board bow

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului
board bow

Post by dragos banica » 16 Jun 2013, 11:32

Salut!
Vreau sa construisc cateva arcuri pentru un eveniment. Ca sa ma pot apropia de designul de care am nevoie, si pentru a putea sa le fac in timp scurt, am hotarat sa fac board bow (arc din scandura).
Care este cel mai potrivit lemn autohton pentru acest timp de arc?
Vreau sa-i pun baking de in, pe care am fost sfatuit sa o lipesc cu rasina epoxi. Nu stiu mare lucru despre rasina, puteti sa-mi recomandati ceva?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: board bow

Post by Dediu00ro » 16 Jun 2013, 19:46

Scandura stejar/frasin/ipe/massaranduba orice lemn dur chiar si fag.
Dimensiuni minim 180 pentru a avea sanse mai mari de a tilleri arcu. Latime brat initiala minim 4.5 cm pierdut spre capete model piramid. Maneru dupa gusturile tale.
Grosime brat ESTIMATIVA initiala preferabil 12-14 mm Iar tillerit, intre 8-10 mm grosime brat la latime 4.5 cm initiala pentru un arc de 55-65# forta la 28 inch intindere.
Inmultesti latimea cu doi forta se dubleaza, dublezi grosimea forta se octupleaza.

Cu epoxy e simplu amesteci aplici, si astepti. Dupa aia un finisaj de smilgen si esti pe drumu cel bun.
Epoxy universal intre 18-22 de lei pe la magazine. Cam un tub per arc o sa iti trebuiasca. Cind inveti sa il dozezi mai bine un tub pe 2 arcuri.

Lemnul daca e cu fibra verticala isi pierde intre 25-37% din propietatile elastice pe intindere si compresie. Daca gasesti scindura cu fibra pe orizontala e mai bine.

Spor la treaba.
Din vorbe e greu sa te ajutam da niste poze cu materiale si ce unelte ai la dispozitie sa te putem ajuta mai bine.
Show without showing what u know without knowing

dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: board bow

Post by dragos banica » 16 Jun 2013, 22:37

Multumesc foarte mult!
Este mai mult decat am nevoie. Informatiile sunt mai mult decat utile.

Post Reply