fibra de sticla vs tendon de vita

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului
fibra de sticla vs tendon de vita

Post by dragos banica » 09 May 2013, 19:16

Salut, sunt pe forum de putin timp. Am de gand sa construiesc un arc recurve din lemn de ulm. Aveam de gand sa-l intaresc pe spate cu tendon de vita lipit cu clei de iepure. Problema este ca nu prea reusesc sa gasesc tendon de vita, si vreau sa stiu daca pot folosi fibra de sticla, lipita tot cu clei de iepure.
Orice informatie este folositoare. Lemnul l-am gasit in padure zilele trecute, in picioare, dar pe lungime de aproape un metru era curatat de coaja. Acum este la uscat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: fibra de sticla vs tendon de vita

Post by Dediu00ro » 10 May 2013, 03:03

Lemnul arata foarte bine, cred ca sunt sanse mari de a scoate 2 arcuri din cele doua bucati.
Cat despre tendon sunt deacord, mai cauta pe la macelarii, merge si ala de porc, am citit recent un topic care spune ca tendonul are aproximativ aceleas propietati indiferent de specie, cea ce variaza e lungimea maxima care iti face viata mai usoara.

La ce fel de fibra de sticla te referi? Fibra de sticla fasie comprimata special pentru arcuri, sau tesatura de fibra de sticla cu intaritor. Mari diferente, si nu prea ti-as recomanda nici una din ele in cazul asta.
Daca e vorba de fibra de sticla tasatura, iti recomand sa folosesti un bambus, arata de 10 ori mai bine, si ofera rezistenta in tensiune egala daca nu cumva mai buna decat fibra de sticla.
Oricum daca alegi fibra de sticla tesatura, in loc de estrapol sau intaritoare din astea mai ieftene inlocuieste cu expoxy va iesi ceva mai bun si mai calitativ. Si nu cred ca ar merge cu clei de iepure mai bine tot expoxy intre fibra si lemn.

Daca e vorba de fibra de sticla comprimata, e periculos, daca nu ai o formula sigura si un lemn excelent in compresie. Fasia de fibra de sticla de pe spatele arcului, va forta lemnul de pe burta arcului la o compresie mai mare si vei fi nevoit sa lucrezi cu foarte mare grija la tiller. Si aceias treaba tot expoxy ar trebuii sa folosesti in nici un caz ceva natural, cleiurile naturale se inteleg foarte bine cu alte materiale naturale si foarte prost cu cele artificiale.
Lemnul l-am gasit in padure zilele trecute, in picioare, dar pe lungime de aproape un metru era curatat de coaja. Acum este la uscat.
Tinel la umbra macar o luna sa reduci riscul de crapaturi, trebuia sa lasi coaja pe el. In felul asta se usca mai rapid si crapa foarte putin spre deloc.

Daca tot vrei sa faci recurve acuma e momentul sa reduci sa formezi si sa indoi lemnul cu abur la forma dorita. Daca astepti sa se usuce, o sa fie mult mai greu de a recurba in forma.


fibra de sticla vs tendon de vita
Si daca tot vorbim de fibra de sticla vs tendon treaba sta cam asa.
Tendonul se poate intinde 10% cu revenire completa, dar oboseste adica prinde set iar peste noapte isi revine.
Fibra de sticla, se intinde pana pocneste fatal, nu oboseste nici o data dar limitarile de forma si intindere maxima sunt mai mici, in schimb prinde teren la abilitatea de inmagazinare energie cinetica costant.
Show without showing what u know without knowing

dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs tendon de vita

Post by dragos banica » 10 May 2013, 09:50

Multumesc pentru raspuns.
Cam asa intuiam si eu, in legatura cu fibra de sticla. In plus, sincer nu este ce vreau. Daca folosesc fibra de sticla, nu mai sunt materiale traditionale iar asta nu ma incanta deloc.
Este buna informatia despre tendoane de la alte animale.
Ieri m-a intrebat un prieten daca ma ajuta "vana de bou"( este un tendon lung, care sustine musculatura sirei), stii ceva despre asta?
In legatura cu lemnul, asa l-am gasit in padure. Era decojit pe mai mult de un metru.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: fibra de sticla vs tendon de vita

Post by Sharpshooter » 10 May 2013, 17:19

Sorine ce vrei sa zici cu asta ca nu inteleg :"prinde teren la abilitatea de inmagazinare energie cinetica costant." ?
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs tendon de vita

Post by dragos banica » 10 May 2013, 18:08

Dediu00ro wrote:Lemnul arata foarte bine, cred ca sunt sanse mari de a scoate 2 arcuri din cele doua bucati.
Cat despre tendon sunt deacord, mai cauta pe la macelarii, merge si ala de porc, am citit recent un topic care spune ca tendonul are aproximativ aceleas propietati indiferent de specie, cea ce variaza e lungimea maxima care iti face viata mai usoara.

