Furtun pompieri

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Furtun pompieri

Post by ArrowsMaker » 28 Apr 2013, 11:52

Cum spuneam, incerc sa imi construiesc cele necesare pentru un recurve.
Am ajuns la furtunul de pompieri, unde m-am cam blocat.
Nu reusesc sa il etansez perfect nici cu coliere de tabla, nici cu coliere romanesti, nici cu combinatia acestora...
Am incercat pana si silicon intre capatul metalic si furtun, in zona colierelor.
Nu vrea!
Ceva idei?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Furtun pompieri

Post by Dediu00ro » 28 Apr 2013, 16:23

Eu cand lucram ca operator chimist si aveam probleme de genu asta, foloseam un strat de gudron care etansa grozav. Avind in vedere ca gudronu e cam rar, recomand epoxy si colier. Nu cred ca are moarte. Ar trebui sa verifici si restul circuitului sa nu cumva sa ai scapari prin alta parte.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Furtun pompieri

Post by cipri » 28 Apr 2013, 22:55

salut , uite cum am rezolvat eu problema : am pus doua doape din teflon si pentru ca e un material cam dur pe doape am pus cite doua mansoane dintr-o camera de bicicleta ,ar fi bine daca ai putea face rost de niste doape dintrun material ceva mai moale cam cu aceasi textura cu cea a doapelor de damigeana , apoi am cumparat cite doua bride sanatoase pe care sa le stringi cu o cheie nu cu surubelnita iar in unul din doape am facut o gaura de acelasi diametru cu cel al ventilului si inainte de a monta dopul am lipit atit in interior cit si in exterior in jurul valvulei,apoi strins sanatos si aer cit cuprinde .sper sa te ajute sau macar sa-ti dea vreo idee.
Image Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Furtun pompieri

Post by ArrowsMaker » 30 Apr 2013, 18:13

cipri wrote:salut , uite cum am rezolvat eu problema : am pus doua doape din teflon si pentru ca e un material cam dur pe doape am pus cite doua mansoane dintr-o camera de bicicleta , apoi am cumparat cite doua bride sanatoase pe care sa le stringi cu o cheie nu cu surubelnita .
Da, pare promitator... O sa incerc!
Thanx a lot!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Furtun pompieri

Post by ArrowsMaker » 30 Apr 2013, 18:16

Dediu00ro wrote:Eu cand lucram ca operator chimist si aveam probleme de genu asta, foloseam un strat de gudron care etansa grozav. Avind in vedere ca gudronu e cam rar, recomand epoxy si colier. Nu cred ca are moarte. Ar trebui sa verifici si restul circuitului sa nu cumva sa ai scapari prin alta parte.
Daca nu merge cu camera de bicicleta o sa incerc cu Smooth-On :)
Multzam fain!

Post Reply