Flatbow 63"

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Flatbow 63"

Post by domide » 16 Oct 2012, 21:51

Salutare,

Ideea de baza era pentru un arc scurt cu fereastra, un selfbow la o tarie de 45livre.

Planurile s-au schimbat din urmatorul motiv: bucata de salcam arata foarte bine, inele curatate cu ajutorul lui Dediu la Greaca. Bucata de salcam era din aceeasi piesa din care am facut arcul lui Timea (fiica lui Bela). Acel arc avand o tarie mare la inceput (undeva pe la 50-55 dar am fost nevoit sa-l slabesc pe puterile sarbatoritei) am crezut ca si din a doua piesa va iesi un arc tare.

Dupa ce am redus arcul la dimensiuni aproximative, si am inceput sa dau forma manerului, am observat o crapatura in lungul fibrei. Din nefericire, pe acolo am fost nevoit sa "feliez" bucata de salcam, si sa desprind ce a mai ramas din maner. Am hotarat sa fac din ce a ramas un bilam cu bamus. Pentru maner am folosit lemn de maslin, ipe si bambus. Caracteristici: #22@24

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Am postat aici acest arc deoarece nu este terminat. Etapele de lucru nu sunt deosebite de ceea ce face Maestro. Folosesc aceeasi tehnica, strang laminatele cu benzi de cauciuc, doar ca nu am matrita. Pentru "formarea" arcului folosesc o teava rectangulara, distantiere de lemn si prese pentru fixare.

Am sa incerc sa-l intaresc cu o fasie de ipe sau bambus pa burta, dar nu inainte de a rezolva o problema care apare la acest tip de arcuri, la mine se intampla asta din lipsa de experienta. Am incercat sa-l fac cu capetele curbate, am exagerat si asta a dus la torsionarea capetelor:

Image

Image

Am incercat sa combat torsiunea slefuind din partea opusa, dar nu am reusit. Acum varfurile au o latime de 14mm la nock. Nu stiu mai departe cum sa procedez: sa lipesc fasia pe burta, si apoi sa vad daca mai am torsiune, sau sa mai ajustez capetele si apoi sa lipesc burta?

Ceva sfaturi???
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 17 Oct 2012, 13:44

Colegi de "suferinta", nu ma ajutati putin? Sta productia, si ma mananca mainile ((si nasul, am tras o raceala... 8-x )
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Flatbow 63"

Post by cipm66 » 19 Oct 2012, 09:13

Desi se spune ca in general este bine sa inveti din experienta altora... cand descoperi tu solutia se sedimenteaza cel mai bine :)
Din pacate nici eu nu te pot ajuta decat cu ceva din experienta mecanica: o forta poate fi neutralizata printr-o alta forta de sens opus (probabil sti foarte bine si tu asta :P ).
Nu ar fi posibil ca fasia de pe burta sa o faci din start torsionata in sens invers? S-au este prea riscant si costisitor dpdv al materialelor.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Flatbow 63"

Post by baloghbela00_HD » 21 Oct 2012, 15:47

Salut Mircea . Acum am sosit si eu acasa . Fain arcul , manerul e super .Apropo de unde ai avut lemn de maslin ?
Referitor la problema ta ,intrebare : cind ai cioplit arcul ai trasat axul ? Fara coarda cum ai axa ? Isi revine arcul ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 21 Oct 2012, 21:27

@Bela, arcul nestrunit este aliniat corect, problema apare cu coarda pusa. Maslinul este de la prietenul Obe...

@Cipri, in gemneral este "costisitor", sa faci experimente, dar cand un experiment de genul acesta reuseste, satisfactia este mare. La un moment dat, Fast_Arrow, a spus ca daca are timp, ne "povesteste" cum este cu torsiunea asta a bratelor. De fapt nu este o torsiune, mai mult o deviere de la ax.

In orice caz, am lipit pe burta arcului o fasie de macaraduba, astfel sper sa rezolv doua probleme: sa mai cresc taria arcului, si poate devierea varfurilor. Cel putin teoretic, daca am o grosime mai mare la varfuri, put sa le fac putin mai inguste, fara a risca ruperea lor la forte mai mari, precum si "intarirea" astfel incat sa nu mai permita deformarea laterala.

Pana maine, incerc sa am rabdare, sa-l desfac de la lipit, si sa vad primele rezultate..
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 22 Oct 2012, 12:43

Inevitabilul s-a produs. :-<

La ora 12, operatia a reusit, dar pacientul a decedat:

Image

Image

Image

La prima tensionare a plesnit, nu am apucat sa vad daca se mai decala coarda fata de axul arcului.

Dupa aceasta experienta, spun urmatoarele: DOAR din lemn, fie si laminat - NU se poate face un arc scurt, mai ales un arc cu fereastra, mai tare de 20livre, poate maxim 30.
Chiar daca nu aparea torsiunea, faptul ca manerul trebuia sa fie scurt, in zona ferestrei apar tensiuni foarte mari. Nu cred ca ajuta nici latimea arcului. singura solutie - probabil - un maner scurt, fara fereastra, latime la fade de minim 40mm, materiale de super calitate, si cu siguranta mai multa rabdare si experienta.

Eu ma declar invins la aceasta provocare, daca altcineva poate sa faca acest lucru, astept cu nerabdare sa-l felicit din toata inima.

Fiind un arc compromis din cauza deviatiei de la ax, trebuia sa incerc ceva...

Cu regret, declar ca acest subiect se poate muta la "arcuri nereusite" :(
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 22 Oct 2012, 23:21

Daca subiectul nu a fost inchis inca, mai vreau sa discut putin pe aceasta tema.

Am facut o oservatie asupra unor arcuri ( de la Falco ) unde am observat o fasie scurta lipita peste maner. Am intrebat la momentul respectiv, daca are vre-un rol sau e pur decorativ. Acum imi dau seama ca are rol de a intari manerul in zona ferestrei. Vroiam sa fac si eu acest lucru, dar nu am mai apucat, ce bine era sa fi lipit inainte de a pune coarda...

Azi dimineata dupa "accident" eram hotarat sa renunt, dar acum dupa ce am studiat problema, ma gandesc sa incep altul. Mai adun informatii, si ma apuc de lucru. Imi pare tare rau si de maner, nu pot sa-l recuperez, pacat de lemnul de maslin... pacat de arc...

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 23 Oct 2012, 12:03

fast_arrow wrote:Salut!

Fasiile au rol decorativ nu de intarire. Tu ai facut o serie de greseli elementare la maner din cauza asta a cedat. Succes in continuare!
Daca te referi la faptul ca manerul este pre scurt, sau prea "abrupt" la fade, am facut acest lucru, pentru a "lungi" bratele, si a face arcul sa lucreze "din maner" (daca pot spune asa). O mare greseala pe care am facut-o, este cu fereasta prea adanca, asa ca raman la parerea ca daca era intarit manerul in acea zona nu se rupea. Rupura este evidenta in zona adanca a ferestrei.

Am citit si in cartea lui Ferguson, ca prefera sa puna o intaritura in zona ferestrei. Am sa caut citatul...

Si a doua mare greseala, a fost ca nu am avut rabdare sa pun o coarda mai lunga si sa tensiunez arcul treptat sa vad ce se intampla, am incercat arcul "pe picior", am crezut ca este suficient de flexibil, si cand am pus coarda a plesnit.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Flatbow 63"

Post by florinarnaut » 23 Oct 2012, 20:48

Salut,
daca m-ai fi intrebat : in ce zona crezi ca poate ceda acest arc? raspunsul ar fi fost : in zona manerului, partea superioara(90% se rup in zona manerului :) )
Acuma ce consider eu greseli sant urmatoarele:
- cand faci fereastra la arc il slabesti in acea zona, ca sa compensezi acest lucru ,manerul tre sa fie mai gros ca la un arc obijnuit.Am incercat sa exemplific in poza ta:
Image
Sper ca intelegi , "L" trebuie sa compenseze generos materialul indepartat pt.realizarea ferestrei!
Pe de alta parte, locasul de ancorare al manerului sa fie in echilibru cu punctele de solicitare din imediata apropiere!
...................................
Cat despre fasiile,scurte, care se lipesc pe spatele manerului ...au rolul de a intarii zona in care s-au imbinat fasiile(cand e cazul),sigur ca acest lucru poate fi exploatat si ...estetic,de ce nu?
Din pacate mai departe de zona mediana a manerului aceste fasii nu pot face nimic :(
Image


Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 23 Oct 2012, 21:51

@Florin Arnaut, Salut si multumesc. Am observat acele greseli, chiar una dintre ele am incercat sa o indrept (zona colorata cu verde), dar se pare ca nu a fost suficient...

poate se vede aici ca am mai lipit o "piesa" pentru a intari zona sensibila:

Image

se pare ca a fost prea putin. Si asta din cauza ca m-am incapatanat sa fac manerul scurt (22cm: 10=maner + 2x6=fade)...

La urmatoarea incercare, (dupa ce mai studiez) am sa fac manerul de 30cm, iar bratele mai putin recurbate si mai groase in zona varfurilor. Acolo am sa le subtiez in ultima faza a echilibrarii. Sper sa reusesc pana la urma...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply