Care este rolul asimetriei bratelor ?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:
Care este rolul asimetriei bratelor ?

Post by calientesistems » 05 Apr 2014, 22:12

Salutare ,

tot eu va deranjez cu intrebari referitoare la contructia unui arc .

Care este rolul asimetriei bratelor ? ( am vazut la unele traditionale cu brate asimetrice)(mimica arcul japonez Yumi ?)

Uscarea fortata ii scade performantele arcului?
Cate feluri de uscare fortata exista?


Va multumesc anticipat !!!
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Care este rolul asimetriei bratelor ?

Post by Dediu00ro » 05 Apr 2014, 23:59

Manerul daca este amplasat pe mijlocului arcului sageata va pleca 5-6 cm peste centru lui mecanic, anumite arcuri sunt construite simetrice, dar sunt si tillerite corespunzator pentru a nu avea shoc si vibratii.
Iar altelea sunt construite asimetrice pentru a fi mai eficiente mecanic, si sunt tillerite corespunzator. In majoritatea cazurilor arcurile sunt asimetrice, spre exemplu Samick Leopard 2 este asimetric cu bratul de jos mai lung.

Anumite tipuri de constructie si tiller favorizeaza anumite stiluri de tragere, 3 sub sau stilul mediteranian.
Tiller pozitiv bratu de sus mai lung pentru mediteranian/tiller negativ bratu de jos mai lung pentru 3 sub.

In general un arc asimetric are o senzatie mai placuta de tragere, avind in vedere ca ramane mai putina energie cinetica in arc dupa plecarea sagetii. Asta nu e cazul arcului japonez care e dus la extrem, in realitate arcul traditional japonez arata diferit, fata de arcul ceremonial folosit in ziua de azi pentru Kyudo.

Arcul traditional se folosea de principiu asimetrieii pentru eficienta, arcul ceremonial folosit acuma e mai mult asa de show.

Asemena cu arcul scit, el fiind un arc asimetric.
Uscarea fortata ii scade performantele arcului?
Daca e facuta cum trebuie nu scade din perfomante, daca nu e facuta cum trebuie poate nu mai ramane nimic bun din el.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply