:34

Din păcate, ieri nu am fost atent si nu am sigilat bine folia si am pierdut vacuum-ul peste noapte, asa ca laminarea nu a iesit de data aceasta. Probabil ca vacuum-ul s-a pierdut in câteva ore. Inca un motiv sa folosesc întotdeauna cuptorul - acolo ar fi polimerizat in 4-6h.

Azi era după amiaza târziu însa maine am sa refac operația. Voi reveni cu poze.
Nu pot sa abandonez. Poate pana la urma era mai ușor sa fi cumpărat un arc cu 190 lei de la magazinul online.Doar ca s-ar fi pierdut plăcerea construirii lui.

domide wrote:Salutare,
Pentru săgeți mai ușoare, poți folosi dibluri de fag de 6 mm de la Praktiker
- perfect maine trec pe la Praktiker, mersi
domide wrote:Mai simplu, găsești la Decathlon si nock-uri si pene de plastic (vane) de 2" numai bune pentru asa ceva
- Decathlon e langa Praktiker in Cluj :)
domide wrote:sageata nu va fi chiar conforma cu STAS-urile :))
- nici juniorul nu e olimpic :)
domide wrote:Si apropo's, am rămas uimit ce putere are "presa". Ce top de folie folosești? In videoclip, apare o "piesa", o banda alba, in dreptul valvei - ce este si ce rol are?
- folia este de nailon de la Dedeman (se vinde la lățime de 4m). Daca laminatul e mai mic se poate folosi si un sac. Important e sa nu aiba cute.
- banda alba este banda adeziva cu care am lipit furtunul de un bat de lemn ca sa-l ghidez mai ușor in interiorul "sacului". Nu folosesc valva, ci doar un tub de plastic. Sigilarea o fac cu silicon universal.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 02 Mar 2013, 21:41

Azi am avut timp si am putut sa ma ocup de arcul Junior.

Mai întâi am curățat excesul de rasina de pe fâșii rezultata din laminarea necorespunzătoare de zilele trecute. Apoi am laminat din nou. Am pus la vacuum de data asta in cuptor, si l-am lăsat 6h. Rezultatul e mult mai bun :). Intre timp am făcut cu raspelul capetele arcului. Dupa laminare am ingustat bratele ca si in schita atasata.

I-am facut rapid o coarda provizorie si l-am intins sa vad cum merge. Si capetele arcului au fost montate provizoriu cu banda izolatoare.
E destul de bine, juniorul va putea sa-l intinda fara probleme.Sageata provizorie - din profil de brad de 5x5mm - a zburat la vreo 30m cu arcul intins cam la 60% din cursa.

Va trebui sa echilibrez cele doua brate ( acum unul e mai tare ) dar asta se face pas cu pas prin incercari.

Pot sa spun ca acum sunt multumit cu progresele.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc Junior

Post by cipri » 02 Mar 2013, 21:48

arata bine dai inainte si ai sa o faci din ce in ce mai bine spor la treaba

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 09 Mar 2013, 19:39

Ieri si azi am avut mai mult timp si am reusit sa ma apropii de final cu arcul Junior.Defapt lucrurile au mers atat de bine incat am reusit sa fac si o tolba de sageti din piele.

Ieri l-am finista si i-am dat cateva straturi de lac iar azi i-am matisat capetele si am imbracat in piele crosa. Am facut cateva sageti din lemn de pin cu profil patrat de 5mm -asa ceva am avut - dar nu am pus pene.Am sa merg cand am drum pe la Decathlon si cred ca am sa cumpar 4-5 sageti la gata. Nu ma pricep sa fac asa ceva.
Am tras cu el, si imi place.Cand e intins se apropie de forma arcului asiatic, arata bine. Se intinde usor, dar trebuie sa vedem cum se descurca copilul. Daca e greu de intins pentru el pot sa mai ingustez bratele.Dar vedem...

Pozele sunt doar cateva pentru ca s-a descarcat acumulatorul de la aparatul foto. Am sa revin maine cu poze cu arcul intins dar si cu tolba.

Daca maine ne permite vremea facem o iesire la padure ca sa-i fac o surpriza juniorului ... ;) el nu stie ce se pregateste :) .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc Junior

Post by aztec » 10 Mar 2013, 23:24

.. din păcate azi nu s-a putut ieși in natura . Totuși i-am oferit copilului arcul. Rezultatul? ... SUCCES DEPLIN <:-p !!!
Am primit îmbrățișări si sărutări (parșive :) ) de mulțumire toată seara.

Arcul, întins la 350mm=14" are 3.6Kg=8 lbs (măsurat cu recipient de apa plata ) ceea ce e bine - pana la urma e pentru distracție. Ar fi putut sa fie si mai tare dar e ok asa cum e. Defapt el poate fi întins cam 18" , asa încât va fi ok pentru copil pentru vreo 2 ani - poate ma înșel :) .
Proporțiile arcului sunt bune, e plăcut la vedere, arata bine când este întins... hai ca încep sa ma laud ..

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc Junior

Post by cipri » 10 Mar 2013, 23:41

foarte fain si nu-i mai mare fericire decat sai vezi pe copii fericiti .bravo si acum sa-ti faci si tu unul .

Post Reply