Arc scurt

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Arc scurt

Post by basty » 18 May 2012, 15:59

Salut

ieri am facut un arc scurt din frasin, are 134 cm varf la varf si 131 nock to nock. Are 23 lbs la 20 inch. Lemnul a fost uscat dar a fost si foarte stramb. eu sunt foarte multumit de ce a iesit, cum vi se pare va rog sa-mi spuneti. Mai trebuie sa lucrez la nock uri si cam asta e. De la stave-ul asta Image Image Image la arc Image Image Image si ,,full draw'' Image Image si prietenul meu Andrei care de 2 ani trage cu mine cu arcul Image Asta e, sper sa va placa. Sanatate si numai bine !!!
Basty

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Arc scurt

Post by anasazzy » 18 May 2012, 16:38

arcul are hinge pe mijlocul ambelor brate.la genul asta de arcuri [scurte]este necesar sa se indoaie si prin miner iar tu lai suprasolicitat pe treimea centrala a bratelor si va ceda in final.practic arcurile scurte nu au fadesuri vizibile se indoaie din mijlocul minerului .iar la tine vad ca are fadesuri rigide inainte de miner, chiar foarte pronuntate.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Arc scurt

Post by baloghbela00_HD » 18 May 2012, 21:55

E o lucrare din "topor" ,si vad ca si funcioneaza . Ar trebui finisat sa nu plesneasca ,renuntat la maner ca sa se indoaie arcul si prin maner ,sau macar subtiaza bratele catre capat sa mai lucreze si de acolo. Arcul e prea solicitat ,bratul e ca si frant . Trebuie sa fie mai rotunjit .Spor .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arc scurt

Post by basty » 18 May 2012, 22:30

Salut

am priceput ce trebuie sa fac si o sa o fac cat de curand pot!

Sanatate!
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arc scurt

Post by basty » 25 May 2012, 09:49

Salut

arcul nu e rupt dar nici mult nu mai are, l-am ingustat prea mult la maner si acum de indoaie manerul pe lateral, o sa ii pun ceva metal acolo si poate o sa mai tina. Daca se rupe asta e. Poate trece la arcuri nereusite.

Sanatate !!!
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arc scurt

Post by basty » 13 Jun 2012, 15:25

Arcul e rupt, s-a rupt la maner (am luat prea mult material). Asta este.


Sanatate!!!
Basty

catalinx132
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc scurt

Post by catalinx132 » 07 Jul 2012, 09:50

am facut si eu asa ceva din alun dar la mine primele dati se indoaie corect apoi brusc unul din brate se indoaie mult prea mult , iar celalat brat nu se mai inoaie de loc :( .va rog ajutatima cu niste sfaturi

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Cordelusha

Post by ArrowsMaker » 12 Jul 2012, 11:16

Salut!
basty, imi permit sa imi exprim si eu o parere personala, chiar daca nu are legatura directa cu arcul (decat fizic).
Consider ca este periculos sa iti strunesti arcul (de la o anumita forta in sus) cu "chestie" din aia albastra...

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc scurt

Post by ArrowsMaker » 12 Jul 2012, 11:24

catalinx132 wrote:am facut si eu asa ceva din alun dar la mine primele dati se indoaie corect apoi brusc unul din brate se indoaie mult prea mult , iar celalat brat nu se mai inoaie de loc :( .va rog ajutatima cu niste sfaturi
Cred ca pe timpul tillering-ului este necesara mai multa rabdare decat posedam unii dintre noi (ma simt :') ).
Lemnul trebuie indepartat din portiunea mai rigida putin cate putin (variabila "putin" este invers proportionala cu variabila "experienta", adica ... cu cat este experienta mai mica , cu atat trebuie sa fie putinul mai accentuat) si arcul trebuie intins de cateva zeci de ori pana il pui pe tillering stick pentru a vedea rezultatul...

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arc scurt

Post by basty » 12 Jul 2012, 11:30

Salut,

aceea este sfoara de nylon de la balotii de paie, sunt de mai multe culori. Eu folosesc gri la arcul meu care are 68 lbs la 28 inch.
eu din cate vad tine, nu se intinde ( am coarda dacron la el si s-a intins dupa cateva sute de trageri). Din experienta cu ea (sfora) este foarte rezistenta, doar ca ii trebuie amortizatori caci vibreaza.

catalinx132, lemnul era uscat sau proaspat taiat ? cum iai dat forma, la alun trebuie burta plata, este un lemn bun in tensiune, mai putin in compresie si te sfatuiesc sa il faci mai lung decat al meu, cel putin 160 cm. Cel mai important lasa mai multe trunchiuri de alun, frasin sa se usuce 5 sau 6 luni si apoi incepe sa lucrii la ele. Acum sa iti formezi mana incearca si pe lemn proaspat, dar macar 2 saptamani lasa-l sa se usuce si apoi poti incerca linistit.

Noroc !!!
Basty

Post Reply