Brace height

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Jon111255
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:17 Nov 2013, 21:44
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:BUCURESTI
Re: Brace height

Post by Jon111255 » 21 Nov 2013, 20:01

Seara buna tuturor.
@florinarnaut:
Frumos, explicit. Si acum bag seama ca ajungem usurel la sageata... BH-ul dinamic ar trebui sa tinda spre cel static odata cu cresterea greutatii sagetii, nu?
Si daca ajungem la sageata, as pune o intrebare legata de sageti: cat de important e spine-ul sagetii in abordarea asta, afara de aspectul legat de siguranta?
Si mai departe, cum se pot alege sagetile fara aparat de masurat spine-ul, nu-i de ajuns daca par destul de rigide?
Scuze daca am iesit din subiect...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Brace height

Post by florinarnaut » 21 Nov 2013, 20:53

domide wrote:
Dar nu cred ca noi ne putem acorda arcurile dupa teorie.
...Desenele sunt o grafica a realitatii, sunt inspirate din filmari de mare acuratete...si se poate prin diverse metode realizarea unei "acordari" aproape perfecte.
Cat despre cheia sol, ai dreptate!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Brace height

Post by domide » 21 Nov 2013, 21:55

florinarnaut wrote:
domide wrote:
Dar nu cred ca noi ne putem acorda arcurile dupa teorie.
...Desenele sunt o grafica a realitatii, sunt inspirate din filmari de mare acuratete...si se poate prin diverse metode realizarea unei "acordari" aproape perfecte.
Cat despre cheia sol, ai dreptate!

Chiar asta am sugerat, nu avem instrumentarul pentru aceste acorduri fine. Putem sa alegem sagetile cu un spine cat mai bun, sa punem amortizoare, sa umblam la greutate. Iti trebuie multa rabdare sa faci un tuning al unui arc traditional. Cel mai bine o face producatorul, noi ne adaptam situatiei prin mici corectii.

Chiar sunt curios de cateva metode pentru imbunatatiri. Sunt pe undeva pe forum?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Brace height

Post by Dediu00ro » 21 Nov 2013, 21:59

E intradevar precis sistemul pe care il spune Florin, dar problema e ca iti trebuie o camera slow motion si o cunoastere extraordinara asupra diferitelor modele de arc, si sa stii unde e locu ala magic pe modelul tau de arc si cum reglezi coarda sa ajungi in locu ala.
Varianta mai simpla incearca mai multe setari ale brace heightului, si dupa aia notezi pe o foaie rezultatele. Si cumva te apropii babeste de metoda lui Florin.
Si mai departe, cum se pot alege sagetile fara aparat de masurat spine-ul, nu-i de ajuns daca par destul de rigide
Se poate si babeste asa dupa ce ai tinut in mana cateva sute de shafturi si le-ai comparat cu alea de carbon si ai tras cateva mii de sageti de test. Poti sa alegi betele de lemn si de mana.
Eu am tras ceva sageti de flight care "pareau" destul de rigide dar nu au fost si au explodat la tragere, eu nu am patit nimic. Dar e un joc foarte periculos sa tragi cu bete care doar par a fi destul de rigide.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Brace height

Post by ArrowsMaker » 22 Nov 2013, 01:29

domide wrote:
Chiar asta am sugerat, nu avem instrumentarul pentru aceste acorduri fine. Putem sa alegem sagetile cu un spine cat mai bun, sa punem amortizoare, sa umblam la greutate. Iti trebuie multa rabdare sa faci un tuning al unui arc traditional.
Sau facem o cheta si ne cumparam o camera video de mare viteza si o sa stim exact care sageti lovesc arcul la release si care nu :)

Post Reply