Primul arc, incepator desavarsit

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
woolphy
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:03 Feb 2014, 22:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:28
Primul arc, incepator desavarsit

Post by woolphy » 04 Feb 2014, 10:19

Va salut, domnilor!

Nu stiu unde anume sa postez despre acest aspect, asa ca m-am gandit sa pun aici. Daca nu e bine, rog un moderator sa mute acest topic in sectiunea potrivita.

Numele meu e Bogdan si sunt din Cluj.

Recent am inceput si eu sa gust din acest sport / hobby. Mi-am luat un arc recurve olimpic cu ceva accesorii atasate si am tras cateva sageti. M-am tot uitat pe forumuri si la tutoriale "cum sa" si in mare parte am inteles ce si cum se face dar mi-au ramas cateva parti care nu imi ies nicicum, de ex. sa imi aliniez crosele sau sa imi setez corect BH ca sa nu sune ca o sperietoare de ciori. In acest sens as vrea sa rog un suflet bun din Cluj daca ma poate ajuta jumatate de ora cu setarile si eventual cu niste raspunsuri.

Deci, daca cineva ar fi disponibil o dupa-masa, va rog dati un mesaj.

Merci anticipat!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Primul arc, incepator desavarsit

Post by domide » 04 Feb 2014, 21:33

Bine ai venit!

La Cluj gasesti membrii clubului ATTOAN. Intreaba cand incep activitatea, este mai simplu "pe vazute".

In principiu, arcul trebuie sa fi fost echipat cu o coarda potrivita ca lungime. Poti sa reglezi lungimea acesteia prin rasucire. Chemi un prieten "ureche muzicala", tu tragi, el asculta, la fiecare tragere scurtezi coarda si ascultati, cand crezi ca este ok stabilesti marimea BH. Dupa reglarea lungimii corzii, se mai pot monta ciucuri sau blanite pe coarda, si se va mai atenua zgomotul. Deasemenea, producatorul recomanda BH, si trebuie sa fie respectat pentru binele arcului.

Crosele sper ca se aliniaza corect, sau ce putin, la un arc nou nu ar trebui sa fie probleme. Verifica sa fie coarda aliniata pe centrul manerului.

Sunt multe de spus, poate mai primesti si alte sfaturi. Iti recomand sa te intalnesti cu un arcas cu experienta.

Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Primul arc, incepator desavarsit

Post by Mugurbb » 05 Feb 2014, 14:38

Salut si bine ai venit woolphy!

N-am mai iesit in ultima vreme la tras. Iti trimit un Mesaj Privat cu nr. meu de tel si povestim.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply