un arc mai mare ?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
danel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:6
Joined:17 Jul 2014, 08:12
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:34
un arc mai mare ?

Post by danel » 19 Jul 2014, 11:46

În primul rând, vă salut doamnelor, domnişoarelor şi domnilor.
Numele meu este Dan, sunt din Braşov; acu' vreo 4 anişori m-am hotărât să-ncerc sportul ăsta de tras cu arcul, şi am achiziţionat bestia (intitulată - cu markerul - de producător "Flagelus Dei") cu care mă joc acum - este un arc de lemn, recurvă foarte uşoară - 1.78m fără coardă, 47#@28".
Iniţial mi se părea o minune, acum.. nu mă mai satisface; motivul : numerele de pe el mint; nu are 28'' - am tras de el cât se poate (clar overdraw), şi de-abia am ajuns la 24"-25"; eu nu sunt foarte lung, dar nici micuţ, pe de-asupra aş vrea să-ncerc trasul de la ureche, nu de la bărbie (cred că-nţelegeţi ce zic, corect ?), aşa că mi-ar trebui ceva pe la 30"-31".
Problema care m-a lovit instantaneu este că, după cum bine ştiţi, arcurile de fabrică au toate 28" (mda, Dumnezeu a făcut toate mâinile de aceeaşi lungime, şi dacă ai mâna mai lungă sau mai scurtă, ar trebui să te-ascunzi ca orice mutant abominabil... - scuzaţi sarcasmul), şi nu mă prea ţine buzunarul să iau un arc de comandă.
Aş aprecia foarte mult oarece sfaturi ptr. rezolvarea acestei mici dileme, ptr. că în afară de: "strânge bani şi ia-ţi ceva foarte fain" nu ştiu ce să fac... Apropo, mi se pare un pic deplasat ca un arc de fibră de sticlă să fie mai scump decât o armă automată (părerea mea.. adică mi se pare mai simplu de făcut, nu e de lemn care trebuie îngrijit & stuff..) - evident mi-ar place mai mult unul de lemn, dar nu am nici o problemă cu materialele moderne.. la o adică, un arc de fibră te ţine o viaţă, dacă e făcut ok şi nici nu trebuie să ai foarte mare grijă de el.
Vă mulţumesc anticipat.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: un arc mai mare ?

Post by ArrowsMaker » 19 Jul 2014, 23:58

Salutare!
Pana la urma care e dilema? modern vs traditional? recurve vs longbow? Ca partea cu banii e relativ simpla: daca ti-l faci singur iesi foarte ieftin!

User avatar
danel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:6
Joined:17 Jul 2014, 08:12
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:34

Re: un arc mai mare ?

Post by danel » 20 Jul 2014, 01:04

hehe, dacă ar fi fost atât de simplu... nu prea am şanse să-mi fac singur ceva okay, în special că nu mă interesează ideea de self/flat bow - musai recurve.
Dece nu am şanse la ceva okay ? Păi lăsând la o parte lipsa de experienţă în domeniu, nu am nici spaţiu / unelte (city boy, deh.. :( )
Deci dilema este: am altă alternativă decât să strâng cureaua ? Poate ştiţi voi vreo alternativă mai ieftină prin care aş putea procura un arc recurve / 44-50# / draw 30-31" (braţe lungi sunt un plus, dar.. de unde atâtea pretenţii ? ;) )

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: un arc mai mare ?

Post by ArrowsMaker » 20 Jul 2014, 16:24

hehehehe!
Nu poti sa chizitionezi un arc foarte bun fara sa muncesti deloc si sa il ai la pretul de achizitie al materialelor.... Eu ziceam ca poti sa iti faci unul singur ca sa scutesti bani, dar daca vrei unul facut la comanda cu tot ce inseamna asta, nu te astepta sa il gesesti la 3-4 milioane :) Dar acesta e deja topic de "Bursa", deci...

Tipul asta drage "dupa" ureche, 32 inches, si e foarte multumit... :)

http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewto ... =49&t=3421

User avatar
danel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:6
Joined:17 Jul 2014, 08:12
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:34

Re: un arc mai mare ?

Post by danel » 20 Jul 2014, 18:38

Mda, foarte amuzant. Ar fi mai amuzant dacă ar fi la subiect ce-ai scris.
O mică sugestie: dacă nu ai ceva constructiv de contribuit la o discuţie, e mai bine să nu scrii; ce faci aci se numeşte trolling.

în cazul în care nu e trolling intenţionat ci doar.. mda.. explic din nou: nu e vorba că nu aş vrea să-l fac singur, dar nu am positbilitatea; şi n-am zis că m-aş aştepta să fie 3-400 de ron; dar nici nu-mi permit să dau de la 1500 în sus... dacă nu am altă soluţie, văd eu. Întrebarea mea e foarte simplă : ştie careva o altă soluţie ?...

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: un arc mai mare ?

Post by administrator » 21 Jul 2014, 11:49

ArrowsMaker are dreptul la replica. Daca discutia continua pe acelasi ton si in aceeasi directie ArrowsMaker si danel risca avertisment.
<):)

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: un arc mai mare ?

Post by Mugurbb » 21 Jul 2014, 18:18

danel wrote:În primul rând, vă salut doamnelor, domnişoarelor şi domnilor.
Numele meu este Dan, sunt din Braşov; acu' vreo 4 anişori m-am hotărât să-ncerc sportul ăsta de tras cu arcul, şi am achiziţionat bestia (intitulată - cu markerul - de producător "Flagelus Dei") cu care mă joc acum - este un arc de lemn, recurvă foarte uşoară - 1.78m fără coardă, 47#@28".
Iniţial mi se părea o minune, acum.. nu mă mai satisface; motivul : numerele de pe el mint; nu are 28'' - am tras de el cât se poate (clar overdraw), şi de-abia am ajuns la 24"-25"; eu nu sunt foarte lung, dar nici micuţ, pe de-asupra aş vrea să-ncerc trasul de la ureche, nu de la bărbie (cred că-nţelegeţi ce zic, corect ?), aşa că mi-ar trebui ceva pe la 30"-31".
Problema care m-a lovit instantaneu este că, după cum bine ştiţi, arcurile de fabrică au toate 28" (mda, Dumnezeu a făcut toate mâinile de aceeaşi lungime, şi dacă ai mâna mai lungă sau mai scurtă, ar trebui să te-ascunzi ca orice mutant abominabil... - scuzaţi sarcasmul), şi nu mă prea ţine buzunarul să iau un arc de comandă.
Aş aprecia foarte mult oarece sfaturi ptr. rezolvarea acestei mici dileme, ptr. că în afară de: "strânge bani şi ia-ţi ceva foarte fain" nu ştiu ce să fac... Apropo, mi se pare un pic deplasat ca un arc de fibră de sticlă să fie mai scump decât o armă automată (părerea mea.. adică mi se pare mai simplu de făcut, nu e de lemn care trebuie îngrijit & stuff..) - evident mi-ar place mai mult unul de lemn, dar nu am nici o problemă cu materialele moderne.. la o adică, un arc de fibră te ţine o viaţă, dacă e făcut ok şi nici nu trebuie să ai foarte mare grijă de el.
Vă mulţumesc anticipat.
Salut Dan si bine ai venit pe forum!

Arcurile sunt de mai multe tipuri, dar cam toate (in afara de arcurile compound) sunt masurate ca si forta la 28" (inches) intindere. Asta pentru a le putea compara. Chiar daca arcul se poate intinde la 31" tot la 28" va fi notata forta lui. Daca intinzi mai mult de 28" forta arcului creste si daca intinzi mai putin ea scade . Producatorii recomanda in functie de tipul si lungimea arcului, maximum de intindere la care garanteaza ca arcul nu se rupe (de obicei 30"-32").
Deci arcurile de fabrică nu au toate 28". Chiar putine au aceasta limita.

Iti recomand 2 lucruri:
1. Sa te apuci de citit (pe net e cel mai simplu) si sigur gasesti multe articole despre ce este un arc, cate tipuri sunt si cum se foloseste CORECT.
2. Incerca sa dai de arcasii din zona (in cazul tau Brasov) care te vor ajuta in aceasta pasiune. Incearca sa dai de userii "deceneus" si "florinarnaut" de pe acest forum. Ei au experienta bogata in ce priveste atat trasul cu diverse tipuri de arcuri cat si constructia lor.

Numai bine!
Mugur
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: un arc mai mare ?

