arc nou , Incepator

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
terrorblade23
Membru al forumului
Membru al forumului
arc nou , Incepator

Post by terrorblade23 » 05 Jun 2013, 20:24

Salut...sunt nou aici....sunt incepator cu arcul de asemenea
astazi mi'a venit arcul comandat http://arcuri-sageti.ro/product/arc-rec ... lan-snake/
si as avea cateva intrebari...nock setul este pus bine? am 2 inele care le'am prins pe coarda ca sa stea sageata dreapta..??
sprijinu de sageata l'am pus bine? ??
coarda trebuie pusa in vre'un fel adik cu bucla de sus jos sau invers...???
!!! ar trebui sa scot coarda cand nu mai folosesc arcul??

http://postimg.org/image/nfdz92nt7/
http://postimg.org/image/47m8yqg3v/
http://postimg.org/image/n3wiwb7d7/
Multumesc

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: arc nou , Incepator

Post by morometeb » 05 Jun 2013, 22:40

Salut! Bun venit in curtea noastra!
1. Sprijinul pentru sageata (arrow rest) pare pus bine.
2. La nock-point-uri e mai mult de zis. Ca sa fie pozitionate corect trebuie ca sageata sa fie perpendiculara pe coarda. Eu nu sunt fan infocat nock-point; daca tragi split te pot incomoda. O metoda alternativa poate fi matisajul cu o ata colorata.
3. Nu conteaza cum pui coarda atat timp cat sageata pica pe portiunea matisata; daca ai pus nock-point-uri pe coarda se complica treaba - daca o pui pe dos sageata n-o sa mai faca unghi drept cu coarda.
4. Da, coarda trebuie data jos de pe arc dupa ce ai terminat "joaca". Mai mult decat atat, coarda trebuie unsa periodic cu ceara, trebuie verificate matisajele si integritatea firelor corzii. Si arcul trebuie inspectat la fiecare tragere, nu mai spun de sageti.
Asteptam evolutia! Succes si sa ne vedem/auzim cu bine!
<):)
P.S. Sunt curios cum arata arcul tau intins.
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: arc nou , Incepator

Post by AlinAndreica » 06 Jun 2013, 07:32

Salut,bine ai venit !
In imaginea 3 vad ca prinzi arcul cu mana stanga,ceea ce ma face sa cred ca tragi de coarda cu mana dreapta,caz in care arrow rest-ul e pe partea gresita.Daca esti dreptaci fereastra de tragere trebuie sa fie pe stanga.Nock point-ul se pune mai sus de punctul unde sageata face 90 cu coarda.Trebuie ales intr-un anume fel,prin trageri repetate sau alte metode.Daca nu e pozitionat bine sageata nu zboara drept (da din coada sus-jos).Dupa pozitionare conteaza cum pui coarda.
Sunt arcasi experimentati in Deva care te pot ajuta.

terrorblade23
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc nou , Incepator

Post by terrorblade23 » 06 Jun 2013, 13:25

din pacate eu nu stiu nici macar pe cineva sa aiba arc.....dapai sa mai stiu si profesionisti:))....am inceput sa trag in casa si am cam tocit varfu...unele imi merg super....altele iau o directie de parca as trage cu tunu.....totusi sper sa fi facut setarile arcului bine.....
si nu inteleg cum adica daca trag cu drepta trebuie sa pun sageata pe partea cealalta ? ca in imagine: ?
http://postimg.org/image/3kz8lux8x/

terrorblade23
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc nou , Incepator

Post by terrorblade23 » 06 Jun 2013, 13:28

aaa si arrow restul l'am pozitionat cu ajutorul unei harti care am indoit'o la capat si am pus'o pe coarda...si m'am uitat sa fie drept....sau ceva de genu..

terrorblade23
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc nou , Incepator

Post by terrorblade23 » 06 Jun 2013, 14:21


User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc nou , Incepator

Post by domide » 06 Jun 2013, 17:24

Ai PM...

Lasa trasul in casa -poate fi periculos pentru candelabre, televizor, ferestre.... :))

Fara gluma, ai nr. meu de telefon pe "mesaj privat", suna, si ne vedem. In grupul nostru mai sunt cativa adolescenti, si cred ca te vei simti bine.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc nou , Incepator

Post by domide » 06 Jun 2013, 17:44

terrorblade23 wrote:din pacate eu nu stiu nici macar pe cineva sa aiba arc.....dapai sa mai stiu si profesionisti:))....am inceput sa trag in casa si am cam tocit varfu...unele imi merg super....altele iau o directie de parca as trage cu tunu.....totusi sper sa fi facut setarile arcului bine.....
si nu inteleg cum adica daca trag cu drepta trebuie sa pun sageata pe partea cealalta ? ca in imagine: ?
http://postimg.org/image/3kz8lux8x/

referitor la asezarea sagetii... arcul achizitionat de dine este "ambidextru", deci poate fi folosit si de stangaci si de dreptaci. De fapt nu are importanta daca esti dreptaci sau stangaci, ci de mana cu care ți manerul arcului. In clip am vazut ca folosesti mana dreapta. Asa ca suportul pentru sageata (arrow rest) se va monta pe partea stanga a arcului - invers ca si in fotografia ta.

pe coarda ai fixat punctul de sprijin "nock-point" (cele doua inele de alama) prea jos in functie de pozitia suportului, dar poti sa nu-l mai folosesti (putin mai traditional...), si sa tragi asa cum se vede in poza, cu sageata pe partea stanga si fara sprijin.

alinierea "nock-pointului" se face si in functie de cum "zboara" sageata. daca da din coada in sus/jos mai trebuie ridicat sau coborit pana se stabilizeaza sageata.

Daca ai cumparat sagetile la set cu arcul, probabil ca au spin-ul corect. (nu dau prea tare din coada stanga/dreapta) Pentru fiecare arc, in functie de model si putere, sagetile trebuie sa aiba un anumit spin (mai pe inteles, o anumita rezistenta la incovoiere) - nu intru in detalii tehnice, sunt scrise pe forum...

este bine ca "nock-point-ul" sa fie pe matisaj in partea de sus. partea de jos va lovi aparatoarea (ai nevoie de una pentru protectia antebratului - macar la inceput, sa eviti vanataile, sau daca te plac fetele mai vanat... :d ), si matisajul protejeaza coarda.

tehnica se invata pe teren - te asteptam!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: arc nou , Incepator

Post by florinarnaut » 06 Jun 2013, 22:59

terrorblade23 wrote: si nu inteleg cum adica daca trag cu drepta trebuie sa pun sageata pe partea cealalta ? ca in imagine: ?
http://postimg.org/image/3kz8lux8x/
Nu este nimic de inteles, exista tehnica de tras prin stanga arcului si tehnica de tras prin dreapta arcului, in functie de cum este eliberata sageata de pe coarda... prin dreapta corzii sau prin stanga corzii cum privesti spre tinta....
Revenind la poza ...totul e ok (evident trebuie mutat sprijinul de sageta pe partea unde se afla sageata :d )doar ca sageata e gresit pozitionata pe corda din punct de vedere al pozitiei penelor...... trebuie rotita cu 180 de gr, adica pana rosie sa fie perpendiculara pe arc din exteriorul shaftului.
Mai precis invers de cum se vede in poza :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

terrorblade23
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc nou , Incepator

Post by terrorblade23 » 07 Jun 2013, 00:03

am facut toate setarile acuma...doar nock set'urile cred ca nu sunt perfect puse....oricum am facut o boacana mare de tot....deja am pierdut un varf ...am cautat in toata camera TOATA ......parca a disparut incredibil:| mai rau nu se putea acuma nu mai pot folosi sageata

Post Reply