Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Flatbow 63"

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...

Re: Flatbow 63"

Mesajde vladhr » 25 Oct 2012, 11:50

Salut!
Daca fasia de care vorbiti (de la arcurile Falco ) este pe spatele arcului are mai mult rol decorativ in opinia mea. Daca fasia este intre maner si backing, atunci se numeste " Power Lam " si este foarte recomandata in cazul Bi-Lam-urilor. Este o fasie mai groasa la centru ce se subtiaza spre capete, mai lunga decat manerul. Cu siguranta ar fi salvat arcul. Si completarea Dl. Arnaut despre fadeurile manerelor este perfect corecta.
O poza face cat o mie de cuvinte asa ca : (poza nu imi apartine, era deja postata pe un forum public )
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
vladhr
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Ploiesti
judet: Prahova
Varsta: 22

Mesajde domide » 25 Oct 2012, 20:38

Vlad, ai dreptate. Referitor la Power Lam, poate fi si manerul putin curbat. Acest fapt ajuta ca manerul sa nu "sara" din tensiune.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Mesajde vladhr » 25 Oct 2012, 20:49

Intocmai. Daca nu ma insel si Sam Harper (google : " poor folk bows " ) a discutat despre asta intr-un build-along ... un laminat cu bambus parca. Gasiti multe informatii utile si acolo.
vladhr
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
locuiesc in:: Ploiesti
judet: Prahova
Varsta: 22

Mesajde domide » 25 Oct 2012, 20:58

vladhr scrie:Intocmai. Daca nu ma insel si Sam Harper (google : " poor folk bows " ) a discutat despre asta intr-un build-along ... un laminat cu bambus parca. Gasiti multe informatii utile si acolo.

Vazut si citit mai demult. Eu cred ca ceea ce facem noi este un pas in fata de Sam. La timpul sau era OK. Nu ca eu l-am ajuns... Poate acum, daca mai construieste, face arcuri mai "destepte". Cu cine am mai povestit, stie ca imi plac experimentele.... se pare ca unul imi iese, doua, trei nu. Dar nu ma las asa usor B-)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Mesajde Dediu00ro » 16 Dec 2012, 01:57

O forma si un tiller foarte reusit, singura hiba a fost fade-ul prea din scurt, si fibra de pe ipe . Nu te alarma ai sa faci altele mai bune. Faduri mai lungi, intaritua de bambus si fasia de pe fade lasata putin mai groasa. Eu la arcul de 176# am dupa fade 22 de mm, si pe brat 17-18 si tot parca se indoaie din fade.
Show without showing what u know without knowing
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 41 times
Been thanked: 45 times
locuiesc in:: Galati
judet: Galati
Varsta: 24

Anterior