Arc reflex laminat - prima incercare

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42
Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 26 Mar 2013, 18:43

.. desenul matritei e pe drum.

Dar pana atunci o intrebare conexa. Am vazut pe un site ca se foloseste acel furtun de pompieri ( cred ca nu gresesc ) umflat cu aer pentru a presa laminatul. Am gasit ca se baga aer sub o presiune de 60PSI care e cam 4.2 Kg/cm2. Daca insa consider sistemul meu de vacuum, la cei 0.5 bari cat pot eu sa scot cu pompa care o am rezulta o presiune de aproximativ 0.5Kg/cm2. Avantajul la vacuum e ca aceasta presiune este aplicata uniform pe oricare punct de pe suprafata laminatului si din toate directiile, nu ca si la furtun care aplica doar pe o singura directie.

Aceasta valoare de 60 PSI (aprox 4.1 bar) e corecta ? Daca e asa trebuie sa ma gandesc daca pot utiliza cu rezultate bune sistemul de vacuum.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by Dediu00ro » 26 Mar 2013, 20:20

Sistemul de vacum este mai bun daca doar laminezi la drept, sistemul cu furtun e mai bun daca vrei sa laminezi intro anumita forma. Adica furtunul curbeaza fasiile dupa matrita, vacumul nu. Sau se poate dar e mai complicat....tu stii ce fel functioneaza sistemul tau.
Din ce am citit cele mai bune laminari din materiale compozite se realizeaza prin vacuum de putere mare, si vibratii.....vibratiile extrag orice particola de aer prinsa in epoxy.
In cazurile noaste se poate folosi si furtun de 20-40 de atm si in felul asta obtii mai usor o forta mai mare de apasare.
http://pompe-agro.ro/piese-de-schimb/fu ... 0-Bar.html
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by domide » 26 Mar 2013, 21:56

aztec wrote:.. desenul matritei e pe drum.....
De unde? Ce? Si cum?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by cipri » 26 Mar 2013, 23:29

aztec wrote:.. desenul matritei e pe drum.

Dar pana atunci o intrebare conexa. Am vazut pe un site ca se foloseste acel furtun de pompieri ( cred ca nu gresesc ) umflat cu aer pentru a presa laminatul. Am gasit ca se baga aer sub o presiune de 60PSI care e cam 4.2 Kg/cm2. Daca insa consider sistemul meu de vacuum, la cei 0.5 bari cat pot eu sa scot cu pompa care o am rezulta o presiune de aproximativ 0.5Kg/cm2. Avantajul la vacuum e ca aceasta presiune este aplicata uniform pe oricare punct de pe suprafata laminatului si din toate directiile, nu ca si la furtun care aplica doar pe o singura directie.

Aceasta valoare de 60 PSI (aprox 4.1 bar) e corecta ? Daca e asa trebuie sa ma gandesc daca pot utiliza cu rezultate bune sistemul de vacuum.
acea presiune e ok . cred ca cei mai multi fabricanti de arcuri si ma refer la cei consacrati ,folosesc furtun si cred ca e pentru a putea baga totul in cuptor unde sta can 6 ore la 70 80 de grade sau 60 de grade e stiut ca furtunul de pompier rezista la temperaturi inalte . nu stiu daca sistemul tau de vacum rezista 6 ore in cuptor la acea temperatura fara sa piarda din propietati.daca rezista e ok. am vazut ca se pot lipi in vacum si forme curbate .

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 26 Mar 2013, 23:50

domide wrote:De unde?
Din spatiul virtual 3D.
domide wrote: Ce?
Desenul matritei.
domide wrote:Si cum?
Print Screen-Copy-Paste;)

Ziua de azi a fost prea lunga ... din pacate. Sper sa revin maine cu poze.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 29 Mar 2013, 22:45

@domide, mesajul anterior era o gluma ... nu cea mai buna, recunosc.

Am reusit sa termin desenele arcului si sa pregatesc un desen si pentru matrita. Arcul neincordat va fi de 1,4m sau 54".
Matrita, in acest moment e o problema pentru ca nu stiu unde sa o tai. Taiata manual nu cred ca e o solutie. Planul e ca pe sfarsitul saptamanii viitoare sa am matrita finalizata.

Sper sa nu fie prea ambitios acest proiect. :-ss

Iata cateva poze ( arcul e pentru stangaci ) ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 09 Apr 2013, 15:59

Salut,

A sosit fibra de sticla de 1mm si sper sa pot taia si matrita in aceasta saptamana .
Am vazut pe forum ca se foloseste pentru lipirea laminatelor, Epoxi Universal de la Bizon. Sincer pentru un singur arc nu stiu daca se justifica sa cumpar un lipici care se gaseste numai in cantitati mari.
Intrebarea este, la ce temperatura se pune in cuptor, si pentru cat timp?

Mersi

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by ArrowsMaker » 19 Apr 2013, 10:31

aztec wrote: Intrebarea este, la ce temperatura se pune in cuptor, si pentru cat timp?
In specificatiile acestui adeziv nu este data temperatura la care trebuie tinut ca sa se intareasca.
Spune doar ca la temperatura de aprox. 20 grade trebuie lasat 7 ore, iar cu cat temperatura este mai mare, timpul de intarire se scurteaza. Rezista oricum intre -20 si +60 grade.

Considerand-ul asemanator adezivului Smooth-On, temperatura ar trebui sa fie de aprox. 70 grade timp de 6-7 ore.

Post Reply