Flatbow 76# @28" Salcam

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Flatbow 76# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 28 Dec 2011, 22:49

Muncit 2 zile intens la arcul asta am facut tilleru din cutitoaie direct fara teste , cand am simtit eu ca e bine am pus coarda pe el si am inceput sa trag tilleru era perfect.
Bratul de jos era extrem de invartit dar am dezvartit din el cat sa putut cu ajutorul heatgunului si niste ulei de in sa nu ard lemnu, de la bun inceput am vazut diferenta de culoare in bratu de jos suspectand ca este putregai, dar am sperat ca nu e.
Avand mult material la maner am decis sa il fac pistol grip......
http://youtu.be/dZ85l3iwRZM
Asa tragea fara capetele subtiate, intins cam 27" cu sageti 522 grains si 663 grains aia cu pene mai mari.
Dupa ce l-am finisat am tras cu el cateva sageti l-am cantarit am tinut arcul la full draw cam 4-5 secunde la o intindere de 28 de inch pt a putea vedea clar puterea si am auzit ceva in bratul de jos, dupa ce l-am mai intins de cateva ori mi-am dat seama ca sau delaminat inelele am taiat si am scos portinea afectata de putregai si cam asta a fost.

Image

Image
Show without showing what u know without knowing

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Flatbow 76# @28" Salcam

Post by anasazzy » 29 Dec 2011, 14:00

poate ca daca ii faceai minerul cu fadesuri mici il aveai si acum :d ,facind sectiunea de la miner rigida pe lungime mare lai fortat sa lucreze foarte mult si brusc in treimea centrala a bratului acolo sau creat tensiuni prea mari pentru un selfbow.practic doar acolo lucra ,urmatorul fai minerul cit mai mic si fal sa se indoaie de la maxim 5 cm de la miner.indoirea trebuie sa inceapa imediat dupa miner alfel lemnul cedeaza.si treimea de la noc ai lasato destul de rigida ,rigid trebe sa fie de la nok spre miner maxim 10 cm la un flat [doar holmegardul are mai mult dar se indoaie prin miner pentru a prelua din stres]asa am stricat si eu muuuulte lemne pima am vazut greselile =)) .urmatorul fal un piramid cu indoire prin miner si dai tiler pe arc de cerc,asa vei vedea cum lucreaza lemnul si vei vedea slabiciunile unui selfbow care sint limitate de lemn .daca stresezi prea mult lemnul el va ceda,laminatul lucreaza un pic diferit fata de brut.tu ai folosit mai mult tehnica de laminat [chiar daca si pentru un laminat era prea mare minerul ala :)) ]
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow 76# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 29 Dec 2011, 14:25

In filmare era in stadiu brut nici capetele nu au fost subtiate deloc, si muncea cam prea mult mi-am dat si eu seama de asta il intindeam putin 26-27" maxim.

Dupa asta am mai redus din burta arcului in spre capete si pe langa maner la faduri si lucrurile sau schimbat spre bine, dar nu aveam nici o sansa sa tina arcul asta. Avea 175 de cm trebuia sa se intinda minim 30 de inch, si cand a cedat bratul de jos care era invartit a cedat la doar 28 intindere. Foarte multi nici nu sar fi atins de un stave ca asta sa incerce vreo ceva.

Ce spui tu ai completa dreptate ca arcul sa lucreze si din maner dar eu as face asta doar la un arc care e menit sa traga 32 de inch stil englezesc sa scot maximu din el. Daca ii faci maner rigid el se va intinde mai putin dar va lucra mai bine la intinderi mici 28-30".
Eu consider arcul asta o reusita din cauza ca am realizat niste lucruri, primul fiind arcul nu a luat set deloc drept a fost drept a ramas. Si la cat de invartit era totusi a trait si el o zii si eu mam bucurat de el :) daca nu era putregai acolo nu se rupea sunt sigur bratul superior nu are putregai si eu chiar am incercat sa il rup si nu am reusit nici crysale nu a facut.
Pacat ca nu am poze cu el in toate stadiile.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow 76# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 18 Feb 2012, 17:04

http://www.youtube.com/watch?v=kPAz9Isl ... gQ&lf=plcp
Prima sageata 33 de grame ultimile doua 43 de grame, tras de la 28 de metri. Pun video asta ca dovada ca se pot face arcuri de lemn foarte rapide, desi foarte multa spune ca nu e asa.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply