Arc compozit turcesc - eroare de material

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by ------ » 08 Apr 2009, 09:09

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre un arc turcesc laminat cu corn de bivol. Cornul se pare ca a fost de calitate proasta.

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by Vreascu » 08 Apr 2009, 10:35

Salut...ce sa zic...faina treaba...multa munca...pacat de materialele greu de gasit la o calitate acceptabila...
Intrebare: la bratul care a cedat ... a cedat doar partea de corn sau s-a dus si lemnul? Eu zic sa incerci totusi sa faci arcul functional ...nu stiu exact cum ...dar ma gandesc ca s-ar putea pune corn la grosimea care trebuie din doua bucati inbinat cumva (coada de randunica) astfel in cat sa se sprijine cap in cap cornul in compresie...nah...zic si eu ...

Apropo de materiale...am gasit pe ebay corn de oryx de 33-34 inch la 10-13 USD...numa ca sunt in state...si nu stiu cum s-ar putea aduce...si la ce pret transportul...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by Greenarrow » 08 Apr 2009, 11:34

Salut,cu toate ca bratul a cedat,eu zic ca arcul merita toate laudele.Mie chiar mi-a placut..bravo!!

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by Vreascu » 08 Apr 2009, 11:55

Te cred ca ti-ai batut capul pe toate partile...
Uite totusi eu asa incapatanat cum sunt ma gandesc la o treaba de asta...

Image

Poate nu e realizabila ...dar daca nu iese tu tot vei ramane cu arcul de panoplie...zic si eu...sper sa nu se supere nimeni...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by anasazzy » 08 Apr 2009, 13:42

super florin mai luat cu asta :d . in afara de eroarea de material ai mai facut o eroare ,nu te supara dar in documentarile mele pe net am vazut ca la miner se pune virful cornului nu baza, asta deoarece virful are mai putine defecte de structura si ai si reflexul cornului de partea ta .daca defectul ala era in portiunea rigira a siahului nu aveai problema asta matisai un pic cu tendon si rezista.eu din pacate nu am timp sa imi termin coreeanu,[ din cauza de gresie si faianta :)) :))] cind voi termina de renovat ma apuc cu simt de raspunere de el,abia am redus ceva din grosimea cornului [manual] si a trebuit sa ma opresc.tu meriti din plin felicitari a iesit super arcu mare pacat ca nu a rezistat cornul .
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by Andrey » 09 Apr 2009, 00:04

Foarte frumos arcul. Personal imi place modelul turcesc. Felicitari si multa bafta , sunt sigur ca vei reusi. =D>

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by andreih » 09 Apr 2009, 12:16

Servus!!!

:( Pacat ca s-a rupt, dar macar ai invatat ceva!!!!

Ce nu prea am inteles nici din ce am citit pe net (cam neclar prezentat) este cum se face TILLERINGUL la tipul asta de arc ?!?
Se ia din grosimea cornului in zonele unde necesita? sau din latime? sau prin incercari? hmm.. nu stiu...

Oricum de 1 mai discutam si vedem ...

Acum despre timpul in care tendonul devine uscat... Chiar nu am experienta cu tendonul si la prima vedere (si a doua si a treia) pare ca ar fi suficient timp cateva saptamani.

Aici e un site http://www.redhawk-online.com/hornbows.html despre arcuri de corn. Contine urmatorul pasaj care mie unuia nu imi spune multe, nu am inteles decat ca ar fi o posibila expilcatie pentru un timp de uscare mai mare ("to cure", coacere, pregatire, sau cum sa-l traduc). Aceasta explicatie fiind cu "poli-mere" poate tie iti spune mai multe, chiar te rog sa ne spui daca esti sau nu de acord cu ce spun ei.. Repet, nu ma pricep la polimerizarea aia, chiar e adevarat ce spune sau doar isi da cu parerea sa justifice timpii folositi traditional?

"The "bowyer´s bibles" (TBB1-4)are wrong in stating that a sinew- backing is ready after 10 days, no doubt it is dry, no loss of water anymore after 10- 14 days, but what really happens is polymerisation. The main components of natural glues, horn and the sinew- fibres are ceratin and other gluteins, they are polymeres. What are polymeres like to do is polymerisation, at first the molecules built chains, than these chains begin to make crosslinks among eachother. Polymerisation needs 2- 8 month, a sinew- backing is ready within 2 month, a hornbow needs 3-8 month, it depends on the thickness of the backing, of the horn, on the given humidity... "

andrei

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by florinarnaut » 09 Apr 2009, 23:30

=D>
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by akila » 10 Apr 2009, 01:10

salut Florin....te felicit si aici pe forum pentru arc.....a fost o surpriza foarte placuta pentru mine sa vad ca in Romania in sfarsit lumea a inceput sa faca arcuri asiatice cu tendon si corn... ma simt putin mandru de treaba asta....de fapt putin mai mult :d ...ce sa-i faci asa is eu mai sentimental.... imi pare foarte rau ca bratul a cedat....sunt putin dezamagit si descurajat de faptul ca inca se mai poate lua teapa pe net cu materialele astea , si cu cumparatu asta in regim online...asta e...daca si la englezi se intampla e cam trist....eu la arc asiatic cu tendon si corn visez de ceva vreme, probabil ca inca o sa mai visez....e cam aiurea cu materialele astea...costa si-asa foarte mult, daca mai sunt si de proasta calitate...cam greu....nu stiu ce sa zic.
Acuma cu treaba asta cu uscatu tendonului, eu ii dau dreptate lui florin.....nici eu nu ma pricep cum e cu polimerizarea asta , dar va pot spune din proprie experienta, ca tendonul se usuca complet dupa vreo 3 saptamani.....si ma refer aici la un arc cu vreo 3-3 straturi de tendon pus pe el....dupa o luna e deja ok.....am 2 arcuri cu tendon, ,,, se comporta la fel dupa 6 luni, cum se comporta dupa doar o luna de stat la uscat...ideea e sa iasa umezeala din lemn in totalitate...
PS. le urez succes si altora care vor sa faca arcuri cu tendon si corn....am prins eu ceva din zbor asa....Mariane bafta ..iti tin pumnii.....

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arc compozit turcesc - eroare de material

Post by otonel » 11 May 2011, 22:58

Fain arcul pacat ca a cedat!
Am si eu o intrebare asa de curiozitate: am acasa niste corne de bivol destul de mari si groase,merge oare sa incerc sa fac niste brate de arc din ele sau le pot folosi al ceva util la arc?
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply