Arc si coarda

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
NomadCat
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc si coarda

Post by NomadCat » 01 Jul 2009, 11:24

Salut,

Sunt nou arcas, am tras de doua ori cateva minute. Mi-a placut la nebunie si in consecinta mi-am luat arc. L-am cumparat de la decathlon, cam scump. Recurve din lemn si fibra. Trebuie sa invat sa pun corect coarda pe arc. Am vazut ca daca o pun gresit, arcul se torsioneaza si exista sanse mari sa sara. Sau se poate sa fie arcul prost? Ca si metoda am invatat de aici: http://www.metacafe.com/watch/1595882/h ... ing_a_bow/. V-as ruga sa-mi dati cateva sfaturi in privinta asta.

Pe unde se poate trage? Singurul club pe care l-am gasit e Aktiv, la Olimpia. Mai sunt si altele.

Multumesc,
Andrei

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Arc si coarda

Post by dady » 01 Jul 2009, 12:29

mie nu mi se pare ca face bine in filmutet, poate se face si asa dar eu nu asa fac... in fine. pe scurt ideea e ca arcul il ti in mana stanga de un capat, preferabil cel care vine sus cand tragi. bagi bratul de jos care are coarda pusa pe nock, prin spatele piciorului stang si in fata piciorului drept si coarda sa vina prin fata ambelor picioare. Asta inseamna ca piciorul stang e putin in fata celui drept. bratul de jos se aseaza pe tibie cam la o palma de nock. departezi picioarele pina centrul manerului ajung pina in spatele genunchiului stang si se aseaza. apoi tot ce trebuie sa faci e sa tragi de bratul de sus pe directia pe care se incordeaza arcul pina poti pune coarda pe nock. nush daca ai inteles ceva dar poti vedea aici:

http://www.youtube.com/watch?v=E-ZNpgFD ... re=related

e cam ce ai pus si tu doar ca eu pun manerul sub genunchi.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc si coarda

Post by akila » 01 Jul 2009, 17:09

Pfff...sper ca nu ai facut ca tipu ala...asa ceva nu am vazut in viata mea....saracu arc...oare ce avea cu el??...pentru long bow , cea mai corecta metoda de a pune coarda e in felul urmator....la inceput faci cum facea ala pe video acolo...pui bucla intai pe bratul de jos, bucla de sus trebuia sa fie deja introdusa pe bratul de sus, numai ca nu in nok, ci undeva mai jos pe brat...exact cum arata tipu ala in filmulet...BUuun.....si acuma..depinde cum iti vine mai usor....eu unu fac asa...pun varful arcului in pamant, pe ceva moale....in nici un caz direct pe ciment....se poate pune in pamant, daca esti undeva in iarba, iar daca nu, sa ai la tine o bucatica de ceva...carton, piele mai groasa...etc....deci..pun varful bratului de jos in pamant, si pun piciorul drept jos langa varf, cu scobitura talpii sa stea chiar langa varf, ca sa nu alunece varful arcului....talpa piciorului tre sa o tii, ca si cum ai suta la poarta cu latu...arcul trebuie sa fie cu spatele spre tine...pe urma apuc arcul de maner cu mana dreapta, si tin bine de maner...iar cu mana stanga, imping bratul de sus, si in acelasi timp, imping si bucla corzii la locul ei.....mana dreapta care tine manerul arcului, trebuie si ea sa puna putin forta....si sa tragi spre tine...pare complicat, dar nu e deloc...si e cea mai sigura metoda de a struni un lung bow.... la arcurile recurve cea mai sigura metoda e folosirea unei corzi suplimentare, care se numeste "stringer".
http://www.archery-ten-ring.co.uk/longbows_3.htm
Uite aici iti arata metoda care ti-am zis-o eu....ii zice "push and pull".....sper ca m-am facut inteles....asta e cea mai sigura metoda pentru long bow...nu exista riscul torsionarii bratelor....succes

petrus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc si coarda

Post by petrus » 10 Oct 2009, 22:49

pai...eu stiu un loc superb in parc la mogosoaia unde merg in fiecare duminica. adevarul e ca il stiu doar eu si mi.ar placea sa mai fie si altii cu aceeasi ocupatie/pasiune :)

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Arc si coarda

Post by Arthelad » 11 Oct 2009, 10:07

he he, bine ai venit in randul arcasilor
eu, ca orice incepator care se respecta si are doar cateva luni in plus fata de alt incepator, trebe acu sa dau si eu sfaturi.
Deci: probabil ti-ai luat brown bear-ul ca ala era singurul recurv din fibra la Decathlon.
Sa ne spui si noua daca merita la un moment dat, m-a tentat si pe mine,dar... scump, mi-am luat longbow-ul de la ei.
Tipul din linkul pe care l-ai dat are longbow, tu ai recurv.
Deci fa ce zice Dady (linku lui adica), l-am urmarit si eu, la mine si la asiatic si la ala al sotiei si la cel al copilului merge de minune, ca uns.
Akila a dat o metoda f buna, care merge daca esti inalt, daca esti incaltat cu ceva solid si daca ai ceva MOALE pe care sa pui vf arcului, si daca arcul nu e prea tare. Cum eu am doar 1.68 si boul lung e la 45# si mai inalt ca mine, push and pull-ul ala ala mi-e cam naspa. Mai ales ca cel mai des trag pe terasa la casa de la munte (are 11 m) si daca esti in papuci sau ciorapi te zvarcolesti in chinuri cu varful ala in talpa. Si cu ciment pe jos, iar, nu e indicat.
Deci la boul lung folosesc
http://www.yewtreearchery.co.uk/use-of-your-longbow.htm
Ar fi interesanta chestia cu Mogosoaia, nu-i asa departe de Bucuresti si locul e super fain.
M-as inscrie cu placere la Aktiv, dar pt mine e taman in polul opus al orasului, nu se merita orele de trafic. Si personal nu am mare "fun" sa trag pe stadion, in natura e mai placut parca.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc si coarda

Post by florinarnaut » 12 Oct 2009, 19:46

"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply