Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibra?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:
Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibra?

Post by philip » 14 Mar 2013, 09:51

Salut domnilor!
In special celor cu experienta in construit si reparat arcuri vreau sa le rog o lamurire, dupa cum urmeaza: Credeti ca unui arc din fibra ii poate fi crescuta puterea prin adaugarea unei fasii de tendon sau corn?
Eu am un hun simetric pe care il comandasem la 45-50 livre dar pentru ca nu avut(pe stoc) iar timpul de asteptare era mare am acceptat unul de 43 care acum imi pare cam usurel. Asadara, rog respectuos pareri avizate :d

Cu multumiri si deosebita consideratiune,
Philip
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by anasazzy » 14 Mar 2013, 10:25

tendomul nu se va lipi de fibra de sticla.eu am observat : daca lemnul este estrem de dens cleiul de oase intra superficial in el si se delamineaza tot tendonul.fibra nu cred ca este compatibila cu cleiul de oase. cel putin asa cred eu :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by Dediu00ro » 14 Mar 2013, 10:48

Am auzit de niste "experimente" au aplicat tendon pe arcuri din fibra turnata gen kassai. Dar dupa cum spune anasazzy e foarte greu de lipit asa ceva succesiv. Si mai rau tendonul este un backing activ, adica dupa aplicare poate dezechilibra arcul pe langa faptu ca adauga greutate destul de mare.

Cornul pe de alta parte se poate aplica pe burta arcului, dar din nou se prezinta problema celor doua suprafete. Cele din fibra turnata daca nu sa folosit epoxy pentru intarirea fibrei de sticla mai mult ca sigur o sa cedeze de la placile/placuta de corn fiind o diferenta de duritate.
Pentru un arc kassai nu se merita aceasta operatiune, am modificat ceva arcuri kassai din capete si au prins viteza mai mare.... asta se poate face.
Show without showing what u know without knowing

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by baloghbela00_HD » 14 Mar 2013, 20:22

Salut FIlip.Parerea mea ca tendonul nu va ajuta mult,si e si dificil e lipit .Si eu am un Kassai de 45 livre si am vrut sa il mai intaresc si am vrut sa lipesc fibra de sticla cu epoxy , eram si curios cu cat se intareste arcul ,dar modificarea nu a avut loc ,intrucat arcul a fost " acaparat " de fiica mea .Eu zic ca e cea mai viabila varianta .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by florinarnaut » 14 Mar 2013, 21:11

philip wrote:Credeti ca unui arc din fibra ii poate fi crescuta puterea prin adaugarea unei fasii de tendon sau corn?
Raspunsul este DA!
Orce adaugare de "material" pe burta arcului sau spatele acestuia modifica puterea arcului in sensul crescator.Modul in care se face - folosirea unor materiale intermediare cu scopul de a imbunatatii priza cu altele de tip: tendon sau corn - nu face subiectul.
Problema este ca in urma unui astfel de "tratament"e foarte posibil sa aduci arcului daune majore in ce priveste stabilitatea si modul cum se intinde, cum se comporta la lansarea sagetii, etc.
Eu zic ca nu merita.
(Exista producatori de arcuri traditionale, care pe langa materialele traditionale - lemn,corn,tendon, "intercaleaza" si fibra de sticla :( )

Parerea mea este sa lasi arcul asa cum este acum, chiar daca ti se pare "moale".Solutia este sa achizitionezi altul, unul mai tare!
Arcurile puternice dau senzatii tari dar sunt obositoare :)
Garantat te intorci la un arc mai "moale" :d
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by philip » 15 Mar 2013, 10:06

Domnilor, ma declar lamurit dar nemultumit de raspunsurile voastre! =)) Nemultumit nu in sensul rau, ci in sensul ca daca vreau un arc mai tare, mai trebuie sa astept pana adun ceva lei pentru unul nou. ;)
Multumesc mult pentru promptitudine! Abia astept sa ne vedem!
>:d< tuturor
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by Dediu00ro » 15 Mar 2013, 13:35

Philip acuma ce pot sa te sfatuiesc...trage si tu prin cronograf cu arcu ala. Sunt destul de sigur ca un selfbow facut bine il bate crunt la perfomante. Sa nu mai zic de un laminat de lemn facut bine.
Fiind un forum pe unde se afla si ceva constructori, ai putea sa ii spui cuiva sa iti faca unu custom, dupa cerintele tale.
(Exista producatori de arcuri traditionale, care pe langa materialele traditionale - lemn,corn,tendon, "intercaleaza" si fibra de sticla :( )
Exista producatori care fac arcuri doar cu cateva materiale traditionale si dupa aia spun ca sunt 100% materiale naturale. Si cei care intercaleaza aceste materiale nu prea tin cont de durabilitatea arcurilor in timp.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Se poate "tuna" un arc traditional ca forma dar din fibr

Post by morometeb » 16 Mar 2013, 16:02

florinarnaut wrote:Arcurile puternice dau senzatii tari dar sunt obositoare :)
Garantat te intorci la un arc mai "moale" :d
Confirm! Si mie mi se pare cateodata prea slab arcul meu de 40#. Si il iau pe celalalt de 47#, trag doua-trei serii si ma calmez. E drept ca are si handshock puternic arcul de 47. Cert e ca ma intorc bucuros la 40#. <):)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Post Reply