Post by domide » 21 Jul 2014, 19:06

Cred ca tema este: caut arc...

rezolvarea: bursa, net, colegii din zona.

Pe acest forum, inca, nimeni nu face nici baza, nici tro.. cum ii spune, dar daca ai scrie mai putin si fara confuzii ar fi OK

Din lemn, fara fibra, se pot construi si arcuri recurbate. Bineinteles ca nu vor avea aceleasi performante si viata lunga, dar nici costurile nu ajung acolo.

Cateva remarci:

"numerele de pe el mint; nu are 28'' - am tras de el cât se poate (clar overdraw), şi de-abia am ajuns la 24"-25";"

Daca nu ai intins peste 28"cat scrie pe el, NU este overdraw...

NU toate arcurile de fabrica au intinderea de 28". Aceasta este o intindere uzuala pentru majoritatea arcasilor, si la aceasta intindere se noteaza taria arcului...

Poti sa cauti un arc de tip Hwarang, care se poate intinde cat vrei.. si mai mult. Diferenta este de tehnica.

Eu cred ca ai de fapt o problema cu taria arcului. Incearca sa intinzi un #60@28" si poate ai sa te mai gandesti ce anume vrei. Daca intinzi acelasi arc doar 24"la barbie, intins la 28" iti ajunge la ureche, dar taria va fi alta. Dar tu scrii "am tras de el cât se poate (clar overdraw), şi de-abia am ajuns la 24"-25" "

Fara suparare, si oricum, Bine ai venit!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
danel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:6
Joined:17 Jul 2014, 08:12
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:34

Re: un arc mai mare ?

Post by danel » 21 Jul 2014, 19:48

Mugurbb wrote:
Salut Dan si bine ai venit pe forum!

Arcurile sunt de mai multe tipuri, dar cam toate (in afara de arcurile compound) sunt masurate ca si forta la 28" (inches) intindere. Asta pentru a le putea compara. Chiar daca arcul se poate intinde la 31" tot la 28" va fi notata forta lui. Daca intinzi mai mult de 28" forta arcului creste si daca intinzi mai putin ea scade . Producatorii recomanda in functie de tipul si lungimea arcului, maximum de intindere la care garanteaza ca arcul nu se rupe (de obicei 30"-32").
Deci arcurile de fabrică nu au toate 28". Chiar putine au aceasta limita.

Iti recomand 2 lucruri:
1. Sa te apuci de citit (pe net e cel mai simplu) si sigur gasesti multe articole despre ce este un arc, cate tipuri sunt si cum se foloseste CORECT.
2. Incerca sa dai de arcasii din zona (in cazul tau Brasov) care te vor ajuta in aceasta pasiune. Incearca sa dai de userii "deceneus" si "florinarnaut" de pe acest forum. Ei au experienta bogata in ce priveste atat trasul cu diverse tipuri de arcuri cat si constructia lor.

Numai bine!
Mugur
Salut şi mulţumesc de sfat, eu credeam că acest 28" este maximum de întindere; voi merge prin magazine să-ncerc cu mânuţa mea ce le poate pielea, poate găsesc ceva; o să-ncerc să intru în contact şi cu userii din zonă, e o idee bună.
Din nou mulţam fain,
Dan.

User avatar
danel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:6
Joined:17 Jul 2014, 08:12
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:34

Re: un arc mai mare ?

Post by danel » 21 Jul 2014, 19:58

domide wrote:
"numerele de pe el mint; nu are 28'' - am tras de el cât se poate (clar overdraw), şi de-abia am ajuns la 24"-25";"

Daca nu ai intins peste 28"cat scrie pe el, NU este overdraw...

Salut,
umm.. cred că din nou un am scris foarte clar... când ziceam că "am tras de el cât se poate" - dacă aş fi tras mai mult rămâneam cu o bucată ruptă de lemn în mână - începuse să pârâie, nu am făcut asta decât de 2 ori de frică să nu-l distrug.
Deci.. umm.. arcul ăsta chiar nu poate.. no, ce să zic.. am dat pe el vreo 3 milioane (acu vreo... 8 ani, dar totuşi.. ieftinăciune).
Mulţumesc ptr. sfatul în legătură cu arcurile hwarang; sunt drăguţe, dar nu cred că sunt ptr. mine :)
Noroc !
Dan.

Post Reply