Primul arc, sugestii.

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
vogdanarcasu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:10
Joined:09 Aug 2016, 23:42
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Romania
judet:gorj
Varsta:16
Primul arc, sugestii.

Post by vogdanarcasu » 11 Aug 2016, 12:19

Salutare.
Am niste lemne de salcam care le-am tinut la uscat de 5-6 luni. As putea face un arc bun din salcam? O sa-mi incerc norocul la primul arc. Este bun salcamul ? Sau imi recomandati alt lemn.. Am mai vazut pe YT ca se face si din FRASIN , dar deocamdata nu am la uscat. Dati-mi niste sugestii asa de inceput, este primul arc care il fac.. Ce trb sa stiu, sa fac ..

Multumesc frumos

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Primul arc, sugestii.

Post by Mugurbb » 14 Aug 2016, 13:41

Salut!

Salcamul e un lemn bun pentru arcuri. Eu nu am experienta cu constructia de arcuri. Dar sunt cativa aici care te pot ajuta.

Bafta!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Primul arc, sugestii.

Post by domide » 15 Aug 2016, 08:40

Da, salamul este preferatul meu. si din frasin ies arcuri bune, dar salcamul este superior.

Poti incepe cu un arc lat (sunt tutoriale si aici pe forum), mai lung (min 170cm). Daca spui ca este uscat, cauti o bucata cu cat mai multe inele, cureti partea alba de sub coaja pana ajungi la partea mai tare (ai sa iti dai seama). la inceput lasi piesa mai lata si mai lunga (cauta dimensiuni pe forum) trasezi axul, manerul si incepi sa-i dai forma. sa nu te grabesti sa pui coarda pe arc. incerci sa te apesi usor pe brate sa vezi daca este elastic si apoi poti pune o coarda mai lunga cu care incepi sa-l echilibrezi.

Cu rabdare, si mai pui intrebari daca ai nelamuriri (pui si poze), iti urez spor la lucru.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

vogdanarcasu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:10
Joined:09 Aug 2016, 23:42
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Romania
judet:gorj
Varsta:16

Re: Primul arc, sugestii.

Post by vogdanarcasu » 21 Aug 2016, 15:16

Arcul care l-am facut si s-a rupt, l-am desenat pe lemn si l-am taiat la circular dupa schema, apoi am dat cu rindeaua , nu am stiut cum sa l fac la capete mai gros sau mai subtire , eu il facusem gros la capete de unde se prinde coarda

Post Reply