Ce arc/sageti recomandati pentru a vana

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
dragosd
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:23 Aug 2017, 12:10
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::doftana
judet:brasov
Varsta:33
Ce arc/sageti recomandati pentru a vana

Post by dragosd » 23 Aug 2017, 12:16

Am detinut acum 5 ani un arc samick polaris putere 45 , de ceva timp m am gandit sa mi cumpar un arc pentru tir cu arcul intr o zona salbatica la munte , dar de vreo 3 ani mistretii vin la mine in curte frecvent, ma intereseaza ce recomandati pentru a putea vana : arbaleta, arc recurve, traditional, etc !? apoi as vrea sa recomandati si niste sageti

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Ce arc/sageti recomandati pentru a vana

Post by domide » 27 Aug 2017, 20:25

Vianatoarea cu armele enumerate de tine, este STRICT INTREZISA IN ROMÂNIA. Daca vrei sa nu te alegi cu dosar penal pentru braconaj, poți lua legătura cu cei care administrează pădurea cu pricina si poate se ocupa ei de mistreți :)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Ce arc/sageti recomandati pentru a vana

Post by porolissum » 28 Aug 2017, 09:02

Pe forumul asta nu cred ca-ti va recomanda cineva arc pentru vanatoare, fiind o activitate interzisa la noi. Cu atat mai putin arbaleta care oricum necesita autorizarea politiei pentru detinere. Ia legatura cu autoritatea silvica sau asociatia de vanatori din zona (depinde cui apartine fondul de vanatoare de pe care te invadeaza mistretii). Si ca sa te descurajez si mai tare iti spun doar ca in 90% din cazuri animalul pleaca cu sageata in el si moare la sute sau mii de metri distanta de locul in care a fost lovit, iar sageata este un indiciu si in acelasi timp o proba f. buna pentru a fi depistat, deoarece la noi exista doar cateva magazine care vand asemenea produse si fiecare vanzator isi recunoaste sagetile confectionate de el, precum bijutierul propriile creatii.

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: Ce arc/sageti recomandati pentru a vana

Post by parlog » 01 Sep 2017, 08:30

Salut.
Cel mai eficient mod de a indeparta vizitatorii nedoriti, este sa iti montezi o clopotnita in curte :d.

Post Reply