aeziv lame

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
mihai70
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:23 Feb 2014, 06:09
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::panciu
judet:vrancea
aeziv lame

Post by mihai70 » 02 Mar 2014, 08:24

buna dimineata, o intrebare de incepator...
rasina epoxidica pt. fibra de sticla este buna constructia de lame laminate pt. un arc takedown?
ma refer la asa ceva: http://btools.ro/shop/rasini_altropol/r ... -EP571-1Kg

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: aeziv lame

Post by domide » 03 Mar 2014, 23:49

Salut, si bine ai venit!

La descriere, spune ca :

Aplicatii rasina epoxidica EP 571:

rasina turnat forme, in combinatie cu filler mineral ( Filer B, Filler MBB, nisip, praf de marmura)
rasina laminare manuala (utilizare cu fibra de sticla )


Cred ca "rasina laminare manuala (utilizare cu fibra de sticla)" se refera la panza din fibra de sticla, tocatura sau fire. Nu cred ca este un adeziv, ci o rasina pentru modelare. De exemplu, in domeniul auto - pentru reparatii sau "tuning" cu fira de sticla, sau la ambarcatiuni din fobra de sticla, sau chiar si la arcuri, dar nu laminate ci turnate. Sunt anumite arcuri (maghiare si nunumai) care sunt de fapt "turnate", se face un amestec din fibra de sticla (tocatura sau fire) si rasina, apoi se toarna in matrite.

Daca nu vrei o cantitate mare iti recomand: http://www.sierra.ro/Adeziv-Bison-Epoxy ... 1066p.html
Cumperi doua pachete, si iti ajunge cu prisosinta.

Spor la lucru, asteptam imagini din timpul lucrului, sau poti intreba inainte de a fi prea tarziu :)) Sunt membrii cu experienta in laminarea si constructia de takedown-uri, si cu siguranta te vor ajuta. Mai citeste pe forum si unte te incurci intreaba.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply