Flatbow alun rupt ..

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
SzylaRdFisher
Membru al forumului
Membru al forumului
Flatbow alun rupt ..

Post by SzylaRdFisher » 06 Dec 2010, 20:25

Am inceput un Flatbow din alun acum 4 saptamani, terminat avea: L:164 cm, l:2 cm, dar am luat din bratu de sus prea mult material chiar pe la mijloc, am apucat sa trag cateva sageti dar sa rupt ... :(
Niste Poze:
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by SzylaRdFisher on 07 Dec 2010, 10:59, edited 1 time in total.
Reason: click dreapta pe poza apoi Copy Image Location si inserezi intre [img]....[/img]

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Flatbow alun rupt ..

Post by Neacsu Ionut » 06 Dec 2010, 21:30

salut,
eu nu vad pozele....cam ingust 2cm latime, si cam scurt 160, dar depinde de lungimea ta de tragere...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flatbow alun rupt ..

Post by liviu » 08 Dec 2010, 00:52

Salut.

Ce design "complicat"! Cu alunul, as alege un design primitiv facut din exteriorul busteanului/batului, luat doar pe burta, pe laterale inspre capete (spatele neatins), miner flexibil (poate doar o leaca mai rigid ca restul arcului).

Design-urile astea "complicate" pot da performante ceva mai bune, dar si riscul este mare, si trebuie sa ai ochiul si mana bine formate. (Eu rareori ma "complic", desi am construit destule arcuri. Iar cand ma "complic", petrec si cateva zeci de ore la lucru, imi poate lua arcul cateva luni de cand incep sculptarea pana la final, inaintez asa de incet incat riscul de eroare este chiar redus; cu toate astea, am avut 2 design-uri mai pretentioase semiratate - au iesit arcuri, dar nu chiar cum vroiam).

Inca ceva: 164 cm lungime, maner rigid, capete rigide si lemn de alun este un compromis cam pretentios, oricat de bine ar fi tillering-ul facut (acum, nu stiu latimea si grosimea bratelor; imi este greu sa cred ca sunt de doar 2 cm latime, ca din poze raportul latime/grosime brate pare destul de mare, daca latimea ar fi de 2 cm grosimea ar fi asa de mica incat forta n-ar depasi, probabil, 6-7 kgf).

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Flatbow alun rupt ..

Post by Neacsu Ionut » 08 Dec 2010, 02:01

da, la lungimea aia trebuia sa se indoaie peste tot, uniform, arc de cerc....

sa ai grija la tillering pe viitor :)

manerul mi se pare foarte mare, fadeurile prea lungi si prea rigide, capetele nu mai zic

imi place forma nockului :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply