yumi scurt din fibra de sticla

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara
yumi scurt din fibra de sticla

Post by Andrey » 09 Jul 2013, 11:39

Salut , povestea cu arcul asta este cam lunga si nu va complic. Am inceput acest arc dupa ce l-am vazut pe cel din germania tot asa scurt. Ideea este ca nu am facut lipirea bine, am avut la fix rasina si nici temperatura destul de mare. Fibra de pe spate a cazut complet si curat si cea de pe burta a crapat din cauza formei.Inainte sa se strice de tot am reusit sal intind cam 55cm si era foarte fin si cam slab. Am pus acest exemplu ca sa va spun ca am inceput altul din bambus si fibra transparenta, am corectat si forma cu chit si sper sa iasa de data asta.
Image
Image

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: yumi scurt din fibra de sticla

Post by domide » 10 Jul 2013, 17:54

Interesant... Daca ai folosit doar bambus, cu siguranta va fi o reusita. Zilele trecute am carpit un arc - am laminat pe burta bambus, am tras cu raspila pentru ecilibrare, lustruit bine, si nu am avut nici o problema. Pentru forma, se putea folosi tehnica originala cu pene de lemn, stie Dediu ce si cum, el a experimentat (poate si altii) Pentru a testa forma mai bine mergi cu bambus, in loc de fibra de sticla, si apoi faci unul cu fibra. Unde mai pui ca arata mai bine din bambus. Poti folosi o fasie de 2-3mm din salcam sau a ce ai la indemana pentru miez, si iese mai "fortos"..

Spor la lucru!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: yumi scurt din fibra de sticla

Post by Andrey » 15 Jul 2013, 21:35

cu siguranta arata mai bine, din bambus vreau sa fac unul mare cu pene de bamus cu tot si miezul laminat. Vreau sa ajung anul acesta la seminarul de kyudo. Acesta vreau sa al termin asa pe post de proiect, se vede destul de bine bambusul sub fibra.

Post Reply