un arc mai mare ?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Re: un arc mai mare ?

Post by ArrowsMaker » 21 Jul 2014, 20:02

danel wrote:Mda, foarte amuzant. Ar fi mai amuzant dacă ar fi la subiect ce-ai scris.
O mică sugestie: dacă nu ai ceva constructiv de contribuit la o discuţie, e mai bine să nu scrii; ce faci aci se numeşte trolling.

în cazul în care nu e trolling intenţionat ci doar.. mda.. explic din nou: nu e vorba că nu aş vrea să-l fac singur, dar nu am positbilitatea; şi n-am zis că m-aş aştepta să fie 3-400 de ron; dar nici nu-mi permit să dau de la 1500 în sus... dacă nu am altă soluţie, văd eu. Întrebarea mea e foarte simplă : ştie careva o altă soluţie ?...
Se pare ca am fost inteles gresit, sau, ma rog, m-am exprimat gresit! Habar n-am ce inseamna trolling si in acelasi timp habar n-am de ce ar raspunde cineva la intrebari pe un forum al pasionatilor de arcuri doar pentru a incerca sa fie amuzant. Ce incercam sa iti spun era faptul ca poti cumpara recurve cu fibra de sticla la jumatate de pret si la o calitate net superioara celor din comert la care te referi tu. Dar... se pare ca, totusi, pe tine nu te intereseaza raspunsul la intrebarea pe care ai postat-o, iar in acest caz nu-mi ramane decat sa imi cer scuze pentru neintelegerile provocate.

Mult succes!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: un arc mai mare ?

Post by domide » 21 Jul 2014, 21:25

danel wrote:
domide wrote:
"numerele de pe el mint; nu are 28'' - am tras de el cât se poate (clar overdraw), şi de-abia am ajuns la 24"-25";"

Daca nu ai intins peste 28"cat scrie pe el, NU este overdraw...

Salut,
umm.. cred că din nou un am scris foarte clar... când ziceam că "am tras de el cât se poate" - dacă aş fi tras mai mult rămâneam cu o bucată ruptă de lemn în mână - începuse să pârâie, nu am făcut asta decât de 2 ori de frică să nu-l distrug.
Deci.. umm.. arcul ăsta chiar nu poate.. no, ce să zic.. am dat pe el vreo 3 milioane (acu vreo... 8 ani, dar totuşi.. ieftinăciune).
Mulţumesc ptr. sfatul în legătură cu arcurile hwarang; sunt drăguţe, dar nu cred că sunt ptr. mine :)
Noroc !
Dan.
OK, este vorba despre arcul din imaginea ta?, Daca da, mie mi se pare ca este longbow, si este "FLAGELLA DEI".

Mai este o varianta. Daca doresti neaparat un arc recurve, poti achizitiona un arc take-down. Avantajul este ca in momentul in care "vrei mai mult", iti cumperi alte brate. Pentru varianta asta, sunt multe oferte.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
danel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:6
Joined:17 Jul 2014, 08:12
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:34

Re: un arc mai mare ?

Post by danel » 23 Jul 2014, 16:20

Vă mulţumesc ptr. răspunsuri (în special lui Mugurbb ),
am găsit deja vreo două modele pe care le voi studia mai îndeaproape, sunt takedown ;;) şi pare-se că la o lungime de vreo 64" sunt exact ce-mi trebuie mie.

Succes şi baftă la toată lumea !

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: un arc mai mare ?

Post by Shirak » 29 Jul 2014, 09:06

pe pagina lui Kassai sunt date caracteriticile arcurilor traditionale, intinderea de masurare si cea maxima, lungimea corzii...
http://www.lovasijaszat.hu/felszerelese ... =63&lang=2
succes la cautare!

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: un arc mai mare ?

Post by florinarnaut » 30 Jul 2014, 00:51

danel wrote:Apropo, mi se pare un pic deplasat ca un arc de fibră de sticlă să fie mai scump decât o armă automată (părerea mea.. adică mi se pare mai simplu de făcut,
Salut,
Chiar daca e o parere trebuie sa ai niste argumente(?)
Sunt lucruri diferite armele automate si arcurile din fibra de sticla .Apropo arcurile cu fibra de sticla contin si lemn.Pretul ridicat se datoreaza lemnului folosit nu fibrei de sticla.Fibra de sticla este o constanta,lemnul folosit NU.
Lemnul folosit in constructia de arcuri de catre firmele consacrate este foarte rar,si din acest motiv este scump.
Daca criteriul ales este pretul, atunci esti pe un drum gresit iar dilema poate fi tocmai acest lucru,adica o abordare mai putin inspirata referitor la ce-ti doresti.
Cand iti plac arcurile(toata gama) nu te poti gandi la arme automate(toata gama), acest lucru e valabil si invers!
........
Solutie: 6/49

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: un arc mai mare ?

Post by ArrowsMaker » 30 Jul 2014, 23:47

florinarnaut wrote:
danel wrote:Apropo, mi se pare un pic deplasat ca un arc de fibră de sticlă să fie mai scump decât o armă automată (părerea mea.. adică mi se pare mai simplu de făcut,
Sunt lucruri diferite armele automate si arcurile din fibra de sticla .Apropo arcurile cu fibra de sticla contin si lemn.Pretul ridicat se datoreaza lemnului folosit nu fibrei de sticla.Fibra de sticla este o constanta,lemnul folosit NU.
Lemnul folosit in constructia de arcuri de catre firmele consacrate este foarte rar,si din acest motiv este scump.
Subscriu!
Am intins la un magazin de profil un recurve cu fibra de 45# care costa 1500 lei. Era placut la intins, nu zic, dar... nu arata deloc de atatia bani. Iar fibra e maxim 100, deci... clar ca artarul acela (pe langa brand, bineinteles) face pretul. Eu folosesc la recurve frasin, dar artar caut de vreo 3 ani si nu gasesc... :)

Post Reply