Finisare inel de crestere

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Drunkie
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Finisare inel de crestere

Post by Drunkie » 04 Jul 2009, 01:25

Pai diamertu merge de la 5 la 3.8 cm dupa cum crestea. apropo e cojit deja, scoarta nu are. mi-e frica ca miezul e cam subtire, dar incerc, la urma urmei castig poate ceva experienta :)) Daca stii/stiti cumva o metoda mai simpla de a scoate miezul decat pila astept sugestii, nu il despic pe bucati ca aproape sigur distrug miezul si daca am grija sa merg in jurul lui. Oricum meci frumos de tot, oricat de logic ar fi, la asta nu m-am gandit :P

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Finisare inel de crestere

Post by Pisic » 04 Jul 2009, 09:37

ca sa mai faci rost de putin lemn,poti lasa pe spate un inel de sapwood,iar pe burta sa fie hardwood;nu stiu cat de bine ii,asa ca mai asteapta si alte pareri
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by akila » 04 Jul 2009, 13:45

Poti incerca sa lasi un inel de crestere deasupra inimei....nu garantez ca va tine prea mult timp....la mine nu a tinut...numai ca nu am avut atat de multa inima ca la tine....asa ca s-ar putea sa ai ceva sanse...pentru inceput, da jos partea care va fi burta arcului, pana ajungi la inima, pe urma sa jos cateva inele, pana ajungi sa ai doar uninel de crestere deasupra inimei...asta pe spatele arcului..sper ca m-am f acut inteles. pe urma apuca-te si da profilul arcului...deseneaza pe burta forma...vezi ca sunt tabele cu dimensiuni, trasezi linii din 10 in 10 cm, sa--ti fie mai usor, incepi si masori, dai semne, si la urma unesti punctele, si ai profilul arcului, pe urma cu ce ai tu, raspa, pila, smirghel, cutitoate, etc..te apuci de lucru....dupa ce ai obtinut forma lui asa burta, te apuci de tillering...ideal ar fi un sistem cu scripeti...daca nu, fa-ti macar un bat de tiller...si poti sa pui si ceva poze....unde simti ca nu mai stii ce sa faci...nu te grabi... ai rabdare si pune poze......ar merge si un backing cu piele pus pe arc, inainte sa te apuci de tiller....pentru o mai mare siguranta...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by Greenarrow » 04 Jul 2009, 13:55

Salut,eu as propune altceva...din cauza ca oricum nu vrei un arc prea tare,eu as zice sa lasi si sapwoodu ala pe spate si sa lucrezi lemnul ca la un arc normal....din cauza ca nu o sa faci un arc tare lemnul o sa tina si nu o sa se rupa

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by akila » 04 Jul 2009, 20:49

problema e tocmai acel saap wood....dupa cum am mai zis, lemnu ala la un moment crapa....cam asta e

Drunkie
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by Drunkie » 06 Jul 2009, 17:01

Image
Image

Multumesc mult pt sfaturi. Asta e bucata de salcam, sper ca sunt in regula pozele. Ma apuc azi de lucru, sper ca s-a uscat intre timp si cred ca las inima ca si baza cu primele 2-3 straturi pe burta. Nu e prea mare problema daca rad si din inima pe capete pe spatele arcului nu ? dar dupa cum arata si dupa ce mi-ati spus cel mai bine ar fi sa nu il despic si sa scot cat mai multe noduri de pe burta si dupa sa lucrez prograsiv pe spate sa subtiez lemnul spre captete. Oricum, sper ca merge si mai postez poze pe masura ce avansez. O sa las deocamdata curba naturala si mai tarziu daca pot il mai indoi un pic dar asta dupa ce vad cum iese.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by viezure » 06 Jul 2009, 17:12

Salut,

Scuze ca spun asta si poate gresesc insa dupa cum are culoarea lemnul la suprafata nu pare nici pe departe uscat ci mai degraba un lemn verde putin "ars de soare".
Iar din cate stiu daca lemnul este verde atunci nu merita munca. ;)

Bafta multa,
Numai bine,

Post Reply