Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

takedown recurve-incepatori

Daca esti la primul arc, intreaba aici....

Re: takedown recurve-incepatori

Mesajde VALI1979 » 24 Mar 2015, 16:43

Atat am reusit sa fac pana in acest moment. Experienta.....ioc, scule...... vai mama lor, dar ambitie cu carul. Este extraordinar de greu cand nu ai pe cineva cu experienta langa tine ca sa-ti dea peste mana cand gresesti. . In afara de laminarea lemnului pentru crosa, tot ce vedeti am facut singur cu un pendular, raspila ,smirghel si multa munca. Mi-a promis ArrowsMaker ca vine in Barlad si atunci il storc de informatii :d .Atasez poze si astept parerile voastre.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Am un arc: nu
Construit de mine: nu
locuiesc in:: barlad
judet: vaslui
Varsta: 36

Mesajde florinarnaut » 24 Mar 2015, 22:53

Salut,
Observ ca ai dat forma manerului dar nu vad poza cu prinderea bratelor pe maner...
Dupa laminarea bratelor, pasul urmator este fixarea acestora pe maner(brut cu inclinatiile taiate) si alinierea lor.Dupa aliniere se stiftuiesc.Dupa aceasta operatie se trece la design-ul manerului...
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Mesajde VALI1979 » 26 Mar 2015, 20:13

Tocmai asta spuneam ca nu am terminat crosa pentru ca nu am inca bratele. Cel din poza e doar de proba ca sa vad tehnica si ce mai trebuie sa modific la forma matritei. ce-am lucrat la crosa a fost mai mult ca sa-mi ocup timpul. Cand fac rost de materiale pentru brate, ma si apuc de ele si pun poze. E greu ca nu am pe nimeni in zona care sa fi facut arcuri si care sa ma indrume ”face to face”.
VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde obe22 » 27 Mar 2015, 15:13

Nu ma pricep io la d'astea, dar vad ca bratul de proba n-are "fadeout" (laminatele ascutite pana la transparenta, care fac trecerea de la partea rigida la cea flexibila a bratului) . Fara astea bratul se va indoi mai mult la imbinare pana se va rupe.
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 13 times
Been thanked: 9 times
locuiesc in:: Hunedoara
judet: Hunedoara

Mesajde domide » 29 Mar 2015, 00:14

Obe, colegul face un takedown.... nu are treaba manerul sa fie elastic.... lucreaza doar bratele...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
locuiesc in:: Deva H
Varsta: 40

Mesajde obe22 » 29 Mar 2015, 12:13

Faptul ca e takedown sau recurv n-o sa-i impiedice bratele sa se rupa in locul unde toate celelalte brate de takedown functionale (chiar si din schiuri) au totusi fadeout.
Si nu un maner elastic impune folosirea lor, ci din contra; un maner elastic poate tolera intr-o masura lipsa lor, dar un maner rigid sigur nu.
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 13 times
Been thanked: 9 times
locuiesc in:: Hunedoara

Mesajde domide » 29 Mar 2015, 13:56

Obe, acum am citit mai atent :') tu vorbesti de brate, eu de maner... Da, ai dreptate, si bratele trebuie sa aiba acea zona de trecere. Probabil fiind o lipire de proba, nu a tinut cont de acest lucru.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
locuiesc in:: Deva H
Varsta: 40

Mesajde florinarnaut » 29 Mar 2015, 20:45

domide scrie: si bratele trebuie sa aiba acea zona de trecere. Probabil fiind o lipire de proba, nu a tinut cont de acest lucru.

Asa este!

"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
locuiesc in:: Brasov

Mesajde VALI1979 » 29 Mar 2015, 22:31

Bratul a fost facut ca sa vad ce forma are la final. Trebuie sa mai lucrez la matrita si pe urma sa caut materiale pentru bratele finale. Am sa revin cu poze. Repet, e greu fara cineva alaturi care a mai facut arcuri si care sa-mi explice. In zona nu s-a dezvoltat acest hobby, si din poze sau filme nu te poti edifica. Sper sa iasa pana la urma. Multumesc din suflet pentru suport si interesul aratat.
VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde VALI1979 » 29 Mar 2015, 22:37

Oricum, sper sa termin TD-ul ca sa pot scapa de stresul si frustrarile acumulate. Acum am inteles de ce mi s-a recomandat sa nu aleg TD ptr primul arc. Daca reusesc sa-l termin , ma apuc de un longbow, probabil din salcam sau dud. O sa vedem.
VALI1979
Membru al forumului
Membru al forumului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intrebarile incepatorului...