recomandare pentru primul arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
alex91
Membru al forumului
Membru al forumului
recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 25 Jun 2009, 01:25

As vrea sa fac un arc dar sunt nehotarat, eu cred ca un arc lung este mai usor de facut, ce parere aveti?! pot face rost de salcam, ulm, corn, alun si carpen ce lemn imi recomandati? am acasa lemn de corn 13->10 cm circumferinta
2.3 m lungime pot face ceva cu el? Multumesc anticipat!!!
ps: as vrea un arc de aproxmativ 25kgf

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by andreih » 25 Jun 2009, 08:48

Servus

Dupa parerea mea daca ai atat lemn si de unde alege ai putea exersa/experimnta/testa o multime de modele de arcuri.

Dar pt. inceput un arc mai lung (cam 1,80 m) ar fi poate mai indicat si din ulm sau corn. Si din celelalte se pot face arcuri exceptionale, dar pt. primul arc ar fi mai usor de facut un arc lung din corn sau ulm..

Este pe forum un tabel cu dimensiuni pt. arc lung, poate te-ar ajuta...

Incearca, o sa reusesti, chiar daca din primele se vor mai rupe...

Succes!!

andrei

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: recomandare pentru primul arc

Post by Neacsu Ionut » 25 Jun 2009, 12:20

salut!

cornul e foarte bun, printre cele mai bune lemne din Romania...daca are 10 cm diametru il poti despica in doua, si faci doua arcuri din el....sa ai grija ca de multe ori fibra la corn este rasucita...si cand il crapi poate sa ''fuga'' aiurea...il despici cu grija si il lasi sa se usuce, acuma depinde si de cat timp il ai...

dai jos coaja, eventual si cateva inele, e mai bine asa...sa fii atent ca inelele la corn sunt mai subtiri de un milimetru...apoi desenezi profilul arcului pe spate...pentru inceput cel mai bine cred ca merge un flatbow...decupezi profilul, apoi incepi sa iei din grosime...din cand in cand il apesi in pamant(floor tillering) si vezi daca se indoaie....

dupa ce se indoaie cam cat ar fi cu coarda pusa il pui pe tiller....la inceput cu o coarda mai lunga....aici ai grija ca bratele sa se indoaie uniform si sa formeze un arc de cerc...cam asta ar fi pe scurt, mai citeste ce s-a scris pe aici, lucrurile astea s-au tot vorbit...spor la treaba...din corn poate iesi un arc minunat :)

ps. daca poti pune o poza cu lemnul ar fi mai bine...sa vedem si noi ce si cum :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 25 Jun 2009, 14:03


cornul e foarte bun, printre cele mai bune lemne din Romania...daca are 10 cm diametru il poti despica in doua, si faci doua arcuri din el....sa ai grija ca de multe ori fibra la corn este rasucita...
ps. daca poti pune o poza cu lemnul ar fi mai bine...sa vedem si noi ce si cum :)
lemnul are 10->13 cm circunferinta si as vrea ca partea exteroara , burta, sa fie semirotunda ce parere aveti este bine? si o poaz a cu lemnul.
ps: lungime totala 2.25m
O zi buna!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: recomandare pentru primul arc

Post by Pisic » 25 Jun 2009, 14:16

au...mama...
cam greu sa faci arc din ala...diametru e foarte mic,si e cam indoit la capatu mai gros,plus ca are noduri in partea aialalta;poate iasa un sapling bow,adica din copacel subtirel ,cum ai tu,dar o sa iti fie greu sa il cioplesti si sa si supravietuiasca tillerului;ar putea iesi unu de vo 15 kile,mai mult nu cred (nici 15 nu cred,mai putin...)
daca tai partea aia indoita ar mai fi 2 metri,si din partea aialalta mai tai 20 cm si iti ramane 180,dar cea mai mare problema is nodurile alea,ca is multe,dar daca ai grija cum le tai poate nu o sa se rupa;si inca ceva,inainte sa te apuci,uita-te bine la lemn,poate gasesti o sctiune fara noduri,sau incearca sa pui nodurile incat sa nu vina fix pe spate
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by akila » 25 Jun 2009, 15:35

Masoara lemnul cu tot cu partea aia indoita, si zi-ne si noua cat are....dar renunta la partea aia cu nodurile...masoara-l de langa primu nod, pana la capatul celalalt care serpuieste asa....si spune-mi cat are, si pe urma vedem ce se poate face...

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 25 Jun 2009, 16:16

Pisic wrote:au...mama...
cam greu sa faci arc din ala...diametru e foarte mic,si e cam indoit la capatu mai gros,plus ca are noduri in partea aialalta;poate iasa un sapling bow,adica din copacel subtirel ,cum ai tu,dar o sa iti fie greu sa il cioplesti si sa si supravietuiasca tillerului;ar putea iesi unu de vo 15 kile,mai mult nu cred (nici 15 nu cred,mai putin...)
daca tai partea aia indoita ar mai fi 2 metri,si din partea aialalta mai tai 20 cm si iti ramane 180,dar cea mai mare problema is nodurile alea,ca is multe,dar daca ai grija cum le tai poate nu o sa se rupa;si inca ceva,inainte sa te apuci,uita-te bine la lemn,poate gasesti o sctiune fara noduri,sau incearca sa pui nodurile incat sa nu vina fix pe spate
da am cojit lemul este un singur nod mai mare, si toate sunt pe o singura parte or sa vina pe parte interioara a arcului.

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 25 Jun 2009, 16:21

akila wrote:Masoara lemnul cu tot cu partea aia indoita, si zi-ne si noua cat are....dar renunta la partea aia cu nodurile...masoara-l de langa primu nod, pana la capatul celalalt care serpuieste asa....si spune-mi cat are, si pe urma vedem ce se poate face...
pana la primul nod are 1,47m daca lemnul ar fi drept, adica am lipit ruleta pe suprafata curbata a lemnului cand am masurat. o zi buna!

alex91
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: recomandare pentru primul arc

Post by alex91 » 25 Jun 2009, 16:36

am cioplit putin lemnul la captul ondulat si am observat ca are cercurile destul de groase intr 1 mm si aproximativ 2.5mm; as mai putea face rost de carpen si jugastru fara noduri si mai gros cu diametru intre 7 si aprox.12 cm si lungime de aproximativ 2 m.
ps: locuiesc in zona de deal, com Ocnita jud Dambovita, am o gradina pe deal destul de aproape de mine iar langa ea un palc de padure din care pot tai orice pentru ca nu este considerata padure deci nu apartine de ocolul silvic, acum 10 ani au fost taiati toti copacii grosi si acum au crescut lastari desi si inalti de obicei fara noduri si grosime constanta. acolo pot gasi mai multe specii de lemn.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: recomandare pentru primul arc

Post by Neacsu Ionut » 25 Jun 2009, 22:05

carpenul chiar daca e drept, de multe ori are fibra torsionata, asa creste el...mai rar gasesti cu fibra dreapta....jugastrul cred ca ar fi mai bun.....

dar si din cornul asta ar iesi ceva, daca pui nodurile pe burta in mare parte vei scapa de ele...si la 147 cm se poate face un arc foarte fain, reflex-deflex....sa se indoaie si prin maner...eu asa as face...uite ceva de genul asta...si e tot din corn... viewtopic.php?f=73&t=727... curburile sunt facute la abur si apoi pe forma....si akila a facut un arc folosind designul asta, din dud...uite viewtopic.php?f=49&t=358
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 19:43, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply