Arc reflex laminat - prima incercare

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42
Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 19 Mar 2013, 14:25

Buna,

Dupa ce arcul "Junior" a iesit rezonabil de bine, am sa incep lucrul la un arc pentru mine.
Ma gandesc sa fie ceva similar cu acesta: viewtopic.php?f=49&t=1520

Ar trebui sa fie mai mic, la 53-54" si cam la 45# - poate devine si sotia interesata pe cand iesim la iarba verde :).
Vreau sa il construiesc laminat din fibra de sticla comprimata, si fasii de lemn: bambus, frasin sau altceva ce se recomanda. Pare ca fibra si bambus e o alegere buna desi nu le am inca.Trebuie avut in vedere ca nu detin utilaje industriale de prelucrare a lemnului. In acest moment, am doar fasii de frasin de 750x2mm. Nu stiu ce iese daca laminezi fibra cu frasin.

Ca sa pot incepe lucrul, am cateva intrebari:
- unde gasesc o schita pentru matrita similara cu cea din topic?
- unde gasesc fasii de bambus ( sau lemn de bambus) - asta daca frasinul nu e ok?

Dupa aceea trebuie sa vad cate fasii trebuie sa pun ca sa iasa puterea mentionata mai sus.

Mersi

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by domide » 20 Mar 2013, 01:12

Salut,

Nu vreau sa-ti tai elanul... dar acel arc (forma lui este destul de pretentioasa) nu este usor de facut, daca esti la primele incercari.

Frasinul este OK, bambus se gaseste, poate mai facem o comanda comuna si aduc la Cluj (daca nu apare ceva neprevazut).

Despre fibra, nu stiu exact ce fibra ai, dar verifica (poate ne lamureste cineva de pe frum) daca ceea ce ai tu se preteaza la arcuri.

Mai sunt cateva intrebari de pus: grosime laminatelor, latimea arcului...

La "ghid de constructie" este un link cu un fisier cu un asemenea arc - dimensiuni...

viewtopic.php?f=48&t=2068

Succes!

Cum ai sa incalzesti arcul in timpul lipiri, daca vrei sa folosesti "presa cu vid"?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 20 Mar 2013, 14:36

Multumesc de raspunsuri.Mai jos comentariile (si intrabarile) mele

"Nu vreau sa-ti tai elanul... dar acel arc (forma lui este destul de pretentioasa) nu este usor de facut, daca esti la primele incercari."
Sunt la primele incercari de construire arc, nu si de lucrul cu lemn si laminate. Elanul e cam mare ca sa mai fie taiat :). Eu sper totusi sa iasa bine.

"Frasinul este OK, bambus se gaseste, poate mai facem o comanda comuna si aduc la Cluj (daca nu apare ceva neprevazut)."
Daca e ok frasinul, am sa-l folosesc. Sunt interesat si de bambus daca se poate face rost.

"Despre fibra, nu stiu exact ce fibra ai, dar verifica (poate ne lamureste cineva de pe frum) daca ceea ce ai tu se preteaza la arcuri."
Fibra e din aceea cu 65 LEI de la un magazin de arcuri.Am sa o cumpar.Ce am eu nu se potriveste.. e tesatura.

"Mai sunt cateva intrebari de pus: grosime laminatelor, latimea arcului..."
La "ghid de constructie" este un link cu un fisier cu un asemenea arc - dimensiuni...
viewtopic.php?f=48&t=2068

Imi cer scuze, am descarcat si eu acel ghid in format PDF si il aveam. Nu l-am citit in intregime inainte de a posta. Forma e bune, cred ca se poate scala schita la dimeniunea pe care o vreau eu.Acolo zice ca la 40# ar trebui: spate-1mm fibra / mijloc 4.5mm lemn / burta - 1.2mm fibra
Problema e ca fibra de sticla de care ziceam este de 1mm .La fel, taria arcului as vrea sa fie la vreo 45# si nu stiu cat de gros sa fac mijlocul. In plus frasinul care il am eu e in fasii de 2mm.
Ma gandeam asa: 1mm fibra / 2+2+2mm frasin / 1 fibra - aici din pacate, nu ma pricep deloc.

"Cum ai sa incalzesti arcul in timpul lipiri, daca vrei sa folosesti "presa cu vid"?
Folosesc un cuptor care poate incalzi pana la 60-65C. Cred ca e suficient.
.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by cipri » 20 Mar 2013, 16:11

Daca laminezi cu 1mm fibra 2mm frasin plus 2mm frasin plus 1mm fibra ar trebui sa fie destul pentru puterea pe care o vrei tu , cu mai mult lemn sar putea sa treci prea sus cu puterea ,inclusiv daca poti reduce frasinul la 1.5mm cred ca tot e deajuns.(parerea mea!)asteapta sa mai vezi si alte pareri.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by florinarnaut » 21 Mar 2013, 23:01

cipri wrote:Daca laminezi cu 1mm fibra 2mm frasin plus 2mm frasin plus 1mm fibra ar trebui sa fie destul pentru puterea pe care o vrei tu , cu mai mult lemn sar putea sa treci prea sus cu puterea ,inclusiv daca poti reduce frasinul la 1.5mm cred ca tot e deajuns.(parerea mea!)asteapta sa mai vezi si alte pareri.
SUBSCRIU la cele de mai sus!.....
...indicat ar fi sa folosesti fasii de frasin de 1,8 - 2mm conice pe grosime... 0,001/inch si manerul sa aiba fade out-uri lungi !
...Lungime maner min.45 cm.

Spor!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 22 Mar 2013, 14:12

florinarnaut wrote: SUBSCRIU la cele de mai sus!.....
...indicat ar fi sa folosesti fasii de frasin de 1,8 - 2mm conice pe grosime... 0,001/inch si manerul sa aiba fade out-uri lungi !
...Lungime maner min.45 cm.
Ok. Problema e ca, cu sculele pe care le am, va fi greu sa fac aceasta tesire pe grosime. Oricum, ce mi-a venit in minte imediat a fost sa tai fasia de 2x latimea unui brat, sa prelucrez si apoi sa tai cele doua brate ca sa obtin aceeasi tesire pe lungime.

Daca inteleg bine, tesirea e de 0.001"/1" = (0.01"/10") iar eu adaug x2 si in mm da aproximativ 0.5mm/500mm :-? ... cam greu cu atata precizie fara un utilaj pe masura. Exista o tehnica pentru a face tesirea atat de mica pe lungime asa mare fara un utilaj special?

Deseara am sa incerc sa termin un model CAD pentru matrita si am sa-l postez.

.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by cipri » 22 Mar 2013, 16:20

sau poti sa nu tesezi laminele si sa le lasi la aceasi grosime ,doar ca asa va trebui sa iei mai mult din lateralul bratelor cind vei face tileringul.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by ArrowsMaker » 22 Mar 2013, 17:14

cipri wrote:sau poti sa nu tesezi laminele si sa le lasi la aceasi grosime ,doar ca asa va trebui sa iei mai mult din lateralul bratelor cind vei face tileringul.
Salutare!

Nu vorbesc din postura unui om cu experienta, deoarece inca nu mi-am inceput arcul, lucrez doar la pregatirea materialelor.
Din ce am mai vazut pe net, la un arc de 50# @ 28" de lungime 60", a pus intre 2 fasii de fibra de cate 1 mm, 2 fasii de lemn, una paralela de 1,8 mm si una tapered care scade de la 3 mm la centru, la 1 mm la varf (deci aprox. 0.002/inch).
De aici ar rezulta faptul ca 8mm grosime la mijloc e mult prea mult pentru puterea asta.
Apoi, eu cred ca e bine ca fasiile sa fie cat mai subtiri in zona reflexului, deoarece, fiind groase, e posibil sa cedeze la laminare in zona in care curbura e foarte mare.
Cat despre lemn, eu mi-am pregatit fasii de frasin, insa nu m-am hotarat daca nu ar fi mai indicat sa folosesc bambus, sau combinatie bambus-frasin. Poate ca o sa ne lamureasca cineva cu mai multa experienta in constructia de recurve.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by florinarnaut » 23 Mar 2013, 18:31

aztec wrote: Ok. Problema e ca, cu sculele pe care le am, va fi greu sa fac aceasta tesire pe grosime.
Daca inteleg bine, tesirea e de 0.001"/1" = (0.01"/10") ... cam greu cu atata precizie fara un utilaj pe masura..
......

Nu e asa greu,
desenezi un caroiaj( prin creionare ...sau ceva similar) 1cm x 1cm sau 5cm x 5cm (in functie de indemanare), pe fasia de prelucrat(pe suprafata care ramane neatinsa), dupa care indepartezi material(manual)conform conicitatii rezultate din calcul. Actiunea pare dificila dar nu este!...Razuiesti- masori, etc.
conicitatea de : 0,001"/1" = 0.01mm/10mm :)
Practic e mai usor de realizat(manual)o conicitate mai mica decat una mai mare.

n.b. termenul "tesire" poate fi inlocuit cu "conicitate"
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
aztec
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:39
Joined:18 Feb 2013, 13:29
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:42

Re: Arc reflex laminat - prima incercare

Post by aztec » 24 Mar 2013, 00:19

florinarnaut wrote:Nu e asa greu,
desenezi un caroiaj( prin creionare ...sau ceva similar) 1cm x 1cm sau 5cm x 5cm (in functie de indemanare), pe fasia de prelucrat(pe suprafata care ramane neatinsa), dupa care indepartezi material(manual)conform conicitatii rezultate din calcul. Actiunea pare dificila dar nu este!...Razuiesti- masori, etc.
Nu sunt inginer mecanic dar pare similar cu razuirea cailor de rulare la masini unelte - se face numai manual pentru precizii mari (zecimi sau chiar sutimi de milimetru). E o informatie foarte buna si cred pot sa ma descurc.Am sa fac o proba inainte de a lucra pe arc.
Multumesc pentru sugestie :)
florinarnaut wrote: n.b. termenul "tesire" poate fi inlocuit cu "conicitate"
Eu i-am zis tesire, ca parea mai potrivit in cazul nostru, neavand suprafete rotunde. Conicitatea este explicata ca o marime caracteristica unui trunchi de con drept. Dar cum nu sunt de specialitate, ...am sa-i zic si eu conicitate.

Mai jos progresele ...
Am "copiat" forma unui arc pe un model de CAD 3D. Dupa acest model voi construi matrita.
Am totusi impresia ca reflexul este cam mare in acest caz ...
.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply