recomandare pentru primul arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: recomandare pentru primul arc

Post by akila » 25 Jun 2009, 23:00

Mda....cam la limita...nodurile alea chiar daca le pui pe burta, nu inseamna ca o sa scapi de ele...la cat sunt de mari, s-ar putea sa fie destul de adanci....problema e ca is destul de multe....si is cam dese...chiar daca or sa fie numai pe burta, o sa fie cam dificil la tillering.... cand is asa de multe noduri , unu langa altu. bratul in zona respectiva o sa fie cam rigid.... eu personal as incerca sa fac un arc din bucata aia buna, care ai zis ca are 147cm....un arc scurt, care sa se indoaie prin maner, si cu capetele putin intoarse...daca nu ai o lungime de tragere prea mare, ar trebui sa fie ok...adica sa nu intinzi 72 cm....undeva pe la 65-68 cm cred ca e ok.... iar zona aia serpuita sa nu te sperie...te intereseaza doar sa fie coarda pe centrul manerului...restul bratului poate sa fie tot serpuit....vezi arcurile alea indiene...design-ul ala merge foarte bine la arcurile scurte....cu putin deflex in zona manerului, si cu capetele reflex.....bafta

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 26 Jun 2009, 00:05

akila wrote:Mda....cam la limita...nodurile alea chiar daca le pui pe burta, nu inseamna ca o sa scapi de ele...la cat sunt de mari, s-ar putea sa fie destul de adanci....problema e ca is destul de multe....si is cam dese...chiar daca or sa fie numai pe burta, o sa fie cam dificil la tillering.... cand is asa de multe noduri , unu langa altu. bratul in zona respectiva o sa fie cam rigid.... eu personal as incerca sa fac un arc din bucata aia buna, care ai zis ca are 147cm....un arc scurt, care sa se indoaie prin maner, si cu capetele putin intoarse...daca nu ai o lungime de tragere prea mare, ar trebui sa fie ok...adica sa nu intinzi 72 cm....undeva pe la 65-68 cm cred ca e ok.... iar zona aia serpuita sa nu te sperie...te intereseaza doar sa fie coarda pe centrul manerului...restul bratului poate sa fie tot serpuit....vezi arcurile alea indiene...design-ul ala merge foarte bine la arcurile scurte....cu putin deflex in zona manerului, si cu capetele reflex.....bafta
Am facut o schema arcului cum mi l-am imaginat eu dupa ce am citi postul dnv,[asta pt a vedea daca am inteles cum e cu reflexul si deflexul] si as vrea sa imi dati un link al unui topic in care sa discutat despre acest tip de arc; eu am cautat dar nu prea cunosc binen tipurile de arcuri poate de aceea nu am gasit un topic in care sa se fi discutat despre un arc asemanator. multumesc!!!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by akila » 26 Jun 2009, 00:47

e bine ce ai desenat acolo... pai vezi ca pusese ionut daca nu ma-nsel, vreo 2 link-uri, cu arcuri asemanatoare....
PS. nu-i nevoie sa vorbesti la persoana a treia cu mine...imi poti zice Ciprian sau akila , cum preferi...
http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=73&t=727..
http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=49&t=358

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 26 Jun 2009, 01:07

ar mai fi 3 lucruri de lamurit
1. as dori sa imi faceti nishte schite daca vreti la acele prese adica suportul acela de lemn pe care vine prins arcul [arcul l as putea fixa pe suport cu 4 suruburi mai lungi si 4 corniere]
2.cum calculez dimensiunile arcului?
3. in zona serpuita a arcului ce voi face? il las asa sau il tin la abur si il aduc incet incet la forma dorita[reflex]?
ps:am vb cu dnv pentru ca nu va cunosteam[nu ca acum v as cunoaste foarte bine], am dat peste fel si fel de oameni pe alte forumuiri;). multumesc!!!!

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: recomandare pentru primul arc

Post by Neacsu Ionut » 26 Jun 2009, 01:55

1. nu exista dimensiuni fixe, formele astea se fac din ochi ca sa zic asa, oricum daca te uiti atent in poze iti dai seama cum vin...forma pentru reflex are o curbura mai pronuntata decat cea pentru deflex...

2.aici la dimensiunile arcului iar nu e ceva fix, eu am avut 3cm latime la mijloc, 2,5cm latime la mijlocul bratului(cam unde incepe reflexul) si 1,5 la capat(capetele se pot face chiar mai inguste, 1,2cm)...iar grosime 1,7 la mijloc si 1 la capete...aici s-a mai vorbit despre asta putin... http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.ph ... 1&start=30...

3.daca poti il mai indrepti la abur....asa ar fi cel mai bine...dar nu are nimic daca e intr-o parte putin, daca trece coarda prin mijlocul manerului e ok...

sper ca te-am ajutat putin...spor la treaba... :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 26 Jun 2009, 20:53

deja am rupt arcul :|[am avut netul picat si nu am mai avut cum sa postez] , o sa incerc sa caut o scandura groasa sau un lemn uscat, pe acasa pentru un arc lung de 25->30kgf si o sa l fac ca la carte. multumesc tuturor pentru ajutor, o sa revin cu poze cand o sa incep sa lucrez la arc.
o zi buna!!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by akila » 26 Jun 2009, 20:56

Pai cum l-ai rupt....adica te-ai pucat de bucata aia de corn si ai rupt-o?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by akila » 27 Jun 2009, 19:58

Sfat pentru incepatori...nu va mai grabiti sa terminati arcurile repede... daca aveti o problema, sau simtiti ca a-ti ajuns intr-un punct mort, intrebati...puneti poze, etc...nu ai net cateva zile? astepti...e cel mai bine...si noi o sa incercam sa va ajutam cum putem mai bine.....e pacat de lemn uneori...ca si-asa se gaseste deul de greu, si e chiar pacat...asa ca rabdare multa...

Post Reply