Spin sageti

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 02 Sep 2013, 09:33

florinarnaut wrote: Formula pt calculat spin,deflexie in inch(se poate transforma in mm inmultind cu 25,39)este :
26 impartit la (x) lbs(forta arc)= (y)deflexie
Ex. arcul are 42 lbs
26 / 42 =0,61
0,61 x 25,39=15,48mm, aceasta este deflexia ce trebuie masurata intre doua puncte aflate la la 26", folosind o greutate de 906grame, pozitionata central.
Florin, am uitat sa intreb un lucru destul de important, si am realizat asta abia acum, ca intentionez sa construiesc un set de sagati cu spinul cat mai apropiat de cel optim.
Forta arc masurata la lungimea standard de 28" sau la 26" ?

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by florinarnaut » 02 Sep 2013, 20:47

Salut, cred ca intrebarea nu e postata unde trebuie...

...nu, cand am dat ex. "arcul are 42lbs" m-am referit la forta arcului obtinuta de arcas in momentul lansarii, practic la solicitarea reala la care este supusa sageata.
Am raspus din prima la intrebare pt ca asa e frumos :)
....................
Este des intalnita expresia: "fiecare arc cu sagetile lui"....eu consider ca trebuie tinut cont de mai multi factori, minim 3 : sageta - arc - arcas.
Fiecare din cele trei elemente sunt variabile:
sageata: greutate,lungime, varf,spin.De indoor,field, vanatoare etc.....
arc : reflex-deflex,recurve,.....etc
arcas: stil de tras-3 degete dedesupt,mediteranian,cu inel...etc.
....................
Cu aparatul de masurat spin-ul, doar sortezi "betele", important este spinul dinamic - comportarea sagetii in zbor .Spinul dinamic se determina experimental(este si un calculator de spin dinamic)
....................
In general, daca te straduiesti la constructie, dintr-un set de 12(din lemn),zboara bine vreo 8;
dupa vreo cateva trageri..cam 5 te multumesc cum merg;
dupa 3 sedinte constati ca doar una e ok.Acesta este momentul important: cu cele 11 te antrenezi iar pe "aleasa" o pastrezi pt situatii deosebite, si tot asa cu fiecare set nou de 12 sageti construite :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 03 Sep 2013, 08:44

E adevarat, acum am vazut si eu ca intrebarea nu are ce cauta aici si, cu scuzele de rigoare, o sa rog administratorul sa o mute la "Intrebarile incepatorului".
Am postat aici pentru ca in topicul acesta gasisem problema care ma interesa si nu mi-a venit ideea sa deschid altul.

Multumesc pentru explicatii! Da, este cat se poate de adevarat ca sunt foarte multi factori care influenteaza zborul sagetii. Totusi, deoarece nu am reusit sa ma exprim foarte clar, incer acum, din nou.

Cand ai spus "Ex. arcul are 42 lbs" te-ai referit la un arc cu forta de 42 lbs la 28" sau la 26"? Adica... stiu ca suna copilareste, dar energia cinetica a sagetii in momentul in care dispare contactul cu coarda cred ca este foarte greu de calculat, tinand cont tocmai de multitudinea de factori, iar pentru mine e chiar imposibil. Deci, in aceste conditii, as putea sa gasesc un element masurabil pentru a ma putea orienta cand stabilesc lungimea shaftului pentru a influenta spinul (tinand cont ca la grosime nu pot umbla prea mult)? Da, stiu ca 42#@26" sau 42#@28" e cat se poate de relativ, dar... tot e mai mult decat nimic :)

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: Spin sageti

Post by administrator » 09 Sep 2013, 22:06

Cele trei posturi de mai sus au fost mutate de la viewtopic.php?f=49&t=2363&start=50 deoarece erau off-topic.
<):)

Post Reply