Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Arc salcam

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...

Arc salcam

Mesajde supernova » 24 Mai 2012, 00:56

Salut, am vazut un alt post in care maestro a spus sa postam si esecurile ca sa avem ce invata din ele :d

Arcul asta a pleznit de ceva vreme, dar nu lam mai postat. Ruptura a aparut pe spate, bratul de jos, unde lucra cel mai mult, dupa cum a zis bine Dediu in postul original. Pacat ca nam bagat la cap, dar ce sa faci....data viitoare. :-< Am pus sagetile ca sa imi spuneti de unde credeti ca trebuia luat mai mult, eu as zice ca partea de sus.. :-

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc salcam

Mesajde supernova » 24 Mai 2012, 14:57

Ah inteleg, multumesc. Din poza nu se vede dar arcul era putin stramb, zici ca avea fereastra :d Ruptura de la bratul de jos nu a fost completa, doar pe spate sa decojit jumate din grosime ca sa zic asa. In orice caz nu ma dau batut inca, lemn am destul la uscat :)
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Neacsu Ionut » 24 Mai 2012, 18:13

Salut!

ruptura a fost doar in tensiune sau ai avut si cristale?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Constanta
judet: Constanta
Varsta: 17

Mesajde supernova » 24 Mai 2012, 18:37

Eu nu am vazut crisale, dar lemnul nu a fost uscat cum trebuia, eu lam trecut asa deasupra unui foc mic pe toate partile dar cum mia spus domide probabil mai mult doar sa afumat :d , si a avut ceva set dupa acea. E in tensiune ruptura pe back, as pune poza dar a ramas arcu la sat, il pastrez ca invatatura de minte :)
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Neacsu Ionut » 24 Mai 2012, 22:27

daca ai tinut si spatele la foc nu e chiar bine, poate deveni casant.....dar asta depinde de durata si temperatura....
ai grija mai mare la tiller si ia cate putin cu scraper-ul....

intrebam pentru ca am vazut arcuri de salcam indoite mai tare.... si daca au cedat, nu au cedat in tensiune, ci in compresie...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Constanta
judet: Constanta
Varsta: 17

Înapoi la Arcuri nereusite...