La ce fel de fibra de sticla te referi? Fibra de sticla fasie comprimata special pentru arcuri, sau tesatura de fibra de sticla cu intaritor. Mari diferente, si nu prea ti-as recomanda nici una din ele in cazul asta.
Daca e vorba de fibra de sticla tasatura, iti recomand sa folosesti un bambus, arata de 10 ori mai bine, si ofera rezistenta in tensiune egala daca nu cumva mai buna decat fibra de sticla.
Oricum daca alegi fibra de sticla tesatura, in loc de estrapol sau intaritoare din astea mai ieftene inlocuieste cu expoxy va iesi ceva mai bun si mai calitativ. Si nu cred ca ar merge cu clei de iepure mai bine tot expoxy intre fibra si lemn.

Daca e vorba de fibra de sticla comprimata, e periculos, daca nu ai o formula sigura si un lemn excelent in compresie. Fasia de fibra de sticla de pe spatele arcului, va forta lemnul de pe burta arcului la o compresie mai mare si vei fi nevoit sa lucrezi cu foarte mare grija la tiller. Si aceias treaba tot expoxy ar trebuii sa folosesti in nici un caz ceva natural, cleiurile naturale se inteleg foarte bine cu alte materiale naturale si foarte prost cu cele artificiale.
Lemnul l-am gasit in padure zilele trecute, in picioare, dar pe lungime de aproape un metru era curatat de coaja. Acum este la uscat.
Tinel la umbra macar o luna sa reduci riscul de crapaturi, trebuia sa lasi coaja pe el. In felul asta se usca mai rapid si crapa foarte putin spre deloc.

Daca tot vrei sa faci recurve acuma e momentul sa reduci sa formezi si sa indoi lemnul cu abur la forma dorita. Daca astepti sa se usuce, o sa fie mult mai greu de a recurba in forma.


fibra de sticla vs tendon de vita
Si daca tot vorbim de fibra de sticla vs tendon treaba sta cam asa.
Tendonul se poate intinde 10% cu revenire completa, dar oboseste adica prinde set iar peste noapte isi revine.
Fibra de sticla, se intinde pana pocneste fatal, nu oboseste nici o data dar limitarile de forma si intindere maxima sunt mai mici, in schimb prinde teren la abilitatea de inmagazinare energie cinetica costant.
Multumesc pentru raspuns!
Sincer ideea cu fibra de sticla, in cazul asta nu ma incanta deloc. Eu sunt adeptul materialelor traditionale. Pana la urma se pare ca o sa fac rost si de tendon :) . Mai este o problema. M-a intrebat un prieten daca merge "vana de bou" (un tendon lung care sustine sira). Chiar sunt curios.
Despre lemn, sigur era mai bine sa fi ramas cu coaja, dar asa l-am gasit in padure, desi era in picioare, era cojit pe mai mult de un metru.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: fibra de sticla vs tendon de vita

Post by Dediu00ro » 11 May 2013, 00:21

Sorine ce vrei sa zici cu asta ca nu inteleg :"prinde teren la abilitatea de inmagazinare energie cinetica costant." ?
Pai sa zicem ca ai un arc tendonat, si are coarda pe el de 10 ore. El cu cat are coarda pe el mai mult timp si e folosit, pierde constant din energia cinetica inmagazinata.
Pe cind un arc de fibra de sticla poti sa il tii teoretic si 10 ani cu coarda pe el, va ramane cu aceias energie cinetica inmagazinata.
M-a intrebat un prieten daca merge "vana de bou" (un tendon lung care sustine sira). Chiar sunt curios.
E chiar unu din cele mai bune tendoane! Orice tendon de peste 10 cm lungime e bun, vana de bou cred ca are peste 25.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply