Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

Asiatic

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...

Asiatic

Mesajde basty » 18 Oct 2011, 19:46

salut azi am inceput un arc eu ii zic asiatic dar la final sper sa fie in primul rand spun nu are shiayuri dar il voi matisa cu niste piele acolo unde ar veni shiayurile o sa il imbrac cu piele si o sa il pictez cu niste modele pe piele arcul are 146 cm o sa aiba 140 nock to nock si in rest las pozele sa vorbeasca             astept critici si sfaturi iar lemnul este de frasin numai bine
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Berzovia
judet: CarasSeverin
Varsta: 20

Re: Asiatic

Mesajde florinarnaut » 18 Oct 2011, 21:00

Salut,
curajoasa obtiunea!..Ai cumva un model de arc asiatic caruia vrei sa-i faci o replica?
...originalele sint compozite, replicile laminate cu f.s.....dar am vazut si din lemn simplu,desigur fara performante notabile...dar se poate!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Mesajde basty » 18 Oct 2011, 21:16

mam gandit sa il fac asiatic pentru ca lemnul avea un deflex pe mijloc lung de 86 cm si apoi avea reflex la capete si daca reusesc sa il aduc la o forma il pun sa ii dau un mic reflex la maner dar nu sunt sigur ca si merge si daca o iesi ceva e bine daca nu asta e model am vrut sa fac cam cum il face Florin sper si ma rog sa imi iasa macar asa de pus pe perete daca e si functional dau petrecere numai bine
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde basty » 19 Oct 2011, 16:44

salut Doamne ajuta si povestea sa incheiat cu bine am terminat arcul nu este foarte puternic are 16 kgf dar dupa in timp sper sa ajunga pe la 18 kgf dupa o uscare buna e functional destul de rapid (am tras cu sageti cam greute pentru el de 35-36 g si a funtionat destul de bine) de aratat arata destul de frumos zic eu la maner si acolo unde ar veni lipite shiayurile am pus piele rosie (de la o poseta de la mama :d ) si intre ele niste bumbac negru gros (de la un hanorac de la bunica :)) ) poze     manerul     capetele au ca latime 10 mm     aici arcul strunit maine pun niste poze la full draw (se poate intinde 28 inch fara probleme ) sper sa va placa sunt deschis la orice sfat sau critica si va multumesc pentru sfaturi (leam citit azidimineata inainte sa plec la scoala ) numai bine
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde florinarnaut » 19 Oct 2011, 20:16

Salut!
...ai finalizat un proiect cu multe semne de intrebare! este un lucru bun si o calitate de apreciat, felicitari!..
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Mesajde basty » 19 Oct 2011, 21:19

multumesc si cred ca am sa mai incerc sa fac asiatice numai bine
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde cipm66 » 20 Oct 2011, 20:18

De la unul ca mine, care nu are nici un arc adevarat la activ, nu o sa vezi nicio critica si nici sfaturi nu pot sa dau.
Insa felicitari pot sa-ti dau cu duiumul!!! =D> =D> =D>
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 34 times
Been thanked: 77 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Sibiu
judet: Sibiu
Varsta: 49

Mesajde basty » 20 Oct 2011, 20:42

multumesc :)
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde basty » 23 Oct 2011, 19:09

lemnul e de frasin era tare urat si nodiros dar macar a iesit ceva din el (trebuie sa vad sa caut pe cineva sa-mi faca o pola la fulldraw , la noi aici e vremea foarte urata si rece si nu prea gasesc pe nimeni)
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Înapoi la Arcuri nereusite...