Finisare inel de crestere

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului
Finisare inel de crestere

Post by sigartau » 27 Jun 2009, 13:25

sunt incepator si vreau sa styu daca se finiseaza cu smirghel si pe inelul de crestere :-??

sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by sigartau » 27 Jun 2009, 15:27

multam fain :P

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by akila » 27 Jun 2009, 19:51

merge merge....numai sa nu insisti prea mult su smirghelul de granulatie mare in zonele unde ai ceva noduri din alea mici...acolo mai bine folosewsti doar smirghel mai fin....in rest se poate folosi....am vrut doar sa completez ce a zis florin...uneori nu ai o bucata de lemn curata, fara noduri, si acolo unde ai noduri e bine sa nu fortezi nota prea mult...

sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by sigartau » 27 Jun 2009, 20:17

dar daca inelul ded crestere este de 1 mm sau mai mik putem folosi? :-

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Finisare inel de crestere

Post by Pisic » 27 Jun 2009, 23:33

la 1 mm nu te baga,numai daca ai smirghel fooooooarte fin si multa rabdare;daca smirghelu e gros ai multe sanse sa spargi inelu,deoarece,sa zicem ca ai un dul pe mijloc,tu dai cu smirghel...pe lateral poti vedea cat lemn ramane,dar sub dul nu,si te trezesti ca ai muncit degeaba din prea multa pasiune :))
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by akila » 28 Jun 2009, 12:23

Am observat o chestie cu inelele astea foarte subtiri....am facut la un moment dat un arc din salcam, si am tinut neaparat sa scot un singur inel pe spate...inelele erau tot asa...foarte subtiri..1 mm... am reusit sa scot un singur inel, si pe urma am facut arcul, la finisaj am folosit o rascheta pentru parchet, si din greseala, am scapat rascheta aia intr-un unghi cam nasol, si am taiat pe spate inelul....am inghetat pe loc cand am vazut, si am decis sa frec cu smirghel, pana dispare taietura aia...bine-inteles ca taietura a disparut, dar deja ajunsesem la cel de-al doilea inel in zona respectiva....spre marea mea surpriza arcul a tinut....portiunea aceea pe care am frecat-o era desul de mica, cam cat o moneda de 10 bani.Oricum cred ca atunci cand ai inele atat de subtiri, mai ai sanse sa scapi, daca ciupesti un pic inelul de deasupra....dar mai bine ar fi sa nu se intample....am vrut doar sa va povestesc ce am patit eu odata....asta nu inseamna ca de-acuma putem viola inelele in voia cea mare...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by akila » 28 Jun 2009, 14:51

=)) ...mda...mai stii?? nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar la ce intrebari am auzit puse in ultima vreme, mai bine mai completez asa pe ici pe colo, ca sa fiu sigur.....nu de alta ,da e pacat de lemn....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by akila » 28 Jun 2009, 22:16

:d

Drunkie
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Finisare inel de crestere

Post by Drunkie » 03 Jul 2009, 17:37

Salut, sunt si eu nou. Am o intrebare dar daca vi se pare aiurea inteleg sa nu primesc un raspuns. Am facut rost de o bucata de salcam 15- 17 cm circumferinta si lunga de 1.70 , din cate am mai citit pe site si am vorbit si cu cativa membrii din Tg. Mures, circumferinta ideala e de pe la 25 cm in sus. Oricum, avand in vedere ca nu mai am arc, am avut un arc facut din 3 bucati de 40 cm din care una din placaj de mobila laminat in 3 straturi si capetele din... sincer nu stiu ce era dar erau de la un arc mai vechi care s-a rupt de la care am putut recupera capetele, vreau sa-mi fac unul din bucata asta de salcam, oricum nu e buna pentru ceva calumea si as vrea totusi sa trag pt ca va dura o vreme pana imi gasesc o bucata buna de lemn destul de groasa si daca se poate luata din vre-un pod, sa fie si uscat. Intrebarea mea e cum lucrez asa o bucata de lemn sa fac un longbow sau un recurve(nu-mi fac sperante). Sa las stratul exterior fara scoarta si atat si sa rad din margini si partea interioara ? Si alta intrebare e cam ce unelte folosesc ? cutitoaie si pila dura de lemn dupa care smirghel din ce in ce mai fin ? Ideea e oricum ca nu va fi mai mult de 8-9 kg forta dar e cam nasol sa umbli o luna dupa lemn si sa nu gasesti nimic potrivit, am devenit pur si simplu nerabdator sa fac unul. Daca se rupe, pai lemul e oricum bun numai de par asa cum e si macar ma prind si eu de cate ceva daca incerc odata cu materiale... sa zicem mai bune. Inca odata imi pare rau daca e o intrebare idioata, am incercat sa citesc si de pe forum cam totul legat de ce ma interesa deci sper ca nu repet o intrebare. Si nu va suparati daca exprimarea mea e ineficienta :P dar nu prea apuc sa vorbesc de arcuri prea mult. Ms in avans

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Finisare inel de crestere

Post by Pisic » 03 Jul 2009, 19:11

cat are diametrul hardwoodul? adica lemnu ala mai galben/maroniu din mijloc
cred ca poti scoate mai mult de 10 kile din el,poti si 15,dar depinde cat lemn tare ai ;eu ti-as spune sa faci un longbow (la salcam se foloseste aia din mojloc,deci aia nu tre sa o tai);uneltele care le-ai zis mai sus is bune;smirghelul lipeste-l pe o bucata de lemn ca ti mai usor asa
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply