Primul arc (longbow)

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 29 Jun 2011, 00:15

Ok, deci arcul nr. 2 se apropie de dimensiunile corecte ale unui flatbow. Are si asta probleme,ca de exemplu:

1. Cu gandul la longbow, am lasat bratul de sus mai lung decat cel de jos. Intrebarea e: sa le fac egale sau merge si asa?

2. Nerabdator ca de obicei, iam dat forma arcului, desi lemnul nu este f bine uscat. Cu ocazia asta am observat pe tillering stick cum lemnul "verde" isi pastreaza forma de pe tiller chiar si dupa ce l-am luat de acolo :)) l-am pus la indreptat acuma si o sa il las asa pana se usuca. Intrebarea este: sa il proptesc undeva pana se usuca sau e ok daca il las prins acolo in pozitia pentru indreptare?

3. El e cam lung pentru un flatbow + ca e din tei. Are cam 1,90 in total. Intrebarea: obtin performante mai mari daca scurtez bratul mai lung si implicit scade si lungimea lui pana pe la 1,83-1,85?

Multumesc pentru timpul acordat, deja is mai optimist pentru urmatoarele proiecte....numai sa fac rost de lemn uscat.

Numa' bine.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 29 Jun 2011, 12:48

maestro wrote:1. Cu gandul la longbow, am lasat bratul de sus mai lung decat cel de jos. Intrebarea e: sa le fac egale sau merge si asa?

De unde ai auzit tu ca longbow ul are brate inegale ? E greu sa ti spunem ce performante poti scoate cu arcul din tei indiferent de lungime fiindca nu am la cunostinta ca la cineva iar fi reusit vreunul .Teiul nu se afla pe lista materialelor din care sa faci un arc . Nu te incapatana sa mergi pe o directie gresita :(
Asa am citit in Traditional Bowyers Bible volum I daca nu ma insel. Stiu ca nu e bun teiul, dar am vrut doar sa capat ceva experienta. Daca scot ceva functional, cu atat mai bine. :)

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 29 Jun 2011, 15:01

Ah am uitat sa precizez, longbow de tisa.

P.S. dati click dreapta pe imagine si "view image" pentru imaginea completa.

Image

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Primul arc (longbow)

Post by domide » 29 Jun 2011, 16:16

Asta e flatbow toata ziua...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 29 Jun 2011, 16:40

domide wrote:Asta e flatbow toata ziua...

Asa arata, dar titlul capitolului din carte e " Yew Longbow" by John Strunk, pagina 117 din Traditional Bowyers Bible volum 1.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Primul arc (longbow)

Post by Arthelad » 29 Jun 2011, 21:12

am verificat si eu cartea, ilustratia e asa cum spune, dar restul capitolului e despre ELB, cu nockuri de corn si tot tacamul, e probabil gresita ilustratia.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 30 Jun 2011, 03:17

ai dreptate maestro, teoria e una, practica e alta si invat chestia asta chiar acum pe pielea mea. incercarea moarte n-are, deci nu ma las pana nu scot un arc functional sa ma tina ani buni.

continui cu progresul la arcul de tei nr. 2

prima poza este pe tiller, cand avea bratul de sus mai lung, ulterior l-am scurtat si am mai luat din el ca nu se indoiau la fel.

poza a doua este "full draw" sa zic asa, desi coarda se putea sa fie putina mai mica. dupa cum am mai zis lemnul nu este uscat complet, deci sper sa isi imbunatateasca proprietatile dupa uscare.

ce parere aveti?

Image

Image

P.s. pff ce greu se fac sagetile!! am luat pene de gasca si abia leam putut lipi pe shaft, desigur ca nu erau perfect drepte, deci o gramada de probleme si superglue pe degetele mele. am reusit sa fac doua, desi nu am varfuri inca la ele, o sa pun niste poze maine cand am timp. la cat de butucanoase sunt, sper macar sa zboare drept, dar nici de aia nu sunt sigur.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Primul arc (longbow)

Post by Arthelad » 30 Jun 2011, 06:50

arata f bine pt un prim arc. S-ar putea totusi ca teiul sa nu se imbunatatesca dup uscare, ci sa devin casant sau sa dezvolte crapaturi de compresie. Oricum e un lemn moale si usor, deci nu te astepta la mari performante. Da-i cu un lac ceva sa-i inchizi porii ca s nu crape la uscare.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 30 Jun 2011, 13:50

multumesc de sfaturi, dar o mica precizare, zona ce trebuie subtiata este cea de sub materialul rosu sau cea de deasupra/josul lui?

nu de alta, dar o sa fie cam greu sa dau materialul ala rosu jos ;))

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 01 Jul 2011, 20:38

na, l-am dat cu lac ieri si l-am lasat sa se usuce, azi iam pus coarda si am facut cateva poze, iar maine o sa ma duc sa trag cu el, ca mi-am facut si cateva sageti (fara varf inca). mie personal imi place cum arata, urmatorul va fi din alta esenta mai potrivita si cu performante mai mari, dar asta pentru e inceput e decent. :)

multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor ^:)^

Image

Post Reply