Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Mediteraneana, asiatica....
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 02 Aug 2011, 23:18

4 Oameni nu foarte mari in kg sau cu cine stie ce muschi pe eii intind arcuri foarte puternice fara sa se accidenteze sau sa lesine. Si unii cred ca forta fizica e factorul principal in a intinde un arc, complet gresit tehnica de intindere e factorul principal iar dupa asta vine forta fizica.

Un alt exemplu de forta vs tehnica pot sa va relatez eu. In sala de box era inca o mica sala unde se antreneaza lotul national de halterofile, fete de 50-65 de kg care ridicau numai ca antrenament 100 de kg peste cap. Si cum intram noi in sala si ramaneau 5 minute libere pana venea antrenoru ne mai chioram si noi la fete cum ridicau.
Hop ma duc si eu dau buna ziua si vad o haltera pregatita cu 100 de kg, ce am zis eu daca poate prichindeaua aia de 16 ani care avea numai 60 de kg cum sa nu pot eu care am 104 kg..........ce chiar asa am ajuns. Si iau greutatea eu deja eram invatat pe la sala de forta ridic pun greutatea pe umeri cu greu.... si cand dau sa o ridic peste cap folosind numai bratele si umerii....frana nu puteam. Las greutatea jos, toata lumea =)) ca prostii. Si ma gandeam eu stai asa prima data o pun pe umeri dupa asta fandez si o arunc in sus, zis si facut pus pe umeri fandat ridicat si foarte foarte foarte greu am reusit sa duc ridicarea la capat, sa mai ridic o data greutatea sigur nu mai puteam toata benzina era gata. A venit atrenoru de la haltere,"bai baiatule tu esti mare, esti puternic, dar nu ai tehnica deloc, daca ai fi avut si tehnica puteai sa ridici si 200 de kg".
http://www.youtube.com/watch?v=z3mYp3lzirA
http://www.youtube.com/watch?v=3wBdXcbx ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=7nPNxTca ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ewdwT7N0 ... re=related

Asa si in arcaserie daca vrei sa intinzi un arc puternic trebuie sa ai tehnica necesara. A se observa la acesti arcasi cum la inceperea tragerii de coarda isi pozitioneaza mana cu arcul in asa fel incat sa traga cu cat mai multi muschi posibil, ridica arcul in sus si in timp ce trag de coarda coboara bratul cu arcul inping din triceps si cu mana care trage de coarda mentine tras continu folosinduse si de muschii spatelui nu numai de umar. In asa fel nu singularizezi un muschi care imediat va obosi si dupa asta la a doua tragere nu ai sa mai poti intinde arcul.
Florin(Sven) a inceput sa traga din nou cu 67# la 28" desi la inceput nu putea sa il intinda decat 25-26 de inch acuma poate sa il intinda 29-30 si trage foarte bine cu el chiar mai bine decat cu un arc mai slab, dar el sia dezvoltat tehnica nu muschii, si am observat o miscare foarte similara cu ce fac oamenii astia.

Poti sa ai 60 de kg si sa tragi cu un arc de 100# daca iti dezvolti tehnica si bineinteles si ceva exercitii fizice pentru muschi si tendoane. Eu mom inca invat ma cam ingenuncheaza arcul de 85# la 29.5" si 4 tuburi de thera band verde care mai adauga un 48# si daca intind pana la ureche mai mult de 20 de intinderi curate cu 2 secunde de full draw nu pot sa fac momentan.
Cred ca daca intradevar arcasii din trecut intindeau arcuri de 150-180 de livre sigur o faceau cu tehnica si nu cu forta fizica.
http://www.youtube.com/watch?v=22DLjwFV ... re=related
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Arthelad » 04 Aug 2011, 17:54

foarte util, mersi

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by cipm66 » 04 Aug 2011, 19:24

Multumesc pentru informatie Sorine.
Cum zicea si Arthelad, foarte util.
O sa incerc pe "pielea mea" - arcul de la Florin de 60# ma oboseste rapid... mai ales ca trag cam rar. Sper sa ma ajute aceasta tehnica.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Shirak » 05 Aug 2011, 09:28

Nu e legat de tehnica de intindere, doar e arc puternic.
Atasez o poza cu tehnica cum se pune coarda pe un arc de 200# cu o grinda.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Arc maghiar facut de Cs. Grozer.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 12 Aug 2011, 18:04

Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 13 Aug 2011, 02:24

Eu am spus si in trecut daca intinzi un arc dar doar dai o directie sagetii, atunci aia nu se numeste maestrie.
Respect munca oamenilor care intind arcuri puternice cu gandul ca intr-o zii sa poata sa traga si precis cu ele, dar nu am vazut pe nimeni care sa poata sa nimereasca tinte asa cum nimeresc oamenii cu arcuri mai slabe (60-120#).

