takedown recurve-incepatori

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:14
Joined:25 Jan 2015, 22:51
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::barlad
judet:vaslui
Varsta:36
takedown recurve-incepatori

Post by VALI1979 » 12 Feb 2015, 14:33

Salut tuturor. m-am inscris si urmaresc topic-urile de ceva vreme si pot sa zic ca sunt putin descurajat. ”Microbul” l-am luat de putin timp si pot sa zic ca sunt fascinat de aceasta arta. Daaaar, locuind intr-un oras mic (Barlad), la bloc, fara utilaje si scule ,nu reusesc sa gasesc suport in zona pentru a-mi face un arc takedown recurve(am optat pentru acest model in ideea ca il pot depozita si transporta mai usor fiind demontat). In oras nu avem nici magazine mari , gen Dedeman sau altele de genul acesta, si nici bugetul nu este generos.Cum ,necum, o sa incerc si o sa va tin la curent cu ce se intampla. Rog pe cei experimentati sa ma ajute cu sfaturi pentru materialul ce-l voi folosi la limbi (nu cunosc termenii de specialitate, sper sa nu fie gresit termenul) si modalitatea de prelucrare, eventual costuri . Va rog sa ma ajutati si cu schite, desene sau orice poate ajuta un incepator ca mine. Tin sa precizez ca imi pot procura fasii sau scanduri de lemn (stejar,frasin ) de la o fabrica de parchet din zona. Va cer ajutorul ptr ca nu as vrea sa renunt inainte sa ma conving ca sunt sau nu in stare. Multumesc anticipat.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: takedown recurve-incepatori

Post by domide » 12 Feb 2015, 23:26

Bine ai venit in randul nostru!

Nu sunt priceput la TD-uri, dar te sfatuiesc sa citesti posturile lui florinarnaut , arrowsmaker si cipri, la sectia arcuri construite de membrii.

In afara costurilor, mai ai si grija unei matrite (presa), cuptor, fibra de sticla, si adeziv special. Nu vreau sa te descurajez, dimpotriva ma bucur sa vad progrese, dar trebuie sa stii despre ce sa te informezi.

Succes si spor la citit deocamdata.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:14
Joined:25 Jan 2015, 22:51
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::barlad
judet:vaslui
Varsta:36

Re: takedown recurve-incepatori

Post by VALI1979 » 13 Feb 2015, 12:15

Multumesc de indrumari. Am aflat ca cei de unde iau lemnul(fabrica de parchet) au si presa si mi-l pot curba ei. Prima incercare este totusi o incercare. In functie de cum decurge constructia , va tin la curent chiar si cu poze. M-am hotarat sa-mi fac eu crosa dintr-o singura bucata de lemn, pentru inceput. Daca iese, incerc si din mai multe esente ca sa dea bine si ca aspect. am sa caut instructiuni cu privire la materiale si asezarea lor ptr brate. Repet, bugetul e naspa rau si nici nu vreau sa-mi pun sotia in cap :d . Mai astept sfaturi.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: takedown recurve-incepatori

Post by domide » 13 Feb 2015, 18:03

pentru maner, materialele nu sunt o problema - in general. suruburile de fixare iti recomand sa le cumperi "de gata" de la magazinele de specialitate. In schimb la brate, este alta poveste - ai nevoie neaparat de fibra si adeziv.

La fabrica nu are rost sa-ti curbeze bratele, ai nevoie de o matrita pentru laminare. Eventual dupa ce iti faci un sablon, sa iti taie acolo piesele matritei. Ai nevoie de o singura matrita pentru brate.... cauta detalii.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:14
Joined:25 Jan 2015, 22:51
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::barlad
judet:vaslui
Varsta:36

Re: takedown recurve-incepatori

Post by VALI1979 » 13 Feb 2015, 21:20

Multumesc. M-am hotarat sa fac crosa din salcam si frasin. luni ma apuc de ea. Incerc sa pun o poza cu lemnul. Entuziasm am, restul o sa vedem. Dupa cum am promis(si daca reusesc sa imi dau seama cum pun pozele) o sa mai pun poze dupa ce lipesc bucatile de lemn .

VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:14
Joined:25 Jan 2015, 22:51
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::barlad
judet:vaslui
Varsta:36

Re: takedown recurve-incepatori

Post by VALI1979 » 13 Feb 2015, 21:25

lemnul de care va spuneam
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: takedown recurve-incepatori

Post by florinarnaut » 15 Feb 2015, 23:36

VALI1979 wrote:(am optat pentru acest model in ideea ca il pot depozita si transporta mai usor fiind demontat).
Salut,
nu acesta este avantajul care-l ofera un TD(sunt posesori care nu l-au demontat nici o data - nici nu e indicat),cand construiesti un TD , ai posibilitatea sa dai forma si sa combini trei piese intr-un mod foarte variat,practic infinit!
Daca nu ai mai construit pana acuma nici un TD sansele de reusita sunt minime...
La constructia unui arc laminat dintr-o singura piesa,posibilitatea de a gresi ceva,este cam 5 - 15%(daca nu este recurve nici nu mai conteaza). La un TD recurve, cea mai mica eroare e capitala.
..............
Am vazut foto cu manerul laminat,nu spun ca e gresit, dar cand laminezi grosimi peste 4-5mm se recomanda sa "strecori" fasii de 0,8 -1,5mm intre acestea, se muleaza si fac priza mai bine, e ca la placaj :)

Bafta !
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:14
Joined:25 Jan 2015, 22:51
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::barlad
judet:vaslui
Varsta:36

Re: takedown recurve-incepatori

Post by VALI1979 » 18 Feb 2015, 11:55

Va rog sa ma ajutati cu un desen explicit pentru crosa. ar fi pacat sa stric lemnul. am cautat pe forum dar nu am gasit nimic detaliat(nu spun ca nu exista, doar ca nu am gasit eu). Multumesc anticipat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:14
Joined:25 Jan 2015, 22:51
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::barlad
judet:vaslui
Varsta:36

Re: takedown recurve-incepatori

Post by VALI1979 » 18 Feb 2015, 17:45

Am incercat sa fac un sablon dupa poze gasite pe forum si pe net. Astept sa-mi spuneti unde e gresit (ptr ca sigur mai trebuie modificat) . Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: takedown recurve-incepatori

Post by cipri » 18 Feb 2015, 18:49

Cu CE si lipit fasiile de lemn?

Post Reply