lemn pt arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33
lemn pt arc

Post by Lenroc » 13 Feb 2016, 14:08

Salutare,
vreau sa imi construiesc primul arc, asa ca am dat sfoara in sat :) , ca as avea nevoie de un lemn (corn sau salcam). Mi-a adus un vecin lemnul asta, si zice ca e corn. Eu sunt habarnist si nu stiu ce este, puteti sa confirmati careva ca este corn?
Mai am o intrebare, ce as putea sa fac din bucata asta de lemn? Nu spuneti ca lemne de foc, asta stiu si eu :)
https://goo.gl/photos/ZfCrboxFy9tRBM9PA
https://goo.gl/photos/mw3jJYNvnKTzDMST6
https://goo.gl/photos/GtQkJxoJpKqnh6SJ7
https://goo.gl/photos/YshZekSszgSmvkWX7
Multumesc.




P.S.: scuze de calitatea pozelor dar nu eu le-am facut :)

Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33

Re: lemn pt arc

Post by Lenroc » 13 Feb 2016, 15:02


User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: lemn pt arc

Post by florinarnaut » 14 Feb 2016, 11:20

Salut,
da, este lemn de corn.
Inainte sa-l lucrezi trebuie sa te asiguri ca este bine uscat.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33

Re: lemn pt arc

Post by Lenroc » 02 Mar 2016, 12:26

Multumesc pt raspuns Florin.
Cat trebuie sa il las la uscat? A fost taiat in ianuarie, de atunci sta in depozitul de lemne al bunicilor. Nu i-am dat coaja jos este asa cum arata in poze.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: lemn pt arc

Post by domide » 02 Mar 2016, 21:11

am taiat un fir subtire (4-5cm) i vara, l-am adus la dimensiuni, si doar acum am terminat arculetul. Trebuie sa mai ai rabdare... si grija sa nu-l usuci fortat, sa se crape. pune aracet pe capete sa fii sigur.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33

Re: lemn pt arc

Post by Lenroc » 03 Mar 2016, 16:18

Am inteles, multumesc de sfaturi.

M3numorut
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:18 Feb 2017, 18:43
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35

Re: lemn pt arc

Post by M3numorut » 19 Feb 2017, 12:57

Va salut. Sunt nou pe aici si nu prea stiu multe despre arcuri. Ma intereseaza sa-mi fac un arc pentru trasul la tinta.....si poate un iepure sau fazan. Am acces la o mica fabrica de prelucrat lemn, unde acesta se usuca in uscator asistat de computer. Ca si lemn as avea stejar, fag, sslcam, frasin. Daca lemnul de corn este cel mai bun as putea face rost de un astfel de bustean. Ce lemn imi recomandati? Ce fel de arc imi recomandati? Avind in vedere ca am o inaltime de 1,83 si 110 kg. Forta este din belșug. Astept un sfat din partea dumneavostra.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: lemn pt arc

Post by domide » 23 Feb 2017, 17:51

@ M3numorut te salut, era bine daca ai fi deschis un topic nou cu acest subiect. Probabil ca nu esti inca familiarizat cu forumul asa ca nu este o mare problema.

In primul rant te sfatuiesc sa faci un arc DOAR pentru trasul la tinta de agrement/sportiv. In Romania, NU este permisa vanatoarea cu arcul, dar sunt permise discutiile :) pe aceasta tema.

Un uscator profesional nu te ajuta prea mult, un lemn super uscat nu iti va permite sa faci un arc, in afara variantei laminate... Presupun ca vrei sa incerci un arc "cioplit" un arc "primitiv". Iti recomand pentru inceput lemnul de frasin, se lucreaza foarte usor, apoi salcamul, care este mai greu putin de prelucrat dar rezultatul este diferit.

De la uscator, presupun ca procuri rigle, important este ca lemnul sa fie taiat in asa fel incat sa poti urmari inelele de crestere pentru un arc cioplit. Pentru laminate, este alta discutie.

Sunt topicuri suficiente pentru inspiratie, daca vrei sa te apuci de lucru, deschide un topic nou (sa fie usor de urmarit si discutat) pune poze si intrebari si cu siguranta vei primi raspunsurile.

Nu este nevoie de multa forta sa tragi de un arc, si aici conteaza tehnica. Chiar daca poti, nu este recomandat sa incepi cu un arc puternic, in timp poti creste puterea si tragi cu ce vrei.

La statura ta da bine un longbow englezesc ;) dar pentru inceput, poti incerca un arc lat din frasin.

Spor la lucru!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: lemn pt arc

Post by porolissum » 23 Feb 2017, 18:31

Eu unul nici nu ti-as recomanda sa tragi din prima cu un arc puternic facut de tine, oricat ai fi de mare si solid. E mare deosebire intre a impinge de la piept haltera de 100kg si a trage 100-150 de sageti cu un arc de 40-50 de livre (ca sa nu zic mai mult). Ti-o spun din experienta de sportiv de o viata. Dupa cum zicea si Domide e chestie de tehnica in primul rand si nu de forta, pentru ca nu musculatura este cea mai solicitata ci articulatiile (coate-umeri) in alte pozitii decat cele uzuale in bodybuilding. Ca sa vezi ca am dreptate ia fa cumva si gaseste ocazia de a trage 100 de sageti in interval de o ora cu un arc de 30-35 maxim 40 de livre si ne mai scrii a doua zi :-?
Si eu iti zic sa nu te gandesti la braconajul cu arcul (ca vanatoarea e interzisa). Tine minte ca insasi prezenta pe un fond de vanatoare avand asupra ta arc si sageti este deja infractiune.
Pe de alta parte, ideea de a-ti construi propriul arc e faina insa, inainte de a te apuca trebuie sa stii foarte exact ce vrei sa faci si apoi o sa vezi ce iese. Oricum, incarcarea moarte n-are. Succes(uri)!

M3numorut
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:18 Feb 2017, 18:43
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35

Re: lemn pt arc

Post by M3numorut » 26 Feb 2017, 15:06

Multumesc pentru indrumari. Voi incepe sa fac un arc primitiv din lemn de salcam. Am inteles printre rinduri ca ar iesi mai bine decit cel de frasin. In ceea ce priveste braconajul la iepuri....cred ca cel care vineaza cu arcul este mult mai etic decit cel care trage cu pusca. Am o livada mai mare si in iarna asta mi-au facut prapad, cu toate ca am luat masuri in privinta lor. :-)

Post Reply