penele

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului
penele

Post by claudiu » 17 Jun 2009, 17:32

huo bine ca ma-m scapat ,in sfairsit am terminat de lipit sagetile cuiva si ma-m ales si cu ceva $-) .
uite si o poza cu o sageata:Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: penele

Post by akila » 27 Jun 2009, 20:04

Daca imi permiti un sfat....matisajul incearca sa-l faci cu ceva matase mai subtire....e cam grostua sfoara aia ...si penele, taie cotorul ala mult mai in unghi, ca sa nu fie asa abrupta trecerea aia....pentru ca pragul ala care se creeaza acolo, poate devia sageata destul de mult...trebuie taiat cotorul la capat cat mai ascutit posibil , si cat mai in lung....iar la matisaj foloseste matase...si ca sa intaresti matisajul, pune cateva picaturi de super-glue pe el, si pe urma invarte sageata pe o bucata de piele, ca sa intre lipiciul in matisaj peste tot...

sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: penele

Post by sigartau » 30 Jun 2009, 23:01

intrebarea e cam seaca dar....cum se incheie totusi matisaju? b-(

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: penele

Post by dady » 01 Jul 2009, 01:01

pe scurt... inainte de a matisa ultimele 5-6 "ture" de ata, pui un loop (o bucla) care sa aiba orificiu spre partea unde se termina matisajul. matisezi cele 5-6 ture si bagi capatul prin bucla apoi de capatul celalalt al bucleri tragi capatul pe sub matisaj. eu obisnuiesc sa bag bucla de la inceput.

uite un exemplu cum fac altii:
http://www.youtube.com/watch?v=a1-snuba ... re=related

sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: penele

Post by sigartau » 01 Jul 2009, 09:54

mersi =D>

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: penele

Post by mecaboy » 01 Jul 2009, 14:05

Pentru intariere,inlocul lipiciului (oricare ar fi el)nu se poate folosi si lac de unghii?Am vazut si pe la TV ca se foloseste destul de des pentru a intari matisajul acolo unde acesta exista

P.S. Deci lac,nu oja.In functie de zona geografica,anumite persoane spun lac de unchii chiar si la oja

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: penele

Post by dady » 01 Jul 2009, 14:44

eu am folosit lac pt lemn dar nu mi sa parut sa intareasca. ce am vazut ca merge e rasina epoxy, mai pun ce ramane cand lipesc cate ceva, impart asa pe la sageti.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: penele

Post by akila » 01 Jul 2009, 17:19

eu personal nu ma complic cu alte solutii...merge bine cu adezivu asta....eu de fapt folosesc un adeziv, care am observat ca se gaseste acuma si pe la magazinele astea mai mari...de ex la Obi. am vazut...e un flacon asa...ii zice "super adeziv"....e tot in genul super-glue....se intareste rapid..cu el imi lipesc penele...si tot cu el intaresc si matisaju....iese foarte fain...e foarte tare, si luceste asa...is multumit asa ca alte solutii nu am incercat...asta nu inseamna ca sunt si altele mai bune...

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: penele

Post by mecaboy » 01 Jul 2009, 21:05

Am gasit pe un site de unde ma aprovizionez eu cu componente electronice,acest adeziv http://www.tehnoelectric.ro/home.html?p ... ord=lipici .Dupa descriere ar fi bun,dar sincer nu l-am incercat.

Sper sa nu fie considerat link-ul drept reclama

Stima

Post Reply