Primul arc (longbow)

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului
Primul arc (longbow)

Post by supernova » 21 Jun 2011, 01:21

Salutare forum.

Sunt nou in acest domeniu, desi am avut un hobby sa lucrez cu lemnul inca de mic, nu am mai incercat sa fac un arc. Ca sa nu lungesc povestea, am fost cu cativa prieteni intr-o padure din apropierea Timisoarei si am taiat 3 copacei. Criteriul dupa care sa facut aceasta taiere a fost cel "ochiometric", adica cat mai drept sa fie, dar nici prea subtire. De specie, 2 sunt tei, iar al 3lea...enigma. Intrebarea mea este: se poate face un longbow decent din tei? Mentionez ca lemnele sunt de 2,1 - 2,3 metrii si sunt copaci tineri. Inca ii am la uscat.
Deoarece nu ma pricep, unul dintre copaci l-am lasat fara coaja, in speranta ca se va usca mai repede. Am gresit? In orice caz, nu as vrea sa astept cateva luni pentru un arc sortit esecului. Sugestii? Multumesc anticipat. ^:)^

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Primul arc (longbow)

Post by Dediu00ro » 21 Jun 2011, 13:51

Eu sunt si eu incepator in constructia arcurilor, dar sunt niste lucruri de baza cand alegi un lemn pentru un arc.
Scoarta sa nu fie spiratala pe copac, cand il despici o sa fie fibra spiralata si nu ai sa poti sa faci arc din lemnul acela.
Sa aive cat mai putine noduri, si cat mai multe inele.....greu gasesti asa ceva.
Dupa ce tai copacul il despici in 4-6 depinde ce echipament ai la dispozitie, daca ai un lemn bun ar fi bine sa folosesti circularul ca sa obtii cat mai multe bow stave'uri din el.
Exemplu http://www.youtube.com/watch?v=MKFfDAEEZz4
http://www.youtube.com/watch?v=uZrbfcZFuWI
Si de obicei trebuie un lemn tare(gasesti mai multe informatii aici http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=2&t=259), teiul este cam moale nu stiu daca poti sa faci un arc din el, eu am vazut la cineva un arc de plop si a mers dar cu perfomante reduse, ai putea sa incerci sa faci din tei pentru ati da mana, dar nu stiu cat de bun ar fi comparativ cu un arc din lemn mai tare.
Cand pui lemnul la uscat nu il pune direct la soare ca se crapa destul de urat, il lasi sa se usuce la umbra vreo 2-3 sapt(poate chiar mai mult) dupa asta il lasi la soare, si e destul de bine sa lasi pe bowstave scoarta ca prinde ceva REFLEX in timp ce se usuca.
Aceste doua carti iarasi ar fi pentru tine
http://www.filesonic.com/file/248294631 ... e%201B.pdf
http://www.ebook3000.com/The-Traditiona ... 28113.html
Sunt sigur ca o sa te sfatuiasca si alti membri ai forumului, mai citeste si de pe forum ca ai sa mai gasesti informatii folositoare.
Show without showing what u know without knowing

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 21 Jun 2011, 18:35

Multumesc de sfaturi. Am citit TBB vol 1 si 2 inainte sa ma apuc sa caut un copac. Numa' ca acum sunt in oras si aici e mai greu cu obtinerea materialului. O sa incerc totusi cu copaceii astia, sa vad ce iese. Am o intrebare legata de uscare, zicea cineva ca accelerezi procesul de uscare daca bagi lemnul in masina si lasi masina parcata la soare. Pe o zi calduroasa scurtezi uscarea considerabil? Sau se crapa lemnul urat?

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by liviu » 21 Jun 2011, 20:22

Salut!

La inceput, cand nu reuseam sa recunosc bine lemnul, am confundat un tei cu un frasin (era iarna). Nici la taiere nu mi-am dat seama ca merge prea usor :d
Abia cand am inceput sa prelucrez am realizat confuzia...
Am zis sa-l fac totusi, sa vad ce iese. Si l-am facut cat de bine am putut, un fel de longbow primitiv. A iesit la aproximativ 7 kgf, dimensiuni la care frasinul ar fi avut 25-30 kgf. Sagetile de 23 de grame se duceau putin peste 50 de metri (tras la 40-45 de grade).
Nu putea fi numit arc, desi tillering-ul era ok.

Cred ca din tei, daca il faci la dimensiuni mai mari si-l optimizezi, poti scoate maximum 100 m cu sageti usoare. Nu prea ar merita, nu prea s-ar putea numi arc.

(Plopul, chiar daca lemn moale, este altceva; din cele 4 soiuri de la noi sunt 2 cred - nu le stiu dupa nume - din care poti scoate un arc decent; totusi, fata de esentele "adevarate de arc", nici plopul nu merita.)

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 22 Jun 2011, 12:43

Multumesc pentru ajutor. Am vazut ca intalnirea de la Dumbraveni e la inceputul lui iulie, dar nu cred ca pot sa vin. In orice caz, mai invat si din greseli, chiar daca nu va iesi un arc puternic din prima. O sa vad ce iese...si daca trage la 50-100m, gasesc eu pe cineva mai mic sa il fac cadou :P

Am la sat mai multe posibilitati sa fac rost de lemn, plus circular pentru alea mai mari, dar nu am scule electrice. Firez, cutitoaie, smirglu, dalta, etc. Se poate lucra si cu astea pe esentele mai tari nu?

Si apropo, ca substitut pentru tisa ( am citit ca tisa e cea mai buna pentru longbow ) se poate folosi ulm, frasin si mai ce? Vreau sa stiu ca sa pun o bucata la uscat din timp, pana ma mai experimentez :)

Numa' bine.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 25 Jun 2011, 15:25

deci...prima incercare...si primul semi-esec. :) pentru ca s-a rupt dupa ce am incercat sal intind maxim. e clar unde e problema si culmea e ca nam cauzato eu. a venit tatamiu sami arate cum se da cu cutitoaia si a luat prea mult din punctul ala, pentru ca vroia sa puna coarda el neaparat.

dupa parerea mea, coarda era prea mica...2 metri, dar fara buclele alea de la capat, iar arcul avea si el 2 metri.......deci cam fail. si totusi semi-esec pentru ca am acumulat experienta. la urmatorul o sa il las sa se usuce mai bine, iar il voi lucra doar eu cu atentie :) a da si mai am o intrebare, cand aleg back si belly, eu am facuto din considerente tactice gen "sa evit noduri pe belly". acuma mi-a zis tatamiu ca trebuia sa ma uit cum "cade" lemnul, dupa centrul de greutate si asa sa il lucrez. deci care are dreptate?

atasez si o poza cu arcul rupt. PS. nefinisat, dar acolo unde a luat prea mult nu mai aveam ce sa ii fac oricum. nush cate kg forta avea dar vreo 40-50 de metri cred ca ar fi tras :-?

Image

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 25 Jun 2011, 20:05

:)) Daca ma nasteam invatat, nu mai intram pe forum sa va intreb. Presupun ca zici ca e prea gros? Eu macar am incercat sa il fac, ca si daca stateam 3-4 luni pana se usca lemnul tot un rahat iesea si mai pierdeam si timpul. Teorie ii o chestie, practica ii alta. Degeaba ma uit eu la Nspe tutoriale ca tot nu imi dau seama exact. Ba e calitatea varza la video, ba foloseste alt tip de lemn, etc etc. Iar despre ghid longbow http://www.vintageprojects.com/archery/bow-plans.pdf ce sa inteleg eu de acolo cand ei deseneaza cum ar trebui sa fie lemnul :)) eu nam scule electrice sa il modelez in 10 minute. Tot ce am folosit a fost toporisca, cutitoaie, firez si smirglu, iar pentru 3 ore de munca eu am fost multumit...pacat doar ca era prea subtire acolo si a cedat.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 25 Jun 2011, 20:11

uitasem....daca arcul are 1,90-2,00 metri............ce lungime sa aiba coarda? cu bucle pentru nod sau fara?

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 25 Jun 2011, 21:10

of daca vedeam asta inainte, era alta treaba :D multumesc. da ai dreptate, una e sa citesti si alta sa iti arate cineva pe viu. totusi, o sa mai incerc din moment ce mai am 2 lemne :)

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul arc (longbow)

Post by supernova » 26 Jun 2011, 01:12

am inceput si al doilea lemn azi, si se apropie de dimensiunile tabelului cu lungimi flatbow. il mai las cateva zile pana se mai usuca si cumpar o sfoara mai lunga. sper sa iasa mai bun decat primul,deci o sa perseverez.

multumesc tuturor pentru sfaturile date, eram putin frustrat cand am scris dupa postul lui fast_arrow. credeam ca iese ceva si a iesit altceva, deci cred ca intelegeti frustrarea incepatorului si sper ca nu vati suparat :)

o sa pun poze cu produsul finit nr.2 in cateva zile

Numa' bine

Post Reply