Acuma vine intrebarea cu esenta, daca eu sunt arcas si vine un cavaler in full plate(cel mai rar om de pe campu de lupta si cel mai greu de doborat).
Aleg sa trag cu arcu de 180# si posibil ca sageata sa ricoseze de pe el, sau mai rau sa nu strapunga armura, sau si mai rau sa il ratez complet?.
Sau trag cu arcu 90 de livre si ii trag exact unde vreau eu, sa spunem zona gatului sau a fetei.
Nu cred ca e prea mult de gandit........

Si dupa cum se vede in anumite video-uri sunt cam cocarjite pozitiile alea de tragere....nu prea cred ca poti sa tragi consistent daca arati de parca tia dat cineva un par pe spate.
Si mai sunt sigur si de altceva sa zicem chemam un world strongest men, sa zicem Mariusz Pudzianowski sau baiatu care ia luat locu, sunt sigur ca si un arc de 300# va fi intins. Cu destui steroizi poti sa faci orice.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Arthelad » 15 Aug 2011, 07:43

Mie mi se pare clar ca ambii aveti dreptate, adica ca trebuie si forta si tehnica si precizie.
Din video-urile puse de Dediu unul singur mi se pare dubios, cel cu doi tineri care trag cot la cot, unul cu un arc laminat si altul cu un selfbow, mi se pare ca taria pretinsa nu corespunde cu ce se vede pe film (cat de usor se intinde arcul, cum zboara sageata).
Cat despre argumentul ca e mai usor sa tragi cu arcul de 90 in vizor decat cu 180 in armura..... sincer.... daca ai un om pe CAL care vine spre tine, in CE ai trage? in vizor? intr-o tinta in miscare? Ca tu ai prefera sa tragi asa, e un argument, dar
ca sa-l citez pe Adam Karpowitz
"As to the draw weights, I make the replicas following exact measurements of the bows, wherever it leads me....Any other approach to that, as for example assuming the bows "had to be" no more than 60lb, because "there was no need/too hard to make/to heavy for me" is not reasearch."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 15 Aug 2011, 12:12

Cat despre argumentul ca e mai usor sa tragi cu arcul de 90 in vizor decat cu 180 in armura..... sincer.... daca ai un om pe CAL care vine spre tine, in CE ai trage? in vizor? intr-o tinta in miscare? Ca tu ai prefera sa tragi asa, e un argument, dar
Argumentu meu nu tine de preferinta mea, tine de realitate. In oricare caz as fi mai precis cu arcu de 90 de livre decat cu cel de 180 de livre, si sunt sigur ca daca sar face un mic studiu al oamenilor care trag cu arcu de 180 sau mai mult o sa arate ca trag mult mai rau decat daca ar trage cu un arc mai slab.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Mugurbb » 15 Aug 2011, 22:30

Dediu00ro wrote:
Cat despre argumentul ca e mai usor sa tragi cu arcul de 90 in vizor decat cu 180 in armura..... sincer.... daca ai un om pe CAL care vine spre tine, in CE ai trage? in vizor? intr-o tinta in miscare? Ca tu ai prefera sa tragi asa, e un argument, dar
Argumentu meu nu tine de preferinta mea, tine de realitate. In oricare caz as fi mai precis cu arcu de 90 de livre decat cu cel de 180 de livre, si sunt sigur ca daca sar face un mic studiu al oamenilor care trag cu arcu de 180 sau mai mult o sa arate ca trag mult mai rau decat daca ar trage cu un arc mai slab.

Fratele meu Sorin, cand trageau intr-o armata de 3000 de oameni la 200-300 metri nu trebuia sa fie foarte precisi. Sunt aproape sigur ca la vanatoare isi foloseau arcurile de 80 livre.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 15 Aug 2011, 22:48

Corect dar sa nu uitam ca un arcas din trecut avea la el mai multe arcuri.... vreo 75 de sageti....o coarda doua de schimb in caz ca se rupe/se taie din greseala.(La o lupta medievala)
Poate cu arcu de 180# tragea ploaie cand nu mai putea sa traga ploaie sau nu se mai putea trage ploaie din cauza altor conditii, se oprea lua alt arc mai slab si tragea in distanta mai mica 50-100 de metri dar mai precis.

Cand plecau la o vanatoare de iepuri sau alte animale nu cred ca trageau cu arcu de 180#.

Ma rog argumentele pot sa continue.....ce vreau eu sa subliniez e ca nu se foloseau arcurile astea asa de puternice in orice activitate sau in orice lupta.

Dar cine stie cat de buni erau eii in realitate, poate erau asa de buni incat nimereau ce vroiau cu 180#'u. Legende cu arcuri puternice mereu au exista, si probabil ca au existat si oameni cu forta si tehnica sa le stapaneasca cu precizie fenomenala.
In ziua de azi nu vad pe nimeni care sa se laude cu grupaje de la arcu lor de 180# din pacate.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply