Primul arc (longbow)

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
Re: Primul arc (longbow)

Post by sspoll » 02 Jul 2011, 18:03

salut. arata bine. la nokuri puteai sa insisti si sa le faci mai frumoase...dar in rest este bine.
facand descoperi care este treaba cu una si alta..
sanatate.,

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 03 Jul 2011, 00:31

sspoll wrote:salut. arata bine. la nokuri puteai sa insisti si sa le faci mai frumoase...dar in rest este bine.
facand descoperi care este treaba cu una si alta..
sanatate.,

multumesc, o sa fiu mai atent la urmatorul ca am mai acumulat ceva experienta. sper totusi sa reziste si asta in timp. :)

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 03 Jul 2011, 19:45

am fost azi la o iarba verde si am testat si arcul. eu sunt multumit, am tras la distanta cu el si duce cam 70-80 de metri la momentul de fata ( dar cu sageti fara varf si putin cam lungi pentru el).

ma gandesc ca o sa ii creasca performanta daca ias lua o coarda de dacron, dar nu mai pierd timpul cu el. o sa caut o esenta mai potrivita si ma apuc de urmatorul arc. :)>-

numa' bine

Image

LeuRadu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by LeuRadu » 04 Jul 2011, 10:25

Frumoasa realizare! Felicitari! S-ar putea sa gresesc, dar cred ca mai poti subtia la capatul bratelor, langa nock, pentru ca partea aia nu are tendinta sa se indoaie tare si vad ca ai lasat destul de gros.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 05 Jul 2011, 18:50

Puteti muta topicul la esecuri, ca am iesit azi la tragere si s-a rupt. Cauza este un cumul de factori. Esenta slaba, designul nu asa eficient, combinat cu un prieten care a tras de el prea tare. Asta e, urmatorul in curand.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 04 Jan 2012, 01:45

stau acuma si ma minunez cum de nu sa rupt mai repede si chiar a iesit un arc din tei, esenta asa moale! =))

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Primul arc (longbow)

Post by anasazzy » 04 Jan 2012, 11:51

da teiul este ultima esenta la care mas gindi sa fac un arc :d .incearca o esenta mai buna .un pui de frasin de 8-10 cm grosime ar fi destul de bun pt inceput.si dupa ce il cioplesti la grosimea minerului pe toata lungima ,dai forma + ceva lemn in plus, apoi faci tileringu+ forma finala.asa este mai usor sa inveti.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Primul arc (longbow)

Post by Dediu00ro » 04 Jan 2012, 11:56

A avut viata arcul asta deci nu e chiar o nereusita, si cred ca ai invatat ceva de la tot procesu lucruri care sigur o sa te ajute la viitoarele arcuri